Kutsume kaasa lööma kogukonna koosloome laboris!

Sel kevadel liitus Rae vallavalitsuse tiim* arenguprogrammiga „Kogukonna koosloome labor“, mille eesmärgid on:

·       tugevdada koostööd kohalike omavalitsuste ja kogukondade vahel;

·       kaardistada kogukonnad ja nende vajadused;

·       arendada ja katsetada erinevaid kaasamis- ja koostöömudeleid;

·       luua püsivaid koosloomeplatvorme;

·       tihendada koostööd juba olemasolevatel platvormidel;

·       juurutada kogukonnakeskset juhtimisviisi.

Elanike rahuloluküsitlustes on võrdlemisi sageli välja toodud, et inimestel ei ole piisavalt võimalust valla asjades kaasa rääkida, info ja ametnikud ei ole kättesaadavad ning asjaajamine on keeruline. Tuginedes nendele arvamustele ja oma kogukonnakogemustele, soovime muuta elanike kaasamise protsessid selgemaks ja süsteemsemaks ning parandada teavitustööd. Arenguprogrammis osalemine pakub tuge nende probleemide lahti mõtestamiseks ning tööriistu lahenduste leidmiseks ja elluviimiseks.

Pärast arenguprogrammi töötubades osalemist jõudsime järeldusele, et on vaja koostada ja kehtestada Rae valla kaasamise hea tava. See dokument teeb elanike ja kogukondade kaasamise protsessid üheselt mõistetavaks. Oleme hea tava ette valmistamisel juba kasutanud teiste valdade parimaid praktikaid ja pannud paika mõned nurgakivid, millele meie tava toetada. Nüüd kutsume kogukondade esindajaid ja kõiki teisi huvilisi ühisele arutelule kaasa mõtlema ja häid ideid jagama – et kaasamise hea tava saaks tõesti asjalik ja kasulik töödokument.

 

*Rae vallavalitsuse tiimis on abivallavanemad Ivari Rannama ja Bärbel Salumäe, kultuurispetsialist Eva Jaanson, kommunikatsioonijuht Ruth Roht ja sotsiaalhoolekande peaspetsialist Veroonika Bojetskaja. Programmi läbiviija on SiLab (MTÜ Sotsiaalse innovatsiooni labor, koosloome.ee) ja programm toimub Siseministeeriumi toetusel.

 

Rasmus Pedanik, Sotsiaalse Innovatsiooni Labori asutaja, Tartu Ülikooli doktorant ja disainmõtlemise ning koosloome lektor:

Kohalike omavalitsuste ja avaliku sektori roll on muutumas. Selleks, et vastata ühiskonna ootustele ja vajadustele, tuleb õppida targemalt kasutama olemasolevaid ressursse. Komplekssete probleemide puhul peetakse üheks parimaks võimaluseks erinevate osapoolte vahelise koostöö fassiliteerimist. Avalik sektor ja kohalik omavalitsus saavad pakkuda erinevatele osapooltele platvormi, kus ühiselt lahendada kogukondade jaoks olulisi probleeme. See kõik aga eeldab avaliku sektori või kohaliku omavalitsuse juhtimise muutmist. Õnneks on ametnike seas juba hakatud ka aru saama, et selline muutus on vajalik ja võimalik. Koosloomega katsetavad juba paljud ministeeriumid ja kohalikud omavalitsused.

Koosloome on probleemi osapooli kaasav ja probleemilahendamise meeskonna liikmeid jõustav protsess, millel on eksperimentaalne ja praktiline eesmärk.