Rae valla Talendijaht 2023

Rae valla noorsootöö spetsialisti ja valla Noortevolikogu eestvedamisel toimus juba teist aastat järjest üritus nimega „Rae valla Talendijaht“. Üritus leidis aset 19. mail Lagedi Noortekeskuse välilaval ning selle eesmärk oli pakkuda tuge noorte vaimsele tervisele läbi eneseteostuse, esinemise ning võistlemise, arendades seeläbi noorte andeid ning pakkudes kogukonnale võimalust vabas õhus koosviibimiseks ning meelelahutuseks.

Võistlusest võttis osa 15 noort ning etteasteid oli õhtu peale kokku 9. Võistlejate seast aitas talendikamad välja valida neljaliikmeline žürii, kuhu kuulusid:

Vello Vaher – tsirkuseakrobaat, kes on samaaegselt treeninud imikuid ja väikelapsi alates 1985. aastast ning andnud välja suunavate juhistega raamatu „Võimlemine väikelastega” kahel korral. Vello on pälvinud Eesti Olümpiakomiteelt tiitli Eestimaa spordihing 2014. 2016. aastal osales ta telesaates America’s Got Talent ja jõudis veerandfinaalidesse! Samuti on Vello osalenud erinevates talendisaadetes nii Gruusias, Prantsusmaal ning Itaalias. Vello Vaher on läbi viinud beebide ja väikelaste võimlemist ning noorte akrobaatikat juba üle 35 aasta.

Tommyboy – kodanikunimega Toomas Tilk on Eesti räppar. Vikipeedia andmetel hakkas teda räppmuusika huvitama 1990-ndate algusest, ise sõnu riimima hakkas ta 1995. Lisaks Noizmakazele on ta olnud kaastegev paljudes projektides nii sõnade kirjutajana kui ka vokalistina. 2004. aasta alguses sõlmis ta plaadilepingu Umblu Recordsiga, mille tiiva alt ilmus sama aasta suvel tema esimene sooloplaat „?MC“.  2006. aasta kevadel ilmus ekraanile sooloplaat „Suur pilt”, millel tegid kaasa vanad sõbrad Alko, Skazo, Belka, Chalice ja Danny Kimaz. Biite seekord seinast-seina, alates Tatmo Savvost kuni Skazoni. Album sai väga hea vastuvõtu ja nimetati 2006. aasta muusikaauhindade jagamisel aasta hip-hop artist/plaadi võitjaks. Ka praegu saab Tommyboyd kuulata erinevatel räpipidudel, kontsertidel ja üritustel.

Mirell Karhu – Mirell on kohusetundlik, konkreetne ja sihikindel noor neiu. Mirell ühines JJ-Street tantsukooliga 2012. aastal, olles ise vaid 8-aastane. Varasemalt oli tema tantsukogemus kõigest rahvatantsuga seotud. Tänaseks on ta tänavatantsu õppinud juba 10 aastat, tehes põhiliselt locking, hip-hop ja popping tantsustiile. Lisaks tantsimisele on tema jaoks olulisel kohal ka aktiivne ja sportlik eluviis, mida ta rakendab näiteks jooksmise näol. Mirell on koolitanud ennast nii Eestis kui ka välismaal professionaalide käe all. Lisaks on Mirell esinenud Eesti suurimatel lavadel ja löönud kaasa tuntud artistide, nagu Arop, Põhja-Tallinn, JJ ning Culpas, muusikavideotes.

Külli Orehova – Külli on Vaida Põhikooli aktiivne, äge ning koostööaldis muusikaõpetaja. Külli kogu vaba aeg kulub muusikale ja reisimisele. Ta laulab erinevates bändides ning korraldab suviti muusikalaagreid. Samuti tegeleb Külli ürituste dekoreerimisega.

Huvitav fakt ürituse kohta: 8 talenti 9-st olid juhuse tahtel seotud tantsuga, ehk õhtu jooksul võis näha mitmeid huvitavaid tantsuetteasteid – balletti, akrobaatilist tantsu, rühmvõimlemist ja ka showtantsu. Üks võistleja esitas ka laulu.

