Turismipaigana võiks Rae kõne alla tulla küll

  • rae sõnumid
  • 12.12.2017
  • turism

Rae valda seostatakse peamiselt Tallinna läheduse, uuselamurajoonide, logistikakeskuste ja piirkonnaga, mille elanikkond kasvab kiiresti. Turismile, mis moodustab koos kaudsete mõjudega ligi seitse protsenti Eesti sisemajanduse kogutoodangust, pole aga omavalitsuses piisavalt tähelepanu pööratud, nendivad kõikide volikogusse kuuluvate erakondade juhid. Kuid kui palju panustada turismile või peaks mõtlema eelkõige meeldiva elukeskkonna peale?

Jüri külje all Kivi turismitalu pidav volikogu liige Raivo Uukkivi on kindel, et turismile tuleb rohkem rõhku panna. „Esmalt tuleb langetada otsus – kas turism on Rae valla prioriteet või mitte,“ alustab Uukkivi. „Tuleb analüüsida, millises suunas turismile keskenduda. Meie plussiks ja miinuseks on liigne lähedus pealinnale. Üks uus suund võiks olla näiteks tööstusturism. Huvilised saaksid külastada meie eritahulisi ettevõtteid nagu Kalev või ABB. Pelgalt kultuskividega me turiste ei meelita. Võiksime turunduses paremini ära kasutada Rae valla virtuaaltuuri, millega saab tekitada huvi tulla ka loodusesse virtuaalselt nähtut kaema.“

Turist sõidab Harjumaalt läbi

Sihtasutuse Põhja-Eesti Turism nõukokku kuuluv Uukkivi peab Rae valla peamisteks vaatamisväärsusteks Lagedil asuvat Eesti Vabadusvõitluse Muuseumit ja Jüri kirikut.

Väiksemaid söögikohti Rae vallas jagub, kuid suurte ürituste toitlustamisega jäädakse Uukkivi hinnangul hätta. „Välisturistide grupid sõidavad Harjumaalt läbi näiteks Vihula valla mõisatesse ja Rakveres asuvasse spaasse või mööda „viinateed“ Lätti. Siin on tervel Harjumaal mõtlemist, et kuidas see voog peateedelt maha keerama meelitada. Ööbima jäävad valdavalt haagissuvilate ja autoelamutega matkajad.

Suurtest maakonnaülestest turismiprojektidest on aeg-ajalt räägitud. Uukkivi meenutab, et aastaid tagasi oli päevakorras rajada Harjumaale Väike-Eesti teemapark. Erinevad omavalitsused soovisid sellele riigipoolset toetust saada ning Harju Omavalitsuste Liit koostöös Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskusega korraldas omavalitsuste vahel lausa asukoha valiku võistluse. Rae vald võitis, park tulnuks Tartu maantee ja Tallinna ringtee nurka planeeritava Ameerikanurga äripargi vahetusse naabrusse, kuid siis tuli majandussurutis. „Kaks aastat tagasi käisin projektiga EASis, kuid neile see ei olnud atraktiivne,“ räägib Uukkivi.

Lõbustuspark Läti turistide meelitamiseks

Rae vallavolikogu aseesimees Agu Laius on aga seda meelt, et kuna piirkonnas puudub atraktiivne looduskeskkond nagu näiteks Lõuna-Eesti kuppelmaastik, tuleb panustada eelkõige nišivaldkondadele. Hästi on tema sõnul õnnestunud Vaskjalas asuvasse Rae vanasse koolimajja rajatud küla seltsimaja, mis pakub loomeinimestele üle terve maailma võimalust eneseväljenduseks.

„Kõige rohkem turiste käib minu hinnangul praegu Golf X Raes. Mul on väga suured ootused Aaviku külla kerkiva suusamäega, mida peaksime maksimaalselt ära kasutama. See pakuks huvi nii kohalikele inimestele kui ka välisturistidele,“ ütleb Laius. „Rae valla eeliseks on ettevõtluse seisukohalt logistiliselt hea asukoht. Ma ei usu, et vald peaks vägisi suuri turismirajatisi tegema hakkama. Need ei oleks rahaliselt tasuvad.“

Vallavolikogu liige Oleg Tšubarov soovitab aga suurelt mõelda. „Miks ei võiks Rae valda kunagi kerkida sarnane lõbustuspark, nagu on Soomes Linnanmäel?“ küsib Tšubarov. „Vaba maad meil on ja säärane lõbustuspark meelitaks siia ka Läti turiste. Peaksime mõtlema ka selle peale, et külalistele jääks Rae vallast niivõrd ere mälestus, et nad muljeid jagades meile tasuta reklaami teeks. Käisin mõni aeg tagasi Gruusias, kus üks mees meile leivaküpsetamise kõrval ka ajaloost rääkis. Sõbrad käisid ka samas kohas ja kokku saades meenutame kogemust hea sõnaga. Kuna Tuhala nõiakaevu laadset objekti meil pole, võiks suuremat tähelepanu pöörata käsitööle.“

Rae vallal on suur potentsiaal sporditurismis

Rae vallavanem Mart Võrklaev tunnistab, et lasteaedade, koolide ja kergliiklusteede ehitamise kõrval on turismi arendamine jäänud tagaplaanile. Võrklaev on seda meelt, et tänasel päeval tuleb ennekõike keskenduda spordi ja liikumisega seotud rajatistele, mis pakuksid vaba aja veetmise võimalusi ka kohalikele elanikele.

