Kultuuririkas Kurna

Meie külavanemale Aivarile meeldib öelda, et Kurna külas on sama palju elanikke kui riigikogus tegelasi ehk 101. See päris paika ei pea ja meie kogukonna moodustavad täpselt 85 inimest, aga selles on tal õigus, et kuigi meid ei ole palju, oleme põimunud ja lõimunud päris erinevate kultuuridega. Ma ei hakka kirjeldama, kus asub Venemaa, Bulgaaria, Dagestan, Mongoolia ja Gruusia, seda uurib igaüks ise, vaid räägin rõõmuga sellest, missugused maitseelamused kaasnevad nende erinevate rahvaste köökidega.

Galina on kaasaks Sergeile ja teame, et nende külmkapp on ääreni täis käsitsi valmistatud pelmeene, mida igal hetkel potti või pannile panna ja lasta hea maitsta. Sealt perest tuleb ka imeliselt marineeritud šašlõkk meie jaanipidude lauale.

Aga see, millega üllatab Kaspia mere äärest pärit Gadzi, on järele tegemist väärt. Tema firmaroaks on päikeseliselt kodumaalt pärit ploff. Kõige pealt on vaja hankida malmist pott või pann ja teha õue lõke, mille peal kogu see looming sünnib. Vaja läheb kvaliteetset õli, rohkelt sibulat, veel rohkem porgandit, kohalikke ürte, paprikat, tšillit, basmati riisi ja kvaliteetset värsket lambaliha. Kui seda kraami südamega piisavalt kaua hautada, siis välja tuleb just see, mis peab. Paned peale hapukoort ja värsket koriandrit, kõrvale pits Dagestanis valminud konjakit „Lezginka“ ja te oigate mitu tundi!

Plofi kõrvale unustage ära eestimaine must leib, sest sinna juurde sobib oivaliselt meie bulgaarlanna Petja võisai. See on selline ümmargune suur sai, millest igaüks saab ise endale paraja suurusega tüki murda, peale võid ja soola ning täiesti taevalik amps. Ka Petja lubas jagada umbkaudselt oma retsepti.. Kui välja ei tule, siis oled oodatud meie üritustele ja saad seda kindlasti maitsta. Siinkohal mainin, et Petja on Anandi abikaasa, kelle juured ulatuvad Mongooliasse ja tal on taskus endiselt selle riigi pass.

Ei saa unustada Gruusiast pärit kokka Omari, kes oli ametis meie küla restoranis kaks kõige keerukamat koroona-aastat, aga tuli hiilgavalt toime oma kodumaa köögi tutvustamise ja kinnistamisega. Kuigi ta on tagasi kodus, võitis tema soe ja sõbralik loomus ja oivaline toit meie südamed ning omistasime talle tiitli „Kurna sõber“.

Soovitan, kui kihutad Kurnast läbi, tõmba hoog maha, keera sisse ja tule söö uue nime saanud Kurna Mõisa Peokeskuses üks hatšapuri või lambalihaga hinkaalid. Need on endiselt menüüs ja imehead.

Aga kui kõik eelnev sind täiesti külmaks jättis, siis meie külast saab ka rootslaste lihapalle, sest Rootsi toidukultuur on koos IKEAga Kurna jõudnud!

RETSEPT: Petja võisai

Vaja läheb 200 ml piima, 2 muna, 2 spl jogurtit, 2 spl õli, 1 tl suhkrut, 1 tl soola, 1 pakk kuivpärmi ja 550 g jahu.

Sega soe piim, suhkur ja pärm. Lisa munad, õli, jogurt ja sool. Sega hulka jahu, kuni taigen on pehme. Jäta 20 minutiks kerkima. Nüüd jaga taigen 4 palliks, rulli iga pall ümmarguseks ja aseta neli kihti üksteise peale, iga kihi vahele määri võid. Pane keskele klaas, lõika sektoriteks, iga sektor keera eraldi rulli nii, et keskpunkt kokku jääks. Nüüd lase saial kerkida 30 minutit, määri pealt munakollasega, riputa üle seesamiseemnetega. Küpseta eelsoojendatud ahjus 180 kraadi juures 40 minutit.

Pildil: Kurna küla jaanipäeval Gadij ploffi valmistamas.

Jaga oma küla, aleviku või kogukonna kultuuririkkusi, kirjuta eva.jaanson@rae.ee.