„Viimane lend“: Jüri Gümnaasiumi noorte tantsu- ja muusikalavastused jõudsid lõpule

Sellel kevadel lõppes etendusega „Viimane lend: taas, kui kohtume“ Jüri Gümnaasiumi tantsu- ja muusikalavastuste traditsioon, mis on rikastanud koolielu viimased neli aastat. Traditsioon sai alguse 2020. aastal lavastusega „Esimene lend“, mis loodi 11. klassi uurimistöö raames. Neljal aastal lavale toodud etendused on andnud sadadele noortele võimaluse esineda, avastada endas peituvat loovust ja leida oma tõeline kirg.

„Viimane lend“ eristus varasematest ettevõtmistest oma korraldusliku poolega – see oli esmakordselt koostöös abiturientide ja vilistlastega. Üldiselt on etendused valminud uurimistöö raames ehk 11. klassi õpilaste poolt, kuid selle aasta korraldustiimis oli iga eelneva lennu korraldajaid: Berit Hallik, Mia-Marleen Tõnis, Lisette Malla, Anete Mooro, Pilleriin Tõnisson, Hanna Lisette Kloren, Catreen Rebeca Johanson, Katriin Kirss, Kennart Sander Rahuoja, Kleer Tupits, Rasmus Harak, Maria-Lisett Malsroos-Väli, Marta Solovjova ning Kriste Kald. Viimati nimetatu on esimesest etendusest peale olnud projektis juhendaja rollis ning alati nõu ja jõuga abiks. 

Läbi aastate on lennuetendused olnud noortele platvormiks, kus nad saavad väljendada oma loomingulisi ideid ja arendada oma andeid. Lavastuse käigus on õpilased ise loonud koreograafia, dekoratsioonid ja kirjutanud tekstid. Sel aastal oli esmakordselt kuulda ka omaloomingulist lugu „Tähtede sõber “, mille kirjutas Berit Hallik.

Need lavastused on olnud enamat kui lihtsalt kooliprojektid – need on olnud ühendav sõpruskond ja koosloome eri vanustes õpilaste vahel. Näitlemine, tantsimine ja muusika said nende väljendusvahenditeks, kus igaüks säras oma rollis. Kostüümid, tantsud ja näitlejatööd on peegeldanud noorte isikupära ja loovust, näidates igal aastal laval midagi omapärast ja õpetlikku. Lennuetendusi iseloomustab ka kogukonnamõõde – igal aastal toetasid projekti Hooandja keskkonnas pered, sõbrad ja tuttavad. Etendusi ootasid pikisilmi sajad ja sajad pealtvaatajad: nelja aasta jooksul oli saalis täidetud ligi 3000 istekohta!

Traditsiooniliste lavastuste lõppemine märgib ühe ajajärgu lõppu, kuid selle mõju ulatub kaugele tulevikku. Need etendused on andnud noortele enesekindlust, loovuse väljendusvõimalusi ja väärtuslikke kogemusi, mis jäävad nendega kogu eluks. Paljud on just nende lavastuste kaudu leidnud oma kutsumuse ja sihi, olgu selleks siis näitlemine, tantsimine, muusika või korraldus.

Läbi aastate on noorte pingutused ja loovus pälvinud tunnustust ka kogukonnalt. Rae vald on mitmel korral märganud noorte algatust ja loovust, andes neile autasud nagu „Rae valla aasta osaluskogu 2021“, „Rae valla ettevõtlik tegu 2021“, „Rae valla ettevõtlik tegu 2022“ ja „Rae valla ettevõtlik tegu 2023“.

Kuigi „Viimase lennuga“ lõppeb üks oluline traditsioon, on selle pärand ja mõju kaugeleulatuvad. Jüri Gümnaasium ja Rae vald võivad olla uhked noorte saavutuste üle, teades, et nad on toetanud ja innustanud paljusid noori leidmaks oma tee ja kire kunsti ja loovuse kaudu. See traditsioon jääb kindlasti mälestuseks ja inspiratsiooniks tulevastele õpilastele, nii Jüri Koolis kui ka Rae Gümnaasiumis.

 

Foto 1: Korraldustiim. Pilt: Ott Kattel 
Foto 2: Osalejad. Pilt: Maarja Malva