Kaunis kodu üllatab lumivalgete kivide, pehme muruvaiba ja erilise valguslahendusega

Rae valla heakorrakonkursi „Kaunis kodu 2021“ võit läheb tänavu Uuesallu, kus uuselamu ümber on loodud avar, ent tänapäevasele toimekale perele jõukohane aed. Rae Sõnumid käis oma silmaga kaemas, millega žürii poolehoid pälviti.

Kolm aastat tagasi Jüri ridaelamust Uuesallu kolinud perekond Sepa, kus on kasvamas ka kaks last, otsis uut kodu pikka aega. „Tundsime end Jüris üldjoontes hästi – naabrid olid toredad ja kõik eluks vajalik oli jalutuskäigu kaugusel –, kuid ühel hetkel tajusime, et soovime oma aeda ja rohkem privaatsust,“ meenutab siinkirjutajat tervitanud peremees Erki Sepa.

„Plaan oli jääda Jürisse elama ja otsisime eramut, kuid ei leidnud sobivat. Laiendasime ringi Tallinna poole ja Uuesalu hakkas meile kohe meeldima. Lisaks sellele, et kinnistu pakub mõnusat eraldiolemist, on ümberkaudsed inimesed äärmiselt meeldivad. Siin on kombeks vastutulijaid teretada, meil võttis sellega harjumine pisut aega,“ lisab ta.

Muru vajab õhutamist ja väetist

Esimese elamuse saab külaline väravast majaukseni viivalt musta värvi tänavakiviteelt kõrvale astudes – maad katab paks ja jalataldu paitav pehme muruvaip.

„Tegemist on trallimuruga, mis talub tugevat tallamist, ja oleme sellega tõepoolest väga palju vaeva näinud,“ kinnitab Sepa. „Ostsime näidismaja, mille ümber vajas pinnas täitmist ning seetõttu tuli kõvasti mulda juurde tuua. Nüüd väetame muru kolm korda aastas: kevadel, suvel ja enne talve, et muru lumekatte all tervena püsiks. Lisaks õhutame muru kaks korda aastas ning viskame seemet juurde, et tihedust lisada. Igapäevast niitmist teeb robotniiduk, kuid kord kuus lasen ka muru koguva niidukiga üle.“

Maja ees loob efektse kontrasti Kreekast pärit lumivalgete kividega täidetud riba sissepääsutee kõrval. 1500-ruutmeetrist aeda ümbritseb rohkem kui mehekõrgune elupuuhekk, millega olid seotud suured kasvuraskused. Liigniiskuse tõttu tuli mitu puud välja vahetada. „Tegime drenaaži ja nüüd on ka sademevesi ära juhitud,“ lisab Sepa.

Läbimõeldult on ehitatud ka terrass, kus saab mõnusalt aega veeta nii soojal suveõhtul kui ka miinuskraadidega. Talvel aitavad hubase meeleolu loomisele kaasa soojuskiirgur ja läbimõeldud valgustus. Selleks, et ka suurem seltskond end lahedalt tunneks, lasti terrass suuremaks ehitada ja algsed nn laiatarbe terrassilauad asendati jalasõbralikuma termotöödeldud puidust valmistatud laudadega.

Kinnisvaravaldkonnas leiba teeniv Sepa ei tee saladust, et teda ja abikaasat ühendab täiuslikkusele suunatud mõtteviis. „Oleme mõlemad pedandid. Tahame, et kõik oleks justnagu kataloogis“. Seetõttu lasti ka lipumast ja aiakuur ehitada eritellimusena, sest poes müüdavad tüüplahendused ei oleks tumehalli värvi majaga sobinud.

Aiandus maandab pingeid

Eriline vaatepilt avaneb kinnistul pimedal ajal. Nimelt on majja paigaldatud astronoomiline kell, mis tähendab, et kogu valguslahendus – ka aiaväraval külalisi tervitav aadressi silt – on seotud päikesetõusu ja -loojanguga.

Aia tagumisest servast leiab peenrajupid, kust saab maasikaid ja mustikaid põske pista ning meelepäraseid värskeid maitsetaimi noppida. Kinnistu keskel on avar muruplats ja Sepa sõnul see nii ka jääb.

„Oleme noored inimesed ja tegemist on ikkagi moodsa linnakoduga. Soovime panustada lihtsatele lahendustele, mille hooldamine väga palju aega ei võta,“ toonitab Sepa. „Me ei pea end aianduse asjatundjateks, vajalikku teavet hangime peamiselt internetist. Aiandus on üks pingete maandamise vorme. Me ei soovi sellele liigselt aega kulutada, kuid naudime iga aias veedetud minutit.“

Fotod: Helis Mahmastol


Rae Vallavalitsuse 27.07.2021 korraldusega nr 1070 anti välja järgnevad eriauhinnad:

Perekond Kikasele kuuluvale elamule Patika külas omanäolise, luguderohke ja looduslähedase kodu loomise eest

Perekond Hampartsoumian´ile Uuesalu külas omanäolise dekoratiivelemendi loomise eest

Perekond Bianco´le Uuesalu külas omanäolise dekoratiivelemendi loomise eest

Kurna külaseltsile parima külaplatsi loomise eest

Uuesalu külaseltsile parima puhkeala loomise eest