MIS?
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kirjeldab vaimset tervist kui heaoluseisundit, milles inimene teostab oma võimeid, tuleb toime igapäevase elu pingetega, suudab töötada tootlikult ja tulemusrikkalt ning on võimeline andma oma panuse ühiskonna heaks. Vaimne tervis tähendab seda, kuidas me mõtleme, tunneme ja eluga toime tuleme. Vaimselt tervel inimesel on olemas oskused, mis aitavad tal kohaneda erinevate muutustega ning tulla toime igas situatsioonis, kuhu ta on sattunud. Vaimne tervis tähendab seega palju enamat kui psüühikahäire või psüühilise puude puudumine – see on inimese tervise oluline ja lahutamatu osa ning tema kogukonna heaolu ja tõhusa toimimise alus.
Vaimne heaolu moodustub neljast osast:
· mõtted (nt inimene võib mõelda positiivselt „ma sain hästi hakkama“ või negatiivselt „ma ei saa kunagi sellega hakkama“);
· käitumine (nt inimene võib probleemi korral helistada sõbrale või olukorrast eemalduda);
· emotsioonid (nt inimene võib tunda rõõmu, kurbust, viha, ärevust vms);
· kehalised reaktsioonid (nt võib inimesel muutuda mingis olukorras hingamine, tekkida pinge lihastes jms).
MILLEKS?
Vaimne tervis on meie üldise heaolu jaoks sama oluline kui füüsiline tervis. Kui tunneme end vaimselt hästi, saame produktiivselt töötada, nautida vaba aega ja panustada aktiivselt oma kogukonda.
Vaimne tervis on küll sama tähtis kui füüsiline tervis, kuid sellest räägitakse vähem ning paljud vaimse tervise mured jäävad inimeste jaoks tahaplaanile. WHO andmetel ei pöördu lausa 50% inimestest oma vaimse tervise muredega õigeaegselt spetsialisti poole. Põhjuseid on selleks mitmeid: inimeste vähesed teadmised vaimsest tervisest, hirmud ja stereotüübid, mis puudutavad teemat, psühholoogilise ja psühhiaatrilise abi kättesaadavus eri piirkondades.
Panustame kõik koos sellesse, et Rae valla elanikke teadmised ja oskused vaimse tervise valdkonnas areneksid ning igaüks väärtustaks enda ja lähedaste inimeste vaimset heaolu!
KUIDAS?
Vaimse tervise hoidmine on iga inimese võimalus ja vastutus. Selleks, et oma vaimse heaolu eest hoolt kanda, tasub igapäevaselt „võtta“ vaimse tervise vitamiine, mis on järgmised:
Puhkamine. Leia alati aega lõõgastumiseks ja puhkamiseks, su keha ja vaim vajavad seda. Uni on vaimse heaolu üks olulistest hoidjatest.
Liikumine. Kõnni, jookse, tantsi, liigu! Liikumine tekitab kehas kasulikke hormoone, mis ennetavad vaimse tervise probleeme. Kehaline aktiivsus hoia keha ja vaime
tervena.
Tunnete aktsepteerimine ja nendega toimetulek. Ole teadlik oma tunnetest, pane neid tähele, aktsepteeri neid ja vajadusel tegele. Iga tunne on vajalik ja kasulik, kuid nendega tuleb õppida sobivate meetoditega toime tulema.
Tervislik toitumine. Keha ja vaim vajavad vett, vitamiine ja kasulikke toiduaineid. Seega kohvi, magusa ning alkoholi tarbimise vähendamine ei mõju ainult kehale, vaid ka vaimsele heaolule positiivselt.
Suhtlemine. See on üks olulisi inimese vajadusi ning on loomulik osa meie igapäevaelust. Suhtle lähedaste ja sõpradega nii heal momendil kui ka raskel hetkel. Suhtlemise alla võib liigitada ka abi otsimist ja spetsialisti poole pöördumist. Kui jääd hätta, siis ära karda spetsialisti poole pöörduda, ta kuulab sind ära, toetab ja suunab sind.
Tule Rae valla heaolu- ja liikuvusfestivalile 14. septembril Jüri kooli juures ning kuuled rohkem vaimsest heaolust ja selle toetamisest!