2024. aasta esimese üheksa kuuga toimus 1200 hambatrauma juhtumit. Õnnetus ei hüüa tulles ja paraku saavad inimesed hambatraumasid üha rohkem. Võib juhtuda, et olukord on väga tõsine ja vajab kiiresti vältimatut abi. Mida sellisel juhul teha ja kuhu pöörduda?
Kõik sõltub probleemist ja selle ulatusest – kas suus on äge põletik, lahtine haav, tugev hambavalu, murdunud hammas või on hammas suust välja tulnud.
Tähtis on säilitada rahu ja selgitada, mis täpselt muret teeb. Kui suus on äge põletik, tuleks võtta valuvaigistit ja pöörduda hambaarsti poole. Kui hammas on hambatrauma tõttu murdunud või välja tulnud, tuleks see üles otsida ja võimalusel suhu tagasi panna. Kui hammas on määrdunud, loputage seda ettevaatlikult füsioloogilise lahuse või pastöriseeritud piimaga. Kui neid vedelikke pole saadaval, võib kasutada kannatanu sülge hamba puhastamiseks. Viimase võimalusena kasutage loputamiseks külma vett. Kuni hambaarsti juurde jõudmiseni tuleks hammast hoida kas füsioloogilises lahuses, süljetopsis või suus. Kui tegemist on lahtise haavaga, tuleks see ettevaatlikult veega puhastada. Ärge katsuge traumeeritud piirkonda keele või sõrmega. Pöörduge kiiresti hambaarsti juurde, kes annab teile vältimatu abi ja edasised ravisuunised. Täpsema käitumisjuhise hambatraumaga toimetulekuks leiate Tervisekassa kodulehelt www.tervisekassa.ee/infomaterjalid/hambatraumad.
Inimene vajab kiireloomulist esmaabi kui tal on hambatraumad, ulatuslik turse näo-lõualuude piirkonnas, suuavamistakistus, põletik ning ägedad süljenäärme või alalõualiigese haigused.
Vältimatu ravi vajaduse üle otsustab hambaarst
Ägeda hambahaiguse või trauma korral on vältimatu ravi inimestele tasuta. Tasuta esmaabi osutatakse juhul, kui abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajajale püsiva tervisekahjustuse või lõppeda surmaga. Seda, kas olukord vajab vältimatut hambaravi, otsustab hambaarst.
Tervisekassa rahastusel saab arst teha patsiendile ülevaatuse, tuimestuse, eemaldada hamba või selle tagasi panna, avada mädakolde, korrastada haava või seda õmmelda. Samuti katab Tervisekassa röntgenülesvõtete ja järelkontrolli kulud. Täpsema teenuste nimekirja leiab Tervisekassa kodulehelt.
Tasuta vältimatu hambaravi saamiseks tuleb pöörduda Tervisekassaga lepingu sõlminud raviasutuste poole. Kõik vältimatu abi lepingupartnerid leiab maakondade lõikes Tervisekassa kodulehelt (eriala: vältimatu abi). Harjumaal saab vältimatut hambaravi Tervisekassa rahastusel enam kui 90 teenuseosutaja juures. Rae vallas pakub teenust neli hambaravikliinikut.
Rae valla hambaravikliinikud, mis pakuvad vältimatut abi:
Anneliis Liim Hambaravi
Keskväljak 1/1
+372 5389 1242
Haldja Hambaravi OÜ
Küti tee 4
+372 5887 4751
Rae Hambaravi OÜ
Keskväljak 1/1
+372 508 9963
Vaida Hambakliinik OÜ (Green Dental)
Keskväljak 1
+372 5348 9134
Pane tähele, et ulatuslike näo-lõualuude traumadega tuleks pöörduda siiski erakorralise meditsiini osakonda. Harjumaal saab tõsiste näo-lõualuude traumade korral abi Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonnast. Samuti pakub abi Tõnismäe Hambaravi, Tallinna Hambakliinik ja Virmalise Hambakliinik. Transpordi võimaluse puudumisel tuleks kutsuda koheselt kiirabi.
Oluline on ennetus
Tõsiste olukordade vältimiseks tuleb vähemalt kord aastas külastada hambaarsti ja muuta hobidega tegelemine ohutumaks. Sportides kanna turvavarustust ja kontaktspordi harrastamisel kaitse hambakaart spordikape abil. Väikelaste vanemad peavad jälgima, et nende lastel on võimalik ohutult ja ilma hambaid vigastamata mängida. Paljude laste valu, pisarad ja hambutu naeratuse suudame ära hoida, kui ennetame ohtlike olukordi ja tegutseme targalt.
Foto: erakogu