Rae külas elab ligi 1800 inimest, kelle seast leiab vähemalt 31 rahvuse esindajaid. Põnevaimalt kõlavad neist näiteks dargid ja lesgid. Kultuurispetsialist Eva Jaanson sai jutule Rae külas elava hiinlanna Yuxuan Cheniga ja maltalase Stefano Elluliga.
Kui kaua olete Eestis elanud ja kuidas sattusite elama just Rae külla?
Yuxuan: Mina olen Eestis olnud nüüd juba ligi 10 aastat. Ka minu abikaasa õde ja vend elavad Rae vallas – Rae külas ja Järvekülas. Väga tore on jalutada pühapäeviti oma pereliikmetele külla kas lõunatama, sauna või niisama jutustama. Minu arust on Rae üks parimaid Tallinna-lähedasi elukohti – see on lennujaama lähedal ja Tallinna südalinna jõuab 15–20 minutiga. Väga mugav ja samas vaikne paik elamiseks.
Stefano: Mina olen Eestis elanud vahepausidega alates 2016. aastast.Sattusime Rae külla elama seetõttu, et tahtsime kohta, mis ei ole linnas, aga on piisavalt lähedal (mitte ei pea 45 minutit sõitma) ja millel oleks kena aed laheda jooksuruumiga meie kahe Jack Russel tõugu koera jaoks. Oma otsingutel juhtusime oma praeguse maja peale ja see tundus kohe kodune.
Millised on suurimad kultuurilised erinevused teie kodumaa ja Eesti vahel? Kas on ka sarnasusi?
Yuxuan: Ma lahkusin Pekingist ülikoolis õppimise ajal. Peking on rahvarohke metropol, kus on palju kiirustavaid inimesi, liiklust ja mitte eriti palju loodust. Kõige suurem erinevus on minu jaoks on pigem elustiilis, mitte nii väga kultuuris. Siin Eestis on 40-tunnise töönädalaga võimalik saavutada parem töö ja eraelu tasakaal, samas kui Hiinas on tüüpiline nn „9-9-6“, see tähendab töötamist kella 9-st hommikul kuni 9-ni õhtul ja 6 päeva nädalas. Siin on mul rohkem aega iseendale, ma saan käia looduses, toitu valmistada ja süüa, käia oma toreda naabriga jooksmas, ja üldse on elul rahulikum rütm. Selline elustiil on loomulikult heaolule parem.
Üks sarnasus, mida näen, on uudishimu võõramaalaste suhtes. Minult küsitakse sageli: „Mis sa Eestis teed? Mis sind Eestisse tõi? Miks just Eesti?“ Justkui imestades, et arvestades suure maailma kõiki võimalusi, miks ma just siin Eestis olen. Minu vaatenurgast on Eesti elamiseks väga mugav riik võrdlemisi kõrgete elustandarditega. Siin on turvaline. Õhk on puhas. Tänavad on puhtad. Hiinat külastavad välismaalased võetakse kohalike poolt umbes samasuguse uudishimuga vastu, eriti seetõttu, et COVIDi järel on Hiinas vähem võõramaalasi nii elamas, kui külastamas, võrreldes COVIDi-eelse ajaga.
Stefano: Suurim kultuuriline erinevus on ilmselt inimeste jahedus ja reserveeritus. Malta inimesed on väga soojad ja avatud, samas kui eestlased kipuvad omaette hoidma ja tunduvad külmad, kuni nad avavad teise õlle ja hakkavad sind sauna ja hot tub’i kutsuma.
Milliseid oma kodumaa traditsioone järgite ka Eestis elades?
Yuxuan: Toit on Hiina kultuuris sügavalt juurdunud (ka paljudes muudes maailma kultuurides). Kodus toitu valmistades on meil tavaliselt mitu käiku. Tavaliselt on selleks 三菜一汤, mis tähendab kolme rooga ja ühte suppi, kõrvale riis. Olen proovinud seda oma menüüs järgida, kui aeg võimaldab.
Stefano: Sellele küsimusele vastuse leidmine võttis kõige rohkem aega, aga lõpuks jõudsin väga lühikese vastuseni: mitte midagi.
Kas on mõni Eesti traditsioon või siis toit, mida olete õppinud nautima?
Yuxuan: Iganädalane saun. See on osa minu enesehoolduse rituaalist, mille Eestisse kolides omaks. Ma lausa pean sauna saama, peaaegu aastaringselt.
Stefano: Siia kolides vihkasin ma musta leiba, minu aju ja maitsenäsad ei saanud aru, mida ma söön, on see mulle harjumuspärane leib või väga hapu tihke leib. Nüüd ma naudin seda ja hakkan isegi igatsema, kui olen pikemat aega ära Maltal.
Lõpetuseks, mida soovitaksite küsida Rae vallas elavate teiste rahvuste esindajatelt?
• Palun soovita mõnda raamatut, filmi või muusikapala oma kultuurist, mis võib teistele huvi pakkuda.
• Kas tunned, et sinu elukoha külas või alevis on puudu midagi, mida sa tahaksid näha või rohkem näha? Mis see on?
Vastused neile küsimustele on lahkesti teretulnud meiliaadressile eva.jaanson@rae.ee. Jagame saabunud vastuseid järgmistes Rae Sõnumite numbrites!
Aitäh teile, Yuxuan Chen ja Stefano Ellul ning Merko Kimsto kontaktide eest!
Jaga oma küla, aleviku või kogukonna kultuuririkkusi, kirjuta eva.jaanson@rae.ee.
Fotol Rae küla kultuurisõbralik kogukond nautimas päikeseloojangu kontserti mullu augustis. Foto: erakogu.