12. mail toimus Rae vallas Kindluse koolis Tallinna Ülikooli ja Rae valla koostöös loodud kohaliku omavalitsuse mikrokraadi pilootprojekti lõpuseminar, kus lõputunnistuse said 20 Rae, Kiili ja Kose valla kohaliku omavalituse õppurit.
Mikrokraadi eesmärgiks on koolitada ametisse astunud valla/linna juhtkondi, vallaametnikke, -teenistujaid ja -töötajaid ning allasutuste juhte ja spetsialiste kaasaegsest kohaliku valitsemise, juhtimise ja kohaliku poliitika kujundamise suundumistest ning juhtorganite meeskondlikkuse ja koostöövõimekuse suurendamisel.
Mikrokraadiõpe koosnes viiest moodulist ning kestis 2022. aasta sügisest kuni 2023. aasta maini kahel korral kuus. Teadmisi omandati kohaliku omavalitsuse olemuse, omavalitsuse juhtimise ja teenuste osutamise korraldamise, eelarve, finantsjuhtimise ning sise- ja väliskontrolli kohta. Lisaks toimusid loengud organisatsiooni juhtimise ning kohaliku omavalitsuse ja ettevõtluse seostest.
Rae vallavanem Madis Sarik tänas koostööpartnerit Tallinna Ülikooli, sest kohaliku omavalitsuse kiireks arenguks on vaja pädevaid juhte ja ametnikke. „Rae vald on pidevas arengus ning selleks vajame tugevat meeskonda, kellel on ühine arusaam ja eesmärk.“
Lõputunnistusi kätte andes rõhutas Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi direktor Indrek Grauberg, et pilootprojekti edukus annab lootust jätkata mikrokraadide õppekavadega. „See on täienduskoolituse kindel tulevikusuund. Tallinna Ülikoolis saab mikrokraadi omandaja täienduskoolituse tunnistuse.“
KOMMENTAAR
Piret Hallik, Vaida Põhikooli direktor
Kuna konkreetselt omavalitsuses ma ei tööta, siis kaalusin kaua, kas osaleda või mitte. Tutvusin programmi sisuga, millised on õpiväljundid ning kas on midagi, mida saaksin oma töös kasutada. Osalemise otsuse tegin üsna enne koolitusprogrammi algust. Ajendiks uudishimu ja üldteadmiste saamine selles valdkonnas – kohaliku omavalitsuse süsteemi olemus, põhimõtted, tegevused ning teenuste osutamise juhtimine ja korraldamine, ka eelarve koostamise põhimõtted. Kõige enam pakkus huvi organisatsiooni juhtimise moodul. Kindlasti saan edaspidi oma töös rakendada õpitud teadmisi organisatsioonikultuuri ja väärtuspõhisest juhtimisest ning käitumispsühholoogiast.
Maile Kubjas, Rae Vallavalitsuse sotsiaalameti juhataja
Võimalus osaleda mikrokraadi õppes avanes just hetkel, kui olin asunud vallavalitsusse tööle. Kuna mul varasemalt puudus kohalikus omavalitsuses töötamise kogemus, siis õpinguid alustasin suure põnevusega ning olles avatud uutele teadmistele. Teadmisi sain väga palju ja mitmest valdkonnast, iga loeng andis midagi uut, mida igapäevasesse tööellu kaasa võtta – dokumentatsiooni koostamine, eelarve, inimeste juhtimine. Usun, et iga täiendkoolitus annab inimesele uusi teadmisi, mida oma töös kasutada.
Foto: Ott Kattel