19. märtsil Jüri gümnaasiumi aulas toimunud Rae valla XVI ajalookonverentsil sai kuulda nelja põnevat ettekannet. TLÜ professor, medievist ja kunstiajaloolane Kersti Markus analüüsis kaasahaaravalt, kas ja miks võiks Vaskjala vana kiriku koht asuda tänasel Ussiaugu talu maal Surnumäel. Õhku jäi elev ootus, kas kunagi võiks selles paigas toimuda arheoloogilised kaevamised.
Ehitusarheoloog ja TLÜ Ajaloo, arheoloogia ja kunstiajaloo keskuse vanemteadur Villu Kadakas kõneles Jüri vana kiriku ehitusloost, pakkudes võrdlusi uue (praeguse) kirikuga, vanade piltidega ja teiste tolleaegsete kirikutega.
Kunstiajaloolane ja restaureerimisfirma Rändmeister juht, vabal ajal Eesti kirikukellade ajaloo uurimisega tegelev Juhan Kilumets rääkis Jüri kiriku vanast kellast ning teistest Hartmanni meistrimärgiga kelladest ja esemetest Eestis ja mujal maailmas. Kas teadsite, et Jüri kiriku Hartmanni kell on valmistatud aastal 1599 ja kaalub 55 kilo?
Konverentsipäeva lõpetas peamiselt numismaatikaga tegeleva ajaloolase ja tõlkija, ajaloomuuseumi teadurkuraator Ivar Leimuse põhjalik ülevaade Ukrainast röövitud ja Eesti piiril avastatud kulla- ja mündiaardest, mis sisaldas äärmiselt erinevaid leide.
Seekordne publik koosnes valdavalt gümnaasiumiõpilastest, aga kuulama tuli ka hulgaliselt täiskasvanud ajaloohuvilisi nii siitkandist kui väljastpoolt Rae valda. Korraldajateks olid Jüri Gümnaasium, MTÜ Ajategu ja Rae Vallavalitsus. Suur tänu Ardo Niinre, Kristel Kook-Aljas ja Kriste Kald!
Ajalookonverents on alati pakkunud huvitavaid uusi teadmisi ja loodame seda traditsiooni jätkata ka järgmisel aastal. Kus ja kuidas täpsemalt, see selgub veidi vähem kui aasta pärast.