2020. aastal peaks valmis saama Jüri gümnaasiumi täismõõtmetes staadion ning see tähendab, et erinevate alade tippsportlastele on loodud treenimiseks väga head tingimused. Jüris saab siis pidada nii kergejõustikuvõistlusi kui ka jalgpallimänge.

„Viie kuni seitsme aasta pärast saab ehk Aaviku küla suusamäel ühe nõlva avada. Hindan kõrgelt ka Jüri terviseradasid. On olnud talvesid, kus suusarajad on püsinud varakevadeni ja see on toonud siia harrastajaid ka ümberkaudsetest omavalitsustest,“ sõnab Võrklaev. „Spordisõpradele pakub kindlasti lisaväärtust Kurna mõisaparki rajatav 1,8 kilomeetri pikkune 18 korviga discgolf’i-rada, mis annab võimaluse korraldada ka rahvusvahelisi võistlusi.“

Sportlased vajavad majutust

Võrklaev on kursis, et treeninglaagrite ja võistluste korraldamisel kerkivad päevakorda probleemid majutusega. Spot of Tallinna juht Mait Meriloo kinnitab aga, et teema on päevakorras juba praegu.

„Meil käib treenimas palju sportlasi Soomest, Lätist ja Venemaalt, kaugemad külalised on tulnud USAst ja Lõuna-Aafrika Vabariigist,“ loetleb Meriloo. „Ülemiste hotell pole kaugel ja Tallinnast leiab ka odavamat majutust, kuid eelkõige ollakse huvitatud ööbimisvõimalusest vahetus läheduses. Kui magamiskoht ei asu kohe keskuse kõrval, siis pole suurt vahet, kas sõita kolm või kümme kilomeetrit.“

Merilool on Spot of Tallinna kõrval kinnistu olemas ja ta on kaalunud sinna ka sportlastele mõeldud hosteli ehitamist. Üksinda ei soovi ta aga katsumust ette võtta, kuid on huvitatud koostööpartnerite kaasamisest.

Andres Kalvik

 

Linnalähedus tuleb atraktsioonide arendamisel kasuks

Harju Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse konsultant-turismikoordinaator Hülle Saarts, millised turistid Rae valda külastavad ja kui suurt potentsiaali näete?

Kuna sellekohane statistika riigil puudub, siis pigem võib arvata, et Rae valda külastab turist, kes käib aktiivseid tegevusi pakkuvate teenusepakkujate juures. Näiteks golfiturist, kes käib Golf X Rae radadel mängimas. Rae vald piirneb Tallinna linnaga ja on seega väga linnaline piirkond turismi, eelkõige välisturismi mõistes. Seega on Rae valda külastav turist linnast päevase tripi ostnud külaline, kuid kuna seal väga palju vaadata ei ole, siis tegelikkus on see, et turist sõidab Rae vallast lihtsalt läbi. Võib arvata, et välisturist Rae valda ööbima ei tule, sest Tallinn pakub väga erinevas hinnaklassis ööbimiskohti ning sellele lisaks veel palju huvitavaid atraktsioone, shoppamise võimalust, toiduelamust ja ööelu.

Milliseid atraktsioone võiks Rae valda rajada?

Maakonna turismikoordinaatorina oleksin väga õnnelik, kui uusi atraktsioone Harjumaale, kaasa arvatud Rae valda tuleks. Aga ma ei saa olla promootoriks, kes ütleb, mis need olema peaksid. Kindlasti peaks see olema midagi ägedat, mida mujalt meile vaatama ja tarbima tullakse.

Kui suurt mõju avaldab omavalitsusele turismi seisukohalt tunnuslause puudumine?

Absoluutselt mitte mingit mõju! Vasalemmas asuv ilma tunnuslauseta Rummu karjäär on mujal maailmas kordades populaarsem kui Eesti inimeste hulgas. Tegemist on huvitava olukorraga, kus enamik karjääri veekogu äärde jäävate maade omanikke ei taha midagi kuulda turismist ega turistidest, aga ometi tahavad kõik instagrammerid, blogijad, vlogijad ja kes kõik veel just sinna minna.

Fotod:

Pealtvaates. Aarne Vesi

Naabripõld. Inga Jalandi

Talvine Jüri terviserada. Heiki Rajalo