Harjumaalaste kultuuri- ja kogemusvahetus ida-virumaalastega “Piirid ja paarid”.

7.-8. maini 2022 võõrustasime Ida-Viru kogukonnaliikumise aktiviste, kellel 2021. aasta novembris Narvas ja Sillamäel külas käisime.

Algatuse käivitasid Harju Ettevõtlus- ja Arengukeskus, Ida-Virumaa Integratsioonikeskus erinevate kultuuriseltside esindajad ning Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Selts.

Esimene päev algas Jüri kirikus, kus Jüri kihelkonna ja kiriku ajaloost rääkis Jüri koguduse õpetaja Tanel Ots. Külalisi tervitas lauludega Patika külakoor. Edasi siirdusime Järvekülla, kus vallavanem Madis Sarik tutvustas Eesti ühte kõige innovaatilisemat ja modernsemat kooli, Kindluse Kooli, ühtlasi andis ülevaate kogu Rae valla elust-olust.

Karla külas avas oma kodu uksed külavanem Merko Kimstom kes jutustas lähemalt külavanema tegemistest ja näitas kuidas kodukontor töötab. Järgnevalt viis bussisõit Suursoo külla, kus Fredy Lehe, Gerli Lehe ja Annika Aas rääkisid Harjumaa 2018. aasta külast. Külalised said katsetada seepide valmistamist, külaplatsil laulda külanaiste laule ja ennast sportlikult proovile panna. Külastasime Lilleoru õppekeskust. Marika Aalja tutvustas lapsevanemate algatusest sündinud uudset põhikooli ja Ave Oit näitas Elulille parki ja perma-kultuuri aeda.

Pika päeva lõpuks jõudsime Kurna külla, kus külalised majutati hotelli Üksik Rüütel, kus oli kaetud rikkalik õhtusöögilaud. Rüütli kokkade toit maitses suurepäraselt! Külalisi üllatasid Igor Besstšotnov ja Priit Laatre, kes mängisid elavat muusikat ja õpetasid eesti rahvalikke laule.

8. mai hommikul viis Kurna külavanem Aivar Aasamäe meid Kurna Kultuuritunnelisse ja rääkis sealsete näituste lugu. Kurna külaplatsilt liikusime Aivari ja Leelo külalislahkesse koju.

Käisime ära ka värskelt valminud rohealal mis jääb IKEA ja küla vahele. Edasi jalutades mõisaparki avas ajaloolises Kurna mõisa kellamajas oma koduväravad peremees Tanel Tõnn, kutsudes kõiki oma majaga tutvuma. Mõisapargis tegi kiire tutvustuse Hasan Steinberg ning õpetades mängima uudset ja väga meeleolukat mängu cornhole.

Edasi sõitsime Anija mõisa. Giid tutvustas püsinäitust “Mõisa aja lugu” ja viis ka mõisahoovi ringkäigule. Ühine koosviibimine lõppes seal lõunasöögi ja kokkuvõtetega.

Jäi kõlama, et kindlasti tuleb ühiselt taas midagi põnevat ette võtta, sest nii palju jäi veel rääkimata ja näitamata. Osalenud tõdesid, et nähtu rõõmustas, inspireeris ning saadi palju toredaid sõpru.

Aitäh kõigile, kes organiseerimises kaasa lõid, ja kelle abiga sündmus teoks sai!
Reisi toetas: Kohaliku omaalgatuse programm (KOP)

Fotol: Grupipilt Aivar Aasamäe kodutrepil. Erakogu.