Vaida perearst Tatjana Lelov läheb pensionile

Ligi kaks kümnendit Vaidas perearstina tegutsenud Tatjana Lelov läheb kuu lõpus väljateenitud pensionile. 68-aastane kolme lapse ema Lelov võinuks selle otsuse langetada juba kuus aastat tagasi. Miks just nüüd?

„Olen sedasorti inimene, kes tahab peolt ära minna siis, kui pidu on täies hoos. Siis jäävad head mälestused,“ vastab Lelov. „Pärnus oli kunagi minu kolleegiks eakas arst, kes tihtipeale visiite tehes mütsi maha unustas. Lubasin endale, et nii hajameelsena ei taha ma tööd teha.“

Teine põhjus, märgib Lelov, peitub selles, et tal ei ole alates 1993. aastast olnud võimalus võtta täispikka puhkust. „Igal aastal kaks nädalat on ilmselgelt vähe. Võib-olla olen ka pisut läbipõlenud,“ tunnistab Aruvalla külas elav Lelov, kes huvitub aiandusest ja reisimisest.

Kui varem tegi Lelov ka tihedalt koduvisiite, siis viimastel aastatel jäi neid vähemaks. Analüüsideta pandud diagnoosid ei ole lihtsalt väga täpsed. „Nooremana käisin tihti ka koduvisiitidel. Nüüd on ajad muutunud ning sellistel puhkudel aitab haigeid kiirabi ja töötab ka infotelefon,“ ütleb Lelov.

Suuremateks murelasteks on üksikud psüühikahäiretega noorukid, kes on ise tunnistanud kanepi suitsetamist. „Üldiselt on inimeste teadlikkus tervislikust toitumisest ja liikumisvajadusest suhteliselt kõrge. Ka suitsetamine ja alkoholi tarbimine on märgatavalt vähenenud, kuid on ka sõltlasi, keda võõrutusravi ei aita,“ räägib Lelov. „Kõikvõimalikke vitamiine ja tervisetooteid on poodides müügil palju. Mina olen soovitanud võtta hilissügisest varakevadeni D-vitamiini. Sellega ei tohi aga liialdada, sest siis võivad tekkida luustumise häired. Analüüsidele tuginedes olen soovitanud ka B12-vitamiine ja punase riisi preparaate, mis langetavad kolesterooli.“

 Vallavalitsus asus läbirääkimistesse, et perearstiteenus Vaidas ja Lagedil säiliks

Dr Lelovi nimistu võtab üle dr Aivi Aurik, kes asub tööle Jüri Tervisekeskuses alates 01.07.2020.

Rae vallavalitsus on läbirääkimistes nii erinevate tervishoiuteenuseid pakkuvate ettevõtetega kui ka Terviseametiga, et leida parim lahendus Vaida ja Lagedi osas ning leia võimalus, et teenus kohapeal säiliks. 

Kuidas perearstide värbamine käib?

Terviseamet viib läbi avaliku konkursi vabanenud nimistule üldarstiabi osutamise korraldamiseks. See tähendab, et kui perearst loobub oma nimistust, siis kuulutab välja konkursi uue perearsti leidmiseks. Kui piirkonnas vabaneb nimistu, siis teeb Terviseamet koostööd kohalike perearstide ja omavalitsusega, et tagada nimistu patsientidele üldarstiabi osutamine. Juhul, kui vabanenud nimistule ükski arst ei kandideeri, tuleb Terviseametil leida piirkonda ajutine asendaja, kes teenust pakub.

„Põhjused, miks väljapoole Tallinna ja Tartut soovitakse vähem tööle asuda, on erinevad,“ selgitab Terviseameti kommunikatsioonijuht Simmo Saar. „Palju sõltub ka piirkonnas pakutavatest võimalustest, nagu näiteks elu- ja lasteaiakoht ning kas saab töötada grupipraksises. Tihtipeale soovitakse töötada nimistu juures abiarstina ning alles hiljem saada oma nimistu.“

Fotol: Tatjana Lelov oma kabinetis. Fotograaf: Andres Kalvik