Hiljuti lõppes Rae Vallavalitsuse projekt „Teadlikkusest tegevuseni: Rae valla noorte heaolu edendamine“, mida toetas täismahus, s.o 7626 euroga Haridus- ja Noorteamet. Projekti eesmärk oli suurendada Rae valla noortevaldkonna ennetusgrupi ja Rae valla noortevolikogu liikmete teadmisi ja oskusi, et paremini toetada ja kaasata riskirühma kuuluvaid noori.
Projekt töötati välja, arvestades noorte vajadusi ja väljakutseid, millega nad tänapäeval silmitsi seisavad, s.h vaimse tervise probleemid, sotsiaalne tõrjutus ja digitaalse keskkonna mõjud.
Tänu projektile sai noortevaldkonna ennetusgrupp 2024. aastal teha järgmisi tegevusi:
Õppekäik Tallinnasse, kus tutvusime Noorte Arengu Programmi ning Tallinna Laste Turvakeskusega.
Vaimse tervise esmaabi koolitused spetsialistidele ja Rae valla noortevolikogu noortele Zoomis.
Õppekäik Tartusse, mille käigus külastasime Tartu Ravikodu, Anne ja Lille noortekeskust ja Tartu linnavalitsust.
Lisa- ja jätkutegevusena toimus projekti kokkuvõtete-, koolitus- ning tänupäev Rae kultuurikeskuses, s.h koolitus „Traumateadlik lähenemine“.
Õppekäigud võimaldasid õppida teiste kohalike omavalitsuste edulugudest ja väljakutsetest, mis omakorda rikastasid spetsialistide teadmistepagasit ning tõid uusi ideid ja lähenemisi noorte toetamiseks. Projekt aitas kaasa võrgustike loomisele ja koostöö süvendamisele, s.h noortega. Läbiti koolitusi ja osaleti õppekäikudel. Tänu projektile on Rae valla noortevaldkonna ennetusgrupp ühtsem, motiveeritud, jätkusuutlik ning tekkinud on ühtekuuluvustunne. Suurenenud on teadlikkus vaimse tervise esmaabist, noorsootöö parimatest praktikatest ja sotsiaalse kaasatuse meetoditest.
Noortevaldkonna ennetusgrupi tegevused loovad aluse püsivale mõjule, suurendades teadlikkust, oskusi ja koostööd noorte heaolu edendamiseks Rae vallas. Olgugi, et kõnealune projekt sai äsja lõpu, puhuvad ennetusgrupi tegevusplaanides juba uued ambitsioonikad tuuled. Ikka selleks, et noored oleksid maksimaalselt märgatud ja toetatud.
Noorsootööasutuste, noorteühingute ja huvikoolide noorteprojektide toetuse „Noorte heaks 2024“ eesmärk oli tõhustada noorsootööasutuste, noorteühingute ja huvikoolide koostööd noorte- ja haridusvaldkonna asutustega ning suurendada nende võimekust vastata noorte vajadustele ja väljakutsetele lähtuvalt „Noortevaldkonna arengukava 2021–2035“ strateegilistest eesmärkidest.
Foto: Kädi Kuhlap