Unistuste tööandja 2024 on Estanc

6. märtsil kuulutati Eesti tööandja brändikonkursi „Unistuste tööandja 2024“ võitjaks Rae vallas tegutsev ettevõte Estanc AS ning selle juht Priit Haldma pälvis parimale noorele juhile määratud eriauhinna „Tõusev
täht“.

Ekspordiettevõte Estanc on asutatud 1992. aastal, põhineb Eesti kapitalil ning pakub tootmis- ja inseneeriateenust. Kui algusaastatel töötas Estancis 10-20 inimest 2500-ruutmeetrisel tootmispinnal, siis 2018. aastast on ettevõttel enam kui 12 000 ruutmeetri suurune tootmispind Jüris ning töötajaid erinevates valdkondades kokku juba ligi 200.

Selge visioon tõi võidu

Estanci juhi Priit Haldma sõnul tõi unistuste tööandja tiitli ettevõtte selge missiooni ja visiooni sõnastus. „Meie visioon on aidata kaasa jätkusuutliku keskkonna loomisele ja elukvaliteedi parandamisele. Meil on kliendid ja projektid, mis päriselt muudavadki maailma uudsete tehnoloogiate abil, meie saame olla osaks ja anda oma panuse seadmete valmistamisel. Näeme vaeva, et meie töötajad nii kontoris kui tehases saaksid aru, mida ja miks me teeme.

Sõnastame vastavalt nii, et sellest saab aru insener kui ka tehasetöötaja. Ka konkursi žürii tõi välja, et meid eristab unistuste tööandjana selgus ja missioonipõhisus – see kõnetab inimesi järjest rohkem.“ Kindlasti ei ole see ülesanne kerge, kui ettevõttes töötavad erinevate rahvuste esindajad. „Lisaks eestlastele on ettevõttes tööl või töötanud näiteks ukraina, vene, india, türgi, iraani, pakistani, saksa rahvuste esindajad,“ toob Haldma näiteid.

Lisaks tõi žürii Estanci tugevusena välja kaasaegse juhtimisstiili, kus juhtimine ja eesmärgid on selged. „Kasutame juhtimises holokraatia raamistikku ehk võimupõhise hierarhia asemel on meil eesmärgipärane hierarhia. Igal meeskonnal ja rollil on oma eesmärk ning vabadus valida viis, kuidas see ellu viia. Juhi roll on seada visioon ja strateegilised eesmärgid.“

Töötajaid kaasatakse võrdselt

Küsides Estanci juhilt, kuidas hoida suures ettevõttes ühtsust ja tiimitunnet, peab ta tähtsaks kaasamist. „Et kõik ettevõtte töötajad käiksid ühte sammu, tuleb inimesi kaasata. Kõik on võrsed, kõigile jagatakse infot ning kõikidel on võimalus kaasa rääkida. Kord kvartalis toimuvad infopäevad nii kontoris tehases, lisaks peame ühiselt suvepäevi ning jõululõunat. Jälgime ka töötajate rahuolu – kuidas nad hindavad nii töökeskkonda kui üldist rahulolu kollektiivis. Siin on võtmekohaks osakondade ja üksuste juhid. Tegevjuhina on minu jaoks oluline hoida juhtkonda ühtsena ning nende ülesanne omakorda on osakondades luua see ühtsus. Kui tiimis ei ole ühtsust, siis inimesed lahkuvad.“

Koostöö toob hüppe kogu sektorile

Tulevikuplaanidest rääkides sõnab Priit Haldma, et Estanci plaan on liikuda järjest kõrgema lisandväärtusega teenuste poole. „Liigume tootmispõhiselt tegevuselt rohkem inseneeria ja disaini poole, mis võimaldaks teha ka järjest keerukamaid projekte ning teenindada nõudlikemaid kliente. Keerukamate projektide teostamiseks soovime ka rahvusvahelistel turgudel arendada koostööd Eesti ettevõtete vahel. Mõned sammud on ehk liiga riskantsed ühele ettevõttele, kuid mitme ettevõtte koostöös saame teha suurema hüppe kogu sektorile.“

„Unistuste tööandja 2024“ konkurssi viis läbi Visionest Institute koostöös CVKeskus.ee ja Eesti personalijuhtidega.

„Unistuste tööandja 2024“ auhinna võtsid vastu Estanci senine personalijuht Lilian Kuuslap ja ettevõtte tegevjuht Priit Haldma. Foto: Eiko Lainjärv