Septembris kutsume kõiki Rae valla lapsi liikuma kooli või lasteaeda aktiivselt – jalgsi, ratta või tõukerattaga.
See kampaania jätkab eelmisel aastal algatatud ettevõtmist, kus osalesid kokku 69 klassi kõikidest koolidest ja mitmed lasteaiad.
Mis on aktiivne liikumine? Aktiivne liikumine tähendab, et laps läheb kooli ja tuleb koju viisil, mis nõuab füüsilist aktiivsust. Ka bussiga liikumine on hea valik, sest sageli tuleb bussipeatusesse kõndida. Kui koolitee on pikk ja autoga liikumine on ainus võimalus, siis võiks leida kooli või lasteaia lähedal koha, kus laps saab autost välja tulla ja jalgsi kas üksi, vanema või kaaslastega edasi liikuda. Oluline polegi läbitud vahemaa pikkus, vaid see, et liigutakse kas või 200 meetrit, mis aitab päeva aktiivselt alustada.
Kasu hommikusest aktiivsusest. Uuringud näitavad, et hommikune aktiivne liikumine valmistab lapsi ette paremaks õppetööks. Lühike jalutuskäik enne koolipäeva võib parandada keskendumisvõimet ja õpitulemusi ning toetab laste füüsilist ja vaimset arengut. See on lihtne viis, kuidas liikumine ühendada igapäevatoimetustega, ilma et peaks pühendama eraldi aega sportimiseks. Lapsed on hommikul rohkem valmis uue info omandamiseks ja tunnevad end kogu päeva jooksul paremini.
Kasu ka lapsevanematele. Aktiivselt kooli või lasteaeda liikudes võidavad ka lapsevanemad. Vähem autosõite tähendab vähem stressi ning rohkem aega enda tegemisteks. Lasteaia ja algklasside vanemad saavad veeta kvaliteetaega koos lastega ja tunda rõõmu ühisest liikumisest ning ümbruse avastamisest. Vähem autosid koolide ja lasteaedade ümbruses tähendab turvalisemat liiklust ja meeldivamat keskkonda kõigile lastele. Lisaks väheneb õhureostus ja müra, mis teeb keskkonna mõnusamaks nii õpilastele kui ka kohalikele elanikele.
Septembri liikuvuskampaania. Liikuvuskampaaniaga toetame seega nii laste, lastevanemate kui ka kogukonna heaolu. Kampaania viiakse koolides ja lasteaedades läbi erinevalt. Lasteaialastel on eesmärk koguda kuu jooksul vähemalt kümme päeva, mil liigutakse jalgsi, ratta, tõuksi või bussiga. Kui suurem teekond läbitakse autoga aga kõnnitakse viimased 200 meetrit, läheb ka see aktiivse liikumisena arvesse. Koolides on kampaania klassidepõhine ja kutsume septembri jooksul klasse üles liikuma võimalikult palju jalgsi, ratta, tõuksi või ühistranspordiga. Igapäevased liikumisviisid märgitakse töölehtedele, mis sisestatakse nädala lõpus kampaania kodulehele. Parimad osalejad nii lasteaedades kui koolides saavad ka autasustatud!
Koolide kampaania tulemustele saab hoida jooksvalt silma peal kampaania kodulehel: liikuvuskampaania.rae.ee.
Innustame kõiki aktiivselt osalema ja liikuma terve septembrikuu!
LASTE AKTIIVNE LIIKUMINE TOETAB NENDE VAIMSET JA FÜÜSILIST ARENGUT
Parandab tervist ja ennetab haigusi. Igapäevane liikumine aitab hoida kontrolli all laste kehakaalu, ennetab terviseprobleeme ja toetab normaalset füüsilist arengut.
Tõstab vaimset erksus. Hommikune aktiivne liikumine, nagu jalutuskäik või rattasõit, suurendab keskendumisvõimet ja toetab paremate õpitulemuste saavutamist.
Arendab iseseisvust. Aktiivne koolitee õpetab lastele orienteerumist, otsuste tegemist ja vastutuse võtmist, suurendades nii nende iseseisvust.
Tugevdab sotsiaalseid oskusi. Aktiivne kooli- või lasteaiatee pakub lastele võimalusi suhelda kaaslastega ning arendada suhtlemisoskusi igapäevastes olukordades.
Toetab emotsionaalset heaolu. Värskes õhus liikumine vähendab stressi, parandab meeleolu ja toetab üldist vaimset heaolu.
Foto: Imgorthand from Getty Images Signature