Üle koroona ja kändude Portugali!

2018. aastal sai alguse üks vahva rahvusvaheline sõprus, kui Rae valla noored võõrustasid Erasmus+ noortevahetuse raames Portugali noori. Projekti pealkirjaks oli toona „Differences Connect“ ehk „Erinevused ühendavad”. Veedeti üks meeleolukas nädal, mille käigus suurendati noorte sallivust ja teadlikkust erivajadustest ning analüüsiti, kas meid ümbritsev elukeskkond toetab piisavalt erivajadustega inimesi. Nüüd, neli aastat pärast kahte projektitaotluse esitamist, kahte Portugali külastuskatset ja mitu koroonalainet hiljem, sai teoks igas mõttes soe taaskohtumine Portugalis!

Nõnda pakkisid 10 Eesti noort ja kaks juhendajat suveriided ja räimed kohvritesse ning lennukinina suunati 22. mail Frankfurti ja sealt edasi Porto suunas. Pärast südaööd puudutati esmakordselt Portugali pinnast ja suunduti peatuspaika väikeses linnas (Portugali mõistes) nimega Paços de Ferreira. Seal ootas mõnus vastuvõtt Portugali partneri Escola Profissional Vertice noorte ja esindajate poolt.

Aset leidnud nädalapikkune noortevahetus kandis pealkirja „Know Your Rights” ehk „Tea oma õiguseid”, mille raames sai lahendatud erinevaid inimõiguste teemalisi kaasuseid, sai proovile panna oma loomingulisus, osaleda erinevates töötubades, arendada oma inglise kui ka portugali keele oskust ning tutvustati üksteisele oma kultuuri ja keele eripärasid. Projekti põhiliseks eesmärgiks oli suunata noori hoidma avatud meelt ja kriitilist mõtlemist, mida toetasid sisutihedad arutelud ja töötoad, keskendudes inimõigustele Euroopas, aga ka väljaspool.

Projekti viimastel päevadel tutvustati projekti ka kohalikele – kohale tulid nii kohalikud koolinoored, linnavalitsuse esindajad, partnerkooli direktor ja kohalik telekanal. Tutvustati nädala jooksul toimunut ning projekti lõpuks valminud suurejoonelist inimõiguste teemalist lauamängu. Ära ei jäänud ka kaerajaani õpetamine kohalikele.

Portugali noortevahetuse teekonnal olid toeks mitmed asutused ja ettevõtted, kes aitasid tükike Eestit viia teise Euroopa otsa: Olde Hansa, Veski Mati, Maheleib ja Juustukuningad.

Pildil: Rae valla ja Portugali noored