On sombune õhtu. Olen enda meelest suurema osa ajast normaalne täiskasvanud inimene, kuid täna õhtul avastan end põrandalt nööpe õmblemast! Istun Jüri Noortekeskuses koos noortejuhi Triinu Pajuste ning paari noorega. Kõik õmblevad, ja õmblevad huviga, väike naljatamine käib taustal. Sest õmblemine on huvitav. Miks mitte õmmelda?
Triinu räägib, et ta on ainus laps oma peres ning vahest sellest ongi tingitud tema suur suhtlemisvajadus. Noortekeskuses on igapäevaselt kohal kuni 30 noort!
„Kui olin väike, siis mul polnud palju omaealisi sugulasi. Sain kogu tähelepanu endale. Siis aga sündis mulle veel üks pisike sugulane, kelle peale olin mõnda aega solvunud, et ma nüüd enam polegi ju see ainuke väikelaps suguvõsas!“
Kust tekkis mõte hakata laste ja noortega tegelema?
Esialgu plaanisin minna Tallinna Tööstushariduskeskusesse sisekujunduse assistendiks. Eriala nimetus oli uhke, kuid sama eriala õppivad sõbrannad laitsid idee maha, kuna seal sisekujundusega selle sõna praktilises mõttes siiski ei tegeletud. Seega läksin hoopis gümnaasiumisse. Ühe aasta õppisin ka kondiitriks kutsekoolis.
Tõuke noorsootööle andis ilmselt ka minu vanaema, kes oli lasteaias kasvataja. Alustasin ka ise lasteaias, kuid siis tekkis huvi tegeleda vanemate ehk koolilastega. Seega tuli mõttesse noorsootöö. Tööaastad läksid kiirelt ning tegin noorsootöötaja 4. taseme kutseeksami. Nüüdseks olen töötanud juba pea 5 aastat noortekeskuses.
5 aastat on juba üsna tugev tööstaaž. Millised on olnud noortega töötamisel esinevad väljakutsed?
Raskusi ei oskagi välja tuua, kuna mulle väga meeldib mu töö. Algselt ei olnud Jüri Noortekeskuse ruumid väga suured. Mingil hetkel käisid siin ka keerulisemad noored, kellel oli taustal erinevaid probleeme. Kuid isegi nendega sain hea kontakti ning noortekeskuses viibides saime hästi hakkama.
Mis vanuses noored siin käivad?
Päeva jooksul käib siit läbi ikka paarkümmend noort. Keskmine vanus on 8–13 eluaastat. Paljud noored on väga hõivatud trennidega ning ei jõua ka seepärast noortekeskusesse.
Kuidas leiab noor tee noortekeskusesse?
Me lisame noortekeskuste tegevuskava e-kooli stuudiumisse, kus kava saavad vaadata nii lapsed kui ka lapsevanemad. Ehk siis koolide digitaalsetele infotahvlitele. Noortekeskusesse saab tulla igaüks ning see on tasuta. Me ei piira siin olemise aega. Ka lapsevanemad on oodatud tulema uudistama. Tulge julgelt läbi ja küsige! Kõige rahulikum aeg vestlemiseks on peale kella 16.
Millised on tänapäeva noored?
Minu põlvkond on palju häbelikum, kuid tänapäeva noored on julgemad. Julgevad end väljendada, küsida ning suhelda. Ka pahandusi tehakse julgemalt. Raskem on noortel tähelepanu hoidmisega, kuna segajaid on tänapäeval nii palju.
Milliseid üritusi noortele korraldate?
Igal kuul toimuvad noortekeskuses kultuuripäevad, kus valime ühe maa, mida õpime, meisterdame. Samuti on meil 13-aastastele igas kuus üks päev, mis on ainult mõeldud neile ning sel päeval me muud vanusegruppi sisse ei lase! Seega, 13-aastane noor, oled väga oodatud noortekeskusesse aega veetma!
5 päeva camp ehk 5 päeva suvelaager on meil populaarne üritus. Sellest 3 päeva oleme noortega väljasõidul ning kahel päeval teeme noortekeskuses töötube ja üritusi. Draamaloosilaager 7–18aastastele toimub novembrikuus, kus õpime selgeks ühe näidendi ning siis esitame seda lapsevanematele. Draamaloosilaagrisse ootame rohkem noori!
Oktoobri keskel on tulemas lennukate ideede laager, kus keskendume veidi vanemate noortega projektikirjutamisele ning viime ka läbi ühe projekti. Samuti julgustame noori enda loodud projekte ellu viima! Väga populaarsed on muidugi ka malev, kus noored rohivad, veavad liiva ja multši, korjavad marju ning teostavad erinevaid koristustöid palga eest. Enamasti on juba maleva kohad registreerimise päeva lõpuks täis.
Jüri Noortekeskus asub aadressil Laste tänav 3.