Suursoo küla 90

Suursoo küla (Harjumaa aasta küla 2018) pidas 18. juunil 90. aastapäeva. Suursoo küla on üks Rae valla lõunaosariikidest, mis nagu nimigi ütleb, rajatud riigivanema Konstantin Pätsi käsul arhitekt Erika Nõva kujundusel 1932. aastal, just soode ja rabade keskele, poole tunni autosõidu kaugusele pealinnast. Küla majad on kõik veidi ühte nägu, mille vahel on nüüdseks looklemas sihvakad kaskede alleed ja mustkattega teed, millel võib kohata ratastel kilkavaid lapsi. Suursoo külal on hulganisti traditsioone, mis liidavad kogukonda: ühised väljasõidud, hommikused üleslaulmised, uute ilmakodanike vastuvõtt hõbelusikal, tänuõhtud, pööripäeva lõkketraditsioonid jpm.

Vihmasele ilmale vaatamata oli külaplatsile kogunenud suur hulk külalisi, kes kõik tunnevad huvi Suursoo küla vastu. Külaplatsil oli end üles seadnud projekti „Raamatukogu ratastel“ raames Vaida ja Jüri raamatukogu. Lisaks said lapsed uudistada kaitseliidu telgis ning turnida madalseiklusrajal. Suursoo näitusealal sai tutvuda nii vanavara kui ka küla tunnustustega.

Aastapäeva puhul tuli tervitama K. Pätsi muuseumist Trivimi Velliste, kes andis kõikidele külalistele ülevaate K. Pätsi elust ja tegemistest. Muuseumirahvas kinkis aastapäeva puhul õunapuu, sest K. Päts ise, kui ta Suursoo vastvalminuid maju vaatamas käis, kinkis lasterikastele peredele õunapuud. Rae vallavalitsuse poolt tulid õnnitlema Rae vallavanem Madis Sarik ja abivallavanem Bärbel Salumäe, kes tunnustasid oma õnnesoovides Suursoo külaelanikke aktiivsuse ja osavõtlikkuse eest ning tõid kingiks pihlapuu, mis kaitseks küla. Pidulikkust lisas Patika külakoor ning mitmed laulud kõlasid uhkelt üle küla. Suursoo kohvikust sai soetada endale meelepäraseid küpsetisi, suppi ja praadi. Küpsetisi pakuti külanaiste keraamikatöötoas valminud serviisilt. Lisaks kohvikule oli avatud ka külaneiu poolt valmistatud käsitööseepide müügipunkt ning kõik soovijad said kaasa osta tervislikke teepakke.

Kõikedel külalistel oli võimalus osa saada eksklusiivsest Suursoo bussiekskursioonist, kus tutvustati Suursoo küla ajalugu, traditsioone ja tänapäevatoimetusi. Teadmisi, mida bussiekskursiooni käigus teada saadi, rakendati Eesti/Suursoo mängu mängimisel.

Külavanem Fredy Lehe tunnustas kõiki külaelanikke ning kõige noorematele külaelanikele kingiti traditsiooniline hõbelusikas. Lisaks kuulutati välja Aasta Suurpere nominent – Reidolfite pere. „Nende pere aiamaa on kadestamisväärne, seal leidub pikki peenraid porgandeid, kaalikaid, kapsaid, kartuleid… Nende pere aiasaadustest saavad osa ka naabrid, külarahvas ja ümberkaudsed külad.“ 

Rae Valla Alevike ja Külavanemate Seltsi esimees Aivar Aasamäe tunnustas oma õnnesoovis külaelanikke aktiivsuse ja hoolivuse eest. Külaplatsil tõi kõikidele kohalviibinuile naeratuse näole Comedy Estoniast Karl-Alari Varma. Kingitud Elu Rae vähiravifondi heategevuslikul kontsertõhtul musitseeris Viivika Viickberg koos Mart Paukliniga. Õhtu lõpetas tuleshow. Kogu ürituselt saadud tulu annetati Kingitud Elu Rae fondi. Märkame ja tegutseme. Palju õnne Suursoo külarahvas ja meie sõbrad!

Pildil 1: Vallavanem Madis Sarik, abivallavanem Bärbel Salumäe, Suursoo külavanem Fredy Lehe, ürituse peakorraldajad Annika Aas, Gerli Lehe ning Patika külakoor. Foto: Ott Kattel
Pildil 2: Aasta Suurpere nominent perekond Reidolf. Foto: Ott Kattel