Kohtumiste sari „Ema, kui täis on Sinu tass?“ – mis, kellele ja miks?

Jaanuarist alustab kõigile Rae valla emadele suunatud kohtumiste sari „Ema, kui täis on Sinu tass?“, mida veab meie kogukonna psühholoog Olga Luptova. Tegime intervjuu Olgaga, et uurida lähemalt, kellele ikkagi on see kohtumiste sari mõeldud, mis seal tehakse ja mille jaoks.

 

Rae valla kogukonna psühholoogid on juba aasta aega Rae vallas tööl olnud. Jaga oma kogemust, kuidas teil läinud on?

Aeg lendab tõesti väga kiiresti ning ongi meie teise kogukonna psühholoogi Ingridiga esimene tööaasta Rae vallas möödunud. Mulle tundub, et aasta on olnud edukas. Nõustamise teenus on käima läinud ning paljud valla elanikud on teenuse vastu huvi tundnud ja seda kasutanud. Valla vaimse tervise spetsialistide võrgustik on loodud ja on olnud mitu produktiivset ja meeldivat kohtumist omavahel. Rae vallas räägitakse aina rohkem vaimsest tervisest. Kasvõi septembris läbiviidud heaolu ja liikuvusfestival, kus olid kajastatud paljud vaimse heaolu teemad. Üldistades – töö käib! Nõustamisele saab endiselt tulla, vanad projektid jätkuvad ja uued algavad. Näiteks algab jaanuarist grupiteraapiliste kohtumiste sari „Ema, kui täis on Sinu tass?“ mis on suunatud ema rollis olevate naiste toetamisele.

Kust tuli mõte korraldada kohtumised just sellel teemal?

Selleks oli mitu põhjust. Esiteks minu enda isiklik kogemus emana. Olen ise ema, mul on kaks armsat ja vahvat poega. Ma armastan neid meeletult, kuid nad ajavad mind mõnikord hulluks. Puutusin ise kokku sellega, et ema roll tõi mu ellu uusi kogemusi, mõtteid ja emotsioone. Selliseid, mida varem ma pole kogenud. Mõni hetk olin nii üksi ja arvasin, et olen halvim ema maailmas, kuid tagantjärgi mõeldes, olin ma lihtsalt üks tavaline piisavalt hea ema. Teiseks põhjuseks on mu klientide kogemus. Paljud naised pöörduvad minu poole siis, kui nad ei saa ema rolliga enda arvates hakkama. Nad tunnevad, et nad on jõuetud ja läbikukkunud ning sellega pole võimalik toime tulla. Paljud puutuvad kokku ärevuse ja ärrituvusega, millega nad ei oska ise toime tulla. Ning kolmandaks on tehnikad ja meetodid, mida on raske kasutada individuaalsel nõustamisel, kuid on võimalik kasutada grupis. Loodan, et grupis sõlmitavad kokkulepped aitavad luua turvalist keskkonda aruteluks ja eneseavastamiseks.

Tihti räägitakse just sellest, et kui naisel sünnivad lapsed, siis liigub tema tähelepanu nii palju laste peale, et ta unustab ennast. Kas sa oled sellega nõus?

Kahjuks nii juhtub. Naine jääb enda prioriteetide listis viimasele kohale ning tema vajadused pole rahuldatud. See tekitab aga omakorda naises palju tugevaid ebameeldivaid emotsioone. Tasakaalu leida on raske, aga võimalik!

Räägi palun täpsemalt, mis teemadel kohtumistel räägite?

Kokku on sarjas kuus kohtumist ja teemat. Räägime sellest, kuidas muutub naise elu siis, kui tal sünnivad lapsed, mis ootused on naisele ühiskonnas ning kuidas selle pinge all ellu jääda. Räägime väsimusest ja pingest ning sellest, kuidas sellega toime tulla, räägime ärrituvusest ja õpime vihaga toimetuleku strateegiaid, räägime emade tunnetest, vajadustest ja eesmärkidest.

Põnevad ja vajalikud teemad! Millal ja kus kohtumised toimuvad ning kui palju maksavad?

Kohtumised toimuvad Jüris Rae Sotsiaalkeskuses. Kokku on kuus grupikohtumist ja need toimuvad järgmistel kuupäevadel: 14. jaanuaril, 11. veebruaril, 11. märtsil, 15. aprillil ja 13. mail kell 17.00–19.00. Grupis osalemine maksab 15 € kord. Grupi suurus on maksimaalselt 10 inimest.

Kuidas saab kohtumistele registreeruda?

Rohkem infot ja registreerimine kohtumistele toimub veebilehe www.raesotsiaalkeskus.ee või e-maili kaudu: olga.luptova@raesotsiaalkeskus.ee.

Aitäh, Olga, vajaliku ettevõtmise eest ja edu uue projektiga. Loodame, et Rae valla emad võtavad aktiivselt sarjast osa.

 

Foto: Pexels.com