Noored võistlesid kahes erinevas vanusekategoorias: 7–10aastased ja 11–15aastased. Esimese kategooria võitsid Lagedi Kooli õpilased: Emma Sofia Pops, Triinu Kenk ja Emma Peets, kes esinesid tantsuga, taustamuusikaks oli Getter Jaani „Rockefeller Street“. Teises vanusekategoorias anti välja I-III koht. Esimese koha saavutas Järveküla Kooli õpilane Marta Johanna Tammine, kes esines enda välja mõeldud akrobaatilise tantsuga. Marta Johanna oli ühtlasi ka žürii lemmik.

Teise koha saavutas Oskar Murel, Tallinna Inglise Kolledži õpilane, kes pani end proovile DJing’us ehk muusika mängimisega elektrooniliste masinate peal. Oskar osutus ühtlasi ka publiku lemmikuks. Vanemas vanusekategoorias saavutas kolmanda koha Järveküla Kooli õpilane Kertu Liis Kaarus, kes esitas meile Alika Milova laulu „Bridges“ – eesti keelde tõlgitud tema enda poolt.

Külaliste meelt lahutas Vello Vaher. Tema etteasted ei jätnud kedagi külmaks, sest näha sai erinevaid trikke ning harjutusi nii vahendite kui ka inimestega, mis pakkusid omakorda ka närvikõdi – oli näha, et publik mõtles: „Kas Vello jaksab tõsta teismelist noormeest ning kas väike tüdruk usaldab Vellot ning püsib ilusti oma peaga Vello käe peal jalad taeva pool?“. Publik sai Vello etteastetest indu ning soovis hiljem ka ise veelkord Vello poolt kasutatud vahendeid omal käel proovida.  

Vello Vaheri mõtted seoses toimunud Talendijahiga:

„Kuigi osalejaid oli kuulu järgi vähem, kui eelmisel aastal, olid need vähesed tulnud oma annet näitama paljudest eri koolidest. Meeldivalt üllatas, et esindatud olid mitmed eri valdkonnad. Sellel võistlusel polnud lauljate ülemvõimu – ainus laul oli esitaja poolt ise suurepäraselt eesti keelde tõlgitud. Samuti olid akrobaatikat ja tantsuliigutusi sisaldavad numbrid pigem omalooming. Võitjaks osutunud akrobaatilises tantsus oli näha liigutuste puhtust ja vanusekohast keerukust.  Rahva lemmikuks valitud DJ „keerutas plaate” nautides hetke ja hoolikalt ettevalmistatud teiste looming sündis ühtseks tervikuks lõplikult valmis kohapeal.“ 

Žüriiliikme Tommyboy mõtted peale üritust:

„Äge, et noored julgevad tulla näitama oma oskusi ja loodetavasti on igal järgmisel Talendijahil veel rohkem andekaid tantsijaid, lauljaid ja muude ägedate oskustega osalejaid. TikToki asjade järele tegemine ei ole mu meelest oma tõelise andekuse esitlemine, julgustan kõiki olema originaalsed! Hästi organiseeritud sündmus ja kiidaksin kõiki korraldajaid ning nende abilisi!”

Korraldajate meelest on projektitegevuste pikaajaline mõju see, et noored saavad indu ning motivatsiooni huvihariduse ja -tegevusega (edasi) tegelemiseks. Loodame, et üritus kasvab iga aastaga järjest suuremaks ning on mõnele noorele näiteks ka hüppelauaks edaspidises elus. 

Täname meie häid koostööpartnereid: A Sounding OÜ, Lagedi Kool ja Lagedi Noortekeskus.

Korraldusmeeskonda kuulusid Rae valla Noortevolikogu noored Oliver Uusmaa, Karmen Porman, Liisa Saarma, Cathleen Alloja, Kertu Liis Kaarus, Birgit Õis ja Joosep Alasoo. Tänusõnad lähevad ka A Sounding OÜ esindajale Riina Haljasoksale ning tema meeskonnale: Tallinna Ülikooli 2. kursuse noorsootöötudeng Ruth Nael, ürituse fotograafile Marion Pettai ning meie toredatele õhtujuhtidele Andro Allikas ja Peter Robin Rattasepp.

Fotod: Marion Pettai