Rae Kammerkoor – rõõm muusikast ja heast seltskonnast

Valla klassikalise muusika lipulaev Rae Kammerkoor on viimastel aastatel oma taset tõstnud ja see on andnud võimaluse end ka piiri taga proovile panna ning ka tunnustust pälvida. Rae Sõnumid uuris, kuidas on kooril läinud ja millised on tulevikuplaanid.

Rae Kammerkooris on 30 lauljat ning kui algusaastatel toimus palju liikumist, siis viimasel ajal ei ole koosseisus suuri muutusi toimunud. Leidub ka lauljaid, kes on terve 15 aasta pikkuse teekonna kaasa teinud.

Dirigent Ingrid Orumaa ütleb, et eesmärk on hoida kammerlikku koosseisu, kuid koori ridadesse on lahkelt oodatud meeshääled, kellel on huvi laulmise ja ägeda seltskonna vastu ning kes tahavad osa saada laulupeol laulukaare all laulmisest või hoopis mõnel rahvusvahelisel konkursil end proovile panna.

Otse loomulikult on edu taga ühised harjutuskorrad – regulaarselt toimuvad proovid esmaspäeva õhtuti ning paar korda aastas kohtutakse laululaagri formaadis Viinistul.

„Kuna viimaste aastate sisse on mahtunud mitmel konkursil osalemine ja soov need edukalt läbida, on mulle suureks rõõmuks lauljad valmis lisaproovideks,“ kinnitab Orumaa, lisades, et vajadusel toimuvad ka ühepäevased laulupäevad. „Mulle dirigendina teeb tõesti suurt heameelt, et Rae Kammerkoori lauljad soovivad panustada, leiavad oma tihedatest graafikutest ajad lisaproovideks ning ainult tänu sellele oleme saavutanud edukad esinemised konkurssidel ja kontsertidel.“

Pühendunud lauljad

Samuti on võimalus areneda vokaaltehniliselt ka personaalselt ehk käia individuaalhääleseadetes, kus keskendutakse ühele lauljale ja tema isiklikule arengule, mis tagab kollektiivi ühtlase taseme.

„Need ei ole kohustuslikud, kuid ääretult tore on näha, kui palju lauljaid soovivad end lisaks ka individuaalselt arendada. Tunnen, et meie koori lauljatele on kooris laulmine üks elustiili osa. Hindan ja tunnustan oma lauljaid selle eest. Mind dirigendina motiveeribki see suur soov ja tahe areneda, mida näen oma lauljate silmist. Mul on heameel, et ma ei pea kedagi tagant utsitama, vaid minu ja lauljate arusaamad, eesmärgid kattuvad. Hindan tõesti oma lauljate pühendumist, see on suur kingitus ja alus meeskonnatööle,“ räägib Orumaa.

Rae Kammerkoori aasta on täis esinemisi nii kodumaal kui ka piiri taga. Oma oskusi näidatakse nii pidulikel tähtpäevadel kui ka konkurssidel. Järjepidevalt konkurssidel osalemine on saanud Orumaa sõnul väikeseks traditsiooniks. Märkimisväärne on viimastel aastatel saavutatud areng, mida näitavad ka auväärsed tunnustused.

2020. aastal Tallinnas toimunud XV Eesti kammerkooride festivalil saavutati B-kategoorias teine koht. Mullu Tamsalus toimunud XVI Eesti kammerkooride festivalil pälviti B-kategoorias koguni esikoht ning Orumaale omistati eripreemia „Parim noor dirigent“, mis kulmineerus ootamatu nominatsiooniga koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate galal aasta koori kategoorias.

„Selline märkamine suurel Eesti koorimaastikul on minu hinnangul üks erilisemaid hetki Rae Kammerkoori arengu ja aktiivse tegevuse tunnustamisel,“ ei hoia Orumaa emotsioone tagasi. „Samuti pälvisin ka mina nominatsiooni kategoorias „Aasta noor dirigent“. Hindan võimalust olla just selle koori dirigent. Minu saavutused ja areng dirigendina ei oleks kuidagi võimalik ilma Rae Kammerkoori lauljateta.“

Tänu eelpool nimetatud B-kategooria võidule teenis Rae Kammerkoor pääsme aprilli keskel toimunud XVII rahvusvahelisele koorifestivalile „Tallinn 2023“, mis on mõeldud A-kategooria kooridele ja mis tõi kokku 30 kollektiivi maailma eri paikadest. „Astusime ettevalmistusele põnevusega vastu ja võtsime kogemusest, mis võtta andis. Oli suur au osaleda niivõrd kõrgetasemelisel ja hinnatud konkursil Metodisti kirikus ja anda kontsert Tallinna Raekojas kooridega üle maailma,“ meenutab Orumaa.

