Koroonaviiruse tõhustusdoosist

  • Alina Terep, Jüri Tervisekeskuse OÜ
  • 10.01.2022
  • vaktsiin

Uuringud näitavad, et aja jooksul nõrgeneb nii vaktsineerimise kui COVID-19 läbipõdemise teel saadud immuunsus, eakatel rohkem ja kiiremini kui noorematel. Tõhustusdoos vähendab kordades haigestumise võimalust ja vajadust haiglaravi järele.


Arvestades kriitilist epidemioloogilist olukorda soovitab riik kolmandat ehk tõhustusdoosi kõigile täiskasvanutele, kellel on vaktsineerimiskuurist möödas vähemalt kaks kuud Pfizer/BioNTechi ja Moderna vaktsiinide puhul või vähemalt kolm kuud AstraZeneca ja Jansseni vaktsiinide puhul.

Eriti vajalik on tõhustusdoos vanemaealistele ja hoolekandeasutuste elanikele, kelle puhul võib immuunsuse nõrgenemine põhjustada rasket haigestumist. Samuti on kolmas doos kriitilise tähtsusega riskirühmadega töötavatele inimestele ja neile, kellel oma töö tõttu kõrgendatud risk nakatuda koroonaviirusega.

 MIS VAKTSIINIGA TÕHUSTUSDOOSI TEHAKSE?

Tõhustusdoosina kasutatakse Moderna vaktsiini Spikevax ja Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on läbitud esmane vaktsineerimiskuur.

 KUS SAAB TÕHUSTUSDOOSI TEHA?

·        Tõhustusdoosiga vaktsineerimine toimub perearsti juures ja kõikides inimesele lähedalasuvates vaktsineerimiskohtades.

·        Aja saad broneerida üleriigilises digiregistratuuris ja lähima vaktsineerija telefoni või raviasutuse enda digiregistratuuri kaudu.

·        Kui on plaanis perearsti juures teha ka gripivaktsiin ja Sulle nii sobib, tasub mõlemad vaktsiinid teha samal päeval.

·        Hooldekodude elanikke ja töötajaid vaktsineerivad üldjuhul hooldekodu õendusteenuse osutajad.

·        Koolitöötajate vaktsineerimist korraldab kooliõde, kes vaktsineerib ise või suunab lähima vaktsineerija juurde. Vaktsineerimiseks võta ühendust oma kooliõega, kes annab edasised juhtnöörid.

·        Tõhustusdoosi on võimalik saada ka kõigis eelregistreerimiseta vaktsineerimispunktides.

 
MIS ON TÕHUSTUSDOOS JA KELLELE:

COVID-19 vaktsiini tõhustusdoos on kolmas kaitsesüst, mis on soovituslik kõigile üle 18-aastastele, kelle vaktsineerimiskuurist on möödas vähemalt viis või kuus kuud olenevalt manustatud vaktsiinist.
Eriti vajalik on tõhustusdoos vanemaealistele ja hoolekandeasutuste elanikele, kelle puhul võib immuunsuse nõrgenemine põhjustada rasket haigestumist.
Immuunpuudulikkusega inimestele tähendab tõhustusdoos neljandat kaitsesüsti, mida tasub teha, kui COVID-19 vaktsiini lisa- ehk kolmandast doosist on möödas vähemalt pool aastat.
Immuunpuudulikkusega ja COVID-19 haiguse läbipõdenud patsiendid peaksid tõhustusdoosi vajalikkuse osas nõu pidama oma immunoloogiga. Soovitame konsulteerida oma perearstiga.
Korduvnakatunutele või COVID-19 läbipõdenutele, kes on ka vaktsineeritud, pole tõhustusdoos praeguste teadmiste juures vajalik.
 

MIS VAKTSIINI TÕHUSTUSDOOSIKS VALIDA?

·        Tõhustusdoosiks kasutatakse Eestis Moderna vaktsiini Spikevax ja Pfizer/BioNTech vaktsiini Comirnaty sõltumata sellest, millise vaktsiiniga on läbitud esmane vaktsineerimiskuur.

·        Mõlema vaktsiini poolt pakutav kaitse on samaväärne ja ei sõltu sellest, millise vaktsiiniga on tehtud esmane vaktsineerimiskuur.

·        Kui oled varem vaktsineeritud Pfizer/BioNTechiga, võid sellest hoolimata teha tõhustusdoosi ka Modernaga ja vastupidi.

KORRALDUSLIK INFO:

·        Vaktsineerimisjärgsed reaktsioonid on sarnased 2. doosi järgsete reaktsioonidega. Suur enamus neist on lokaalsed kõrvalnähud, oma olemuselt kerged ja mööduvad mõne päevaga. Praeguste andmete alusel on nende sagedus olnud veidi suurem kui teise doosi järgselt. Kliinilises uuringus tekkis enim süstekoha valu ja väsimust, harvem peavalu, lihas- ja liigesvalu ning külmavärinaid.

·        Hooldekodude elanikke ja töötajaid vaktsineerivad üldjuhul hooldekodu õendusteenuse osutajad.

·        65+ elanikke vaktsineerivad reeglina perearstid, kelle poole saab ise pöörduda.

·        Koolitöötajate vaktsineerimist korraldab kooliõde, kes vaktsineerib ise või suunab lähima vaktsineerija juurde. Lasteaedade, huvikoolide, kõrgkoolide töötajad pöörduvad vaktsineerimiseks oma maakonna vaktsineerija poole.

·        Tõhustusdoosi on võimalik saada ka kõigis eelregistreerimiseta vaktsineerimispunktides.


VAKTSINEERIMSIEST JÜRI TERVISEKESKUSES

Lastele mõeldud COVID-19 vaktsiin saabus Jüri Tervisekeskusesse 15. detsembril 2021. Esimese tarnena saabus keskusesse 240 doosi.

Jüri Tervisekeskuse arstid leiavad, et parim aeg vaktsineerimiseks on koolivaheaeg. Sel perioodil on Tervisekeskus valmis oma tööd ümber korraldama, et põhirõhk oleks vaktsineerimisel.  

Laste vaktsiin sisaldab 3 korda vähem toimeainet. Kõrvaltoimete profiil on täiskasvanutega sarnane. Lastele manustatakse kaks doosi 6-nädalase vahega.

Endiselt on tähtis täiskasvanute vaktsineerimine ja revaktsineerimine. Mõned uuringud näitavad, et kui algselt Pfizer/BioNTech’i vaktsiini Comirnaty’ga vaktsineeritud patsienti revaktsineerida Moderna vaktsiiniga Spikevax, siis on immuunvastus veidi parem, kui ta saaks kolmanda süstina samuti Pfizer/BioNTech’i vaktsiini Comirnaty. Ja vastupidi, algselt Moderna vaktsiini Spikevax’iga vaktsineeritud patsiendid said Pfizer/BioNTech’i vaktsiini Comirnaty vaktsiiniga revaktsineerides mõnevõrra paremat kaitset. Suurem osa Jüri Tervisekeskuse patsientidest on algselt saanud Pfizer/BioNTech’i vaktsiini Comirnaty ja on Moderna vaktsiini Spikevax suhtes väga ettevaatlikud, mis ei ole arstide arvates õigustatud.