Iseõppijast noor kunstnik teeb näituse 101 maaliga

Robert Puumeister on 17-aastane gümnaasiumiõpilane, kes võttis esimest korda pintsli kätte umbes 430 päeva tagasi. Tänaseks on ta maalinud 101 tööd ja on valmis avama oma esimest isikunäitust.

Näitus „101“ avatakse 16.juulil kell 20.00 Tallinnas, Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis.

Näitus jääb avatuks kuni 20.juulini, täpsem kava on leitav FB: https://www.facebook.com/events/2094581954142788/

 

 

Lähemalt Robertist ja tema teest maalimise juurde saab lugeda maikuu Rae Sõnumites ilmunud artiklist:

Robert mäletab, et talle meeldis joonistamine juba lasteaias. Koolivihikute servad olid ka täis kritseldusi, aga no kellel ei oleks!? Ükskord oli 7.klassi matemaatika tunnis Roberti oma õpetaja asemel asendusõpetaja, kes avastas Roberti tunnitöö asemel mootorratturhiiri joonistamas. Õpetaja võttis töö ära, ütles, et pole kunagi varem nii koledat hiirt näinud ja et Robert ei oska üldse joonistada. See pani aga Roberti siis elava väikese trotsipisiku, kes tahtis kõigile tõestada, et oskab joonistada küll. Pärast seda osales ta paaril koolisisesel joonistuskonkrusil ja võitlushimulise korvpallipoisina tahtis muidugi võita. Paraku see nii ei läinud ja isegi ühel korral saavutatud 2. koht ei olnud Roberti maailmas piisavalt hea.

2017. aasta maikuus nägi Robert internetis uudist, et USA kunstniku J.M. Basquiat’ 1982. aasta nimeta maal müüdi rekordilise summa – 110,5 miljoni dollariga uuele omanikule. See uudis hämmastas ja samal ajal ka inspireeris teda. Robert tahtis ka maalida. Ja olemata varem päevagi maalimisega tegelenud, püstitas ta endale eesmärgi luua 100-st maalist koosnev näitus. Ta alustas väikeseformaadiliste lõuenditega ja sai üsna kohe aru, et see kõik on palju keerulisem kui alguses tundus. Oma eeskuju J.M. Basquiat’ töödest inspireerituna proovis ta kätt nägude või inimeste lapsikus, ekspressionistlikus stiilis kujutamisel. Järk järgult läksid lõuendid suuremaks ja suuremaks muutus ka Roberti veendumus maalikunstiga tegelemisel.

Täna on Robertil valmis umbes 80 maali plaanitud 101-st. Ta on väga produktiivne ja töökas ning möllab talle Rae Kultuurikeskuses stuudioks kujundatud koridoris maalida igal võimalikul juhul. Asjatundlikumad vaatajad, kes kursis Eesti ja muu maailma maalikunstiga on olnud väga üllatunud Roberti kompositsioonitunnetuse ja maalimistehnika üle – need on väga head!

Esimest korda olid Roberti maalid näitusel Rae Kunsti Platsi Rae valla kunstnike ülevaatenäitusel 2017. aasta sügisel. Sealt sai ka alguse koostöö noore kunstniku ja Kultuurikeskuse vahel.

Laiem avalikkus on Roberti loomingut näinud Rae valla laulu- ja tantsupäeva Klunkeri lavakujunduses, kus tal oli esimest korda võimalik töötada suureformaadilise 3x5m lõuendiga. Roberti sõnul oli nii suure pinna täitmine tema jaoks väga suur väljakutse, sest see vajas juba hoopis uusi tehnikaid ja lähenemist. Aga talle meeldis see väga ja ta unistab, et kõik järgmised tööd võiksid olla suureformaadilised.

Robert täieliku iseõppijana on nähtus omaette. Ka tema pühendumisvõime ei ole temaealiste seas just tavaline. Temas on tugev enesekriitlisus ja näib, et palju rohkem kui kellegi teise arvamus, ongi tema jaoks määravam see, kas ta ise oma tööga rahul on. Robertiga vesteldes saab selgeks see, et tal on väga kindlad vaated loomingule ja loomingulisusele ja ta ei piira ennast üldse ainult maalimisega, vaid mõtleb juba ka hoopis teistest eneseväljenduse vormidest, mida ta proovida tahaks. Seda kõike on väga põnev kuulata ja paratamatult tänan mõttes seda juhust, mis Robertit umbes-täpselt aasta tagasi internetist seda uudist lugema suunas. Igal juhul on ta juba tänaseks rikastanud tugevalt Rae Kultuurikeskuse, aga ka kindlasti oma lähikondsete maailmapilti, tema enda maailmapildist rääkimata!