Vanemaealine tahab ka osaleda

Rae valla vanemaealiste nõukogu tegutsemise eesmärk on vanemaealiste vajaduste kaardistamine ja nende teadvustamine avalikkusele, tagamaks vanemaealiste huvide kaitse kuni nende elukaare lõpuni.

Kahe ja poole aasta jooksul, mil ma ise olen selles nõukogus osalenud, on sellise nõuandva koosluse vajadus kinnitust leidnud ja nii mõnigi nõukogus ülestõstetud probleem on lahenduse leidnud. Kuid pikk tee on veel minna, sest ka meie endi seas on erinevad arusaamad vanemaealiste vajadustest valla eri piirkondades.

Valla põhjapoolsete asumite elanikud nõuavad enam tähelepanu pööramist avaliku ruumi heakorrale, huvituvad terviseradade, kõnniteede ja rohealade korrasolekust, osalevad aktiivselt huvi- ja terviseringides. Ääremaadel hajaasustusena paiknevate kogukondade liikmetel puudub võimalus liikuda iseseisvalt ühistranspordiga elukorralduseks vajalike teenuste nagu kauplus, tervisekeskus, sotsiaalteenused, jms  juurde.

Meie valla territooriumil on veel külasid, kus ainsaks neid läbivaks ühistranspordi vahendiks on koolibuss. Liikumisteede ääres puuduvad vajalikud ohutusribad, rääkimata kergliiklusteedest. Eks proovige jalgsi või jalgrattaga liikuda punktist A punkti B Vaida-Urge maanteel, sellel Jägala poole suunduval rohkete kurvidega teel, Aruvalla-Salu-Urvaste külades või Seli karjääride kõrval kulgeval teel Suurestast Pajupea teeotsani. Nii sõltubki ääremaal elavate vanemaealiste liikumine kas siis nooremate pereliikmete või oma kogukonna naabrite vastutulelikkusest ja võimalustest isikliku transporti kasutada. 

Üldkokkuvõttes ei ole pensionärid ehk vanemaealised liikumispuudega ega  ülalpeetavad. Nad on oma tööga välja teeninud paljutki vanaduspõlveks. Nad on valmis endale vajamineva teenuse eest tasuma. Neil on imepärane võime majanduslikult toime tulla, hoida kokku ja jagada oma elukogemusi neile, kes taipavad küsida. Toimekamad tegutseksid huviringides, laulukoorides, osaleksid  jõukohastel tervisespordi katsumustel ning käiksid kultuuri nautimas teatris, kontserdil ja miks mitte ka kirikus. Aga siin ongi takistuseks nende elukohast tingitud liikumisvabaduse piiratus.

Unistada võib ju eale vaatamata siiski. Oleks ju võimalik koostada transpordikoridorid valla ääremaadel väikebussidele, mis on mõeldud paar korda kuus vanemaealiste teenindamiseks. Et üksi elaval eakal oleks võimalik meelerahu tagamiseks külastada Jüris paiknevat kalmistut. Et ka temal oleks võimalus kasutada sotsiaalkeskuses pesupesemise teenust ning samal ajal ka enese ihu puhastada talvisel ajal, kui oma elukohas selline võimalus on olematu. Kord kvartalis võiks olla korraldatud osturetk Rimisse toidukaardi realiseerimiseks.

Vanemaealine ei pea end hästi tundma mitte üksnes koduseinte vahel. Kehalise võimekuse piirides peaks tal olema võimalus osaleda koduõuest väljaspool toimuvates ettevõtmistes.

Kõigil vanemaealistel on võimalus selgelt väljendada oma vajadusi iseseisva ja sisuka eluga toimetulekuks oma elukoha kogukonda esindavale vanemaealiste nõukogu liikmele või kohalikule külavanemale. Räägime üksteisega ja ärge häbenege oma soove kuuldavaks teha! Meie nõukogu esimehe Agu Laiuse lahkel loal on siin ka tema kontakt: agu.laius@gmail.com  ja telefoninumber 508 2997.

 

Fotol hetk Vanemaealiste nõukogu koosolekult. Foto: erakogu