Septembris ootab Rae Kammerkoori ees festival „Voices for Peace – International Choir Festival“ Itaalias, kus osaletakse kammerkooride ja folkloori kategoorias. „See on meie jaoks väga suur ettevõtmine,“ tunnistab Orumaa. „Lisaks anname kontserdi, mille repertuaar koosneb ainult Eesti heliloojate loomingust, et tutvustada meie koorimuusikat ka kaugemal. Rahvusvahelisele konkursile minek on kulukas ettevõtmine ja seetõttu oleme otsimas sponsoreid. Oleme südamest tänulikud iga toetuse eest, mis aitab viia Eesti heliloojate loomingut kaugemale ja annab võimaluse meie kollektiivi plaanide elluviimiseks.“

Esinetakse ka Rae vallas

Igal hooajal mahub lisaks konkurssidel osalemisele Rae Kammerkoori plaanidesse ka kontsertide andmine. 24. veebruaril ja 23. juunil astutakse üles Jüri keskväljakul lipu heiskamise tseremoonial, samuti osaletakse Rae valla laulu- ja tantsupäeval Klunker ning jõulude ajal saab meie lauljaid esinemas näha Jüri kirikus. Koor on osalenud ka üldlaulupidudel ja jätkab seda traditsiooni. Orumaa tunneb heameelt ka vallavalitsuse toe üle, viimati oli sellest abi uue kontsertvormi soetamisel, millega täitus pikaajaline unistus.

Rae Kammerkoori hüüdlause „Rõõm muusikast ja heast seltskonnast“ peab paika ka päriselus, sest ühise tegevuse käigus on kujunenud välja mitmed sõpruskonnad, kes suhtlevad ka prooviväliselt.

„See annab koorilaulule erilise ja väga olulise aspekti juurde. Näen, kuidas koorilaul ühendab inimesi erinevatest eluvaldkondadest ja annab võimaluse meil üksteist mõista. Meil on kollektiivina ühised eesmärgid, unistused, kuhu suunas iganädalaselt liigume,“ ütleb Orumaa lõpetuseks.

INGRID ORUMAA

*Lõpetas 2020. a Tallinna Georg Otsa Muusikakooli kooridirigeerimise erialal Andrus Siimoni käe all ja sealsamas 2022. a õpingud koorijuhtimise eriala jätkuõppes. Hetkel täiendab ta end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia bakalaureuseõppes muusikapedagoogika erialal koorimuusika suunal, dirigeerimise õppejõud on Heli Jürgenson.

*Rae Kammerkoori, Aegviidu Kooli mudilaskoori ja Maa-ameti Kammerkoor Üllatuse dirigent ning Segakoor Vox Populi abidirigent. Alates 2021. a Aegviidu Kooli muusikaõpetaja.

*2020. a Tallinnas toimunud XV Eesti kammerkooride festivalil saavutas Rae Kammerkoor Ingrid Orumaa juhatamisel B-kategoorias II koha ja 2022. a Tamsalus toimunud XVI Eesti kammerkooride festivalil B-kategoorias I koha, kus Orumaale omistati eripreemia „Parim noor dirigent“. Ta oli 2022. a Eesti koori- ja puhkpillimuusika aastapreemiate jagamisel nomineeritud kategoorias „Aasta noor dirigent“.

Pildil 1: Rae Kammerkoor ühendab inimesi erinevatest eluvaldkondadest, kel ühine soov laulmisest rõõmu tunda ja end proovile panna. Foto Vahur Lõhmus
Pildil 2: Mullu Tamsalus toimunud XVI Eesti Kammerkooride Festivalil pälvis Orumaa eripreemia „Parim noor dirigent“. Foto Vahur Lõhmus