Aasta 2022 – raamatukogude aasta – tõstis esile raamatukogude tegevust üle Eesti. Veebileht raamatukogudeaasta.ee koondas ja andis hoogu paljudele raamatukogude sündmustele ja üleriigilistele ühistegevustele: ühine avamispäev, tantsuaktsioon, pannkoogipäev, dialooginädal, kirjanike tuurid raamatukogudesse, väljapanekud Ukraina toetuseks, kogude pärlite näitused jm.
Rae valla raamatukogudes toimus palju põnevat. Kevadisel kirjanike tuuril käisid lastele esinemas lastekirjanikud Indrek Koff, Anti Saar ja illustraator Ulla Saar. Suvel käisime kümnel korral erinevatel kogukonna üritustel, kus tutvustasime meie raamatukogude tegevusi ja jagasime raamatuid. Sügisel tähistas Lagedi raamatukogu oma 115. sünnipäeva. Üheks populaarseimaks sündmuseks oli Jüris toimunud raamatukoguöö, mil uksed olid lugejatele avatud kella 23-ni ja kogu õhtu täidetud erinevate tegevustega. Osalejate tagasiside oli üdini positiivne ja otsustasime muuta selle iga-aastaseks ettevõtmiseks. Novembris, meie suureks üllatuseks ja heameeleks, käis kultuuriminister Piret Hartman Jüri raamatukogus töövarjuks. Tutvustasime talle raamatukogu ja õpetasime raamatukoguhoidja tööd.
Eelneva aasta tähtsaimaks sündmuseks oli otsus liita Rae valla raamatukogud üheks asutuseks. Alates 1. jaanuarist sai Jüri raamatukogu uueks nimeks Rae Valla Raamatukogu, mille haruraamatukogudeks on Peetri, Lagedi ja Vaida raamatukogu. Tegevuse ühtlustamiseks ja püstitatud eesmärkide saavutamiseks valmis ka ühiselt koostatud arengukava.
Ühendamisotsus on rahvaraamatukogude arengu teadlik kujundamine. Selline liitmisviis sai alguse juba 2000. aastal, mil omavalitsuse haldusalal tegutsevaid raamatukogusid hakati ühendama vallakeskuses asuva raamatukogu juhtimise alla. Ühinemise plussideks on ühtne arengukava ja komplekteerimispoliitika, samuti aktiivne vallasisene raamatuvahetus.
Raamatuvahetus valla raamatukogude vahel toimub juba praegu kord nädalas, aga plaanime sagedust tõsta ja vähemalt Jüri ja Peetri vahel raamatuid vahetada kaks korda nädalas. See võimaldab raamatutel paremini ringluses olla. Raamatute transport toimub lugejate raamatusoovide alusel ja on lugejale tasuta. Paremaks 24/7 teenindamiseks on meil olemas raamatukapid Jüris ja Peetris ning peagi loodame paigaldada need ka Lagedile ja Vaita.
Veel raamatukoguteenustest. Kasutan võimalust vastata tihti esitatud küsimusele: millal hakkavad Rae valla raamatukogud e-raamatuid laenutama? Iga teaviku laenutuse eest maksab Kultuuriministeerium autoritele tasu, välja arvatud e-raamatute eest, seega puudub meil luba e-raamatute laenutamiseks. On ka autoritasu alt vabu e-raamatuid, koolide soovituslik kirjandus vanematelt Eesti autoritelt. Neid saab lugeda rahvusraamatukogu digitaalarhiivist DIGAR veebilehel www.digar.ee. Selle aasta alguses käivitub aga üle-eestiline e-raamatute laenutusteenus laenutusplatvormil MIRKO.
Siinkohal tuletangi meelde, et alates eelmise aasta septembrist käivitus veebis üle-eestiline laenutusteenus Minu raamatukogu ehk MIRKO, kus veebilehelt www.mirko.ee saab raamatuid või noote tellida endale sobivasse pakiautomaati või kulleriga koju. MIRKO kulleri- ja postiteenus on küll tasuline, aga võimaldab tellida raamatuid, mida Rae valla raamatukogudes ei ole või millel on liiga pikk lugemisjärjekord.
Teema-aasta lõpetuseks soovime, et raamatukogude aasta hüüdlause „Kogu Eesti loeb!” kehtiks igal ajal, mitte ainult raamatukogude aastal.
Pildil: Kultuuriminister Piret Hartman ja raamatukogu direktor Ülle Siska töötoas laste tehtud õhupalliloomi uudistamas