Tallinna Vanglast saab Rae valla üks suuremaid tööandjaid

Järgmise aasta lõpus tööd alustavast Tallinna Vanglast kujuneb ülekaalukalt Rae valla suurim tööandja – igapäevaselt hakkab Soodevahe külas leiba teenima üle 400 inimese, mis töötajate arvu poolest viib vangla Rae valla suurtööandjate hulka, kuhu kuuluvad näiteks tootmisettevõtted AS ABB ja AS Kalev.

 

Tallinna Vangla direktori Hannes Liivaku sõnul moodustavad kollektiivist üle poole vormikandjad ehk vanglaametnikud, kes on saanud spetsiaalse väljaõppe. „Samas on meil vajadus näiteks tublide autojuhtide, meditsiinitöötajate ja toitlustusvaldkonda tundvate inimeste järele. Huvilised võivad juba praegu meie personaliosakonnale enda soovidest märku anda,“ julgustab Liivak. „Pagunikandjatest on kõige suurem puudus valvuritest. Meie kindlustame väljaõppe lähedal asuvas sisekaitseakadeemias ja mõistliku palga. Garanteeritud on ka stabiilsus ja rutiinivabadus! Töö vanglas toidab täna, homme ja ülehomme.“

Boonuseid jagub töötajatele, kes ei tohi olla kriminaalkorras karistatud, veelgi. Näiteks makstakse seitsmeaastase staaži järel pensionifondi kolmandasse sambasse 15 protsenti teenistuja palgast. Tallinna Vangla territooriumil on olemas sportimisvõimalused ja mitmetes ujulates saab käia tasuta veerõõme nautimas. Heas vormis püsimine on hädavajalik, sest igal aastal peavad töötajad läbima kehalised katsed.

Kui näiteks 2008. aastal Jõhvis avatud Viru Vangla pidi kogu kollektiivi sisuliselt nullist komplekteerima, siis Tallinna Vangla töötajaskonna moodustavad suures osas praegu pealinnas Magasini tänaval baseeruvas üksuses leiba teenivad inimesed.

Et töötajate jõudmine suhteliselt kõrvalises kohas asuvasse Tallinna Vanglasse oleks võimalikult mugav, peab asutuse juhtkond Tallinna kesklinnast käivitatava bussiliini pärast läbirääkimisi Harjumaa Ühistranspordikeskusega. Ladus ühistranspordiühendus leevendaks oluliselt kohalikku liikluskoormust.

„Tallinna Vangla avamise ajaks on valmis saanud kergliiklustee Jürini ja miks mitte alustada päeva kerge treeninguga. Töötajatel on võimalus duši all käia ja riided isiklikku kappi jätta,“ räägib Liivak. „Pisut liialdades võib väita, et tööl olles ei pea sooje üleriideid üldse selga panema, sest inimesed liiguvad hoonete vahel maa all asuvate tunnelite kaudu.“

Kui Rae Sõnumid augusti lõpus 26 hektaril laiuvas Tallinna Vanglas tutvumisvisiidil käis, oli ehitustegevus täies hoos, kuid teatud kohtades võis saada aimu, milline hakkab Eesti moodsaim, 1200 vangi mahutav kinnipidamisasutus välja nägema. Ehitusprotsess on kulgenud tõrgeteta ja ollakse graafikus.

„Väike hirm oli, et kas suudetakse soovitud tempos betoonpaneele toota. Betoonitöödega tegelevatel ettevõtetel on kiired ajad, sest lisaks suurele ehitustegevusele Eestis liigub toodangut ka piiri taha,“ märgib Fund Ehitus OÜ projektijuht Lauri Pikkpõld.

Eesti mõistes on tegemist hiiglasliku, tosinast hoonest koosneva kompleksiga, mis teeb mastaapsuselt silmad ette isegi Eesti Rahva Muuseumile. Kaht hoonet on õige võrdlema just Pikkpõld, kes oli ka ERMi projektijuht. „Tallinna Vangla hooned on üksteisega üpris sarnased. Eesti Rahva Muuseum koosneb aga ühest suurest hoonest, kus on palju erilahendusi ja mida oli seetõttu keerulisem ehitada,“ selgitab Pikkpõld.

Andres Kalvik

 

 

Foto: Andres Kalvik

Vaade Tallinna Vangla kompleksile

 

Foto: Andres Kalvik

Selline hakkab välja nägema 11 ruutmeetri suurune kahekohaline kamber, kus on ka omaette tualett- ja duširuum.