Rae Kammerkoor koorifestivalil Voices For Peace

Rae Kammerkoor võistles tänavu 27. septembrist 1. oktoobrini Itaalias Perugias toimunud IV koorifestivalil Voices For Peace, esindades Eestit koos Tallinna Reaalkooli tütarlastekooriga. Kokku osales 24 koori 17 riigist.

Juba esimesel päeval sai üsna kiiresti selgeks, et konkurents tuleb tihe. Enamik kohalolnud kooridest olid vähemalt „poolprofessionaalsed“, kuna esindasid muusikakoole, ansambleid jms. Neist mitmetele ei olnud konkurss väike sündmus, sest kohale oli tuldud kaugelt: kaks neist olid teiselt poolt maakera, koor Indoneesiast ja teine Venezuelast. Euroopa oli samuti hästi esindatud, muuhulgas kooridega Portugalist Rootsi ja Bulgaariani.

Reis Perugiasse oli koori esimene välisreis dirigent Ingrid Orumaaga. Suurem osa kooriliikmeid jäi reisi pikenduseks Rooma ja Anziosse, võttes nõnda konkursist maksimumi.

Kammerkooride/ansamblite ja folkloori kategoorias võistlev Rae Kammerkoor esitas eesti heliloojate Veljo Tormise, Ester Mägi ja Pärt Uusbergi, norra helilooja Ola Gjeilo muusikat ning itaalia helilooja Bruno Bettinelli teost „O Jesu dolce“. Kammerkoori abidirigent Brenda Pärtel juhatas ka omaloomingu teost „Mu kallis kuu“.

Koori liikmetele oli reis suve pikenduseks: päevased temperatuurid ulatusid 28 kraadini ning ööd olid samuti suhteliselt soojad. Päris mitmetel kooriliikmetel hakkas koorivormis üsna kuum, kui nad pidid kõndima Perugia vanalinna ühest otsast teise vahetades esinemispaiku, jättes sealjuures oma sini-must-valgetes riietes kustumatu mulje nii kohalikele kui ka turistidele.

Kogu konkursi olustik oli vapustav, proovi- ja võistluspaikadeks olid Perugia ülikooli Aula Magna, Salle dei Priori, armas vana kirik ruumitäitva jõulusõimega ning isegi vabas õhus kooriproov linnamüüri ääres. Perugia enam kui 2300-aastane ajalugu oli igal sammul nähtav ja tuntav.

Linnarahvas oli kooridest üsna lummatud ning Rae Kammerkoori uued sinised vormirõivad pälvisid palju tähelepanu. Aga ka muusika, mida esitati: mitmed teiste kooride dirigendid tahtsid pärast esinemist teada, kust võiks leida Tormise, Mägi, Uusbergi ja Tuule noote.

Kuna tegemist oli siiski reisiga Itaaliasse, sai paratamatult tunda ka Itaalia võlu: teel Perugiasse reisi esimesel päeval üritas bussijuht kooriga kaasa sõitnud Läti ansamblit nende hotelli juures maha panna, teel jäi ta aga bussiga jänni, püüdes ületada väikest silda üle vana raudtee; hotelliõhtusöögid panid nii mõnegi kooriliikme jahmatusest kulme kergitama.  

Aga lõpp hea, kõik hea: žürii hindas Rae Kammerikoori esituse mõlemas kategoorias hõbediplomi vääriliseks. Loodi palju uusi sidemeid, saadi hulganisti kogemust ning koor ootab juba põnevusega järgmist võimalust mõnel rahvusvahelisel konkursil osaleda.


Foto: Maarian Toom