Üha rohkem inimesi teab, kuidas end ja oma vara kaitsta. Enam ei jäeta kodust lahkudest luuda vastu välisust, vaid uks lukustatakse korralikult. Võtmeid ei jäeta enam mati alla või auto esirehvi peale, vaid võetakse endaga kaasa. Samuti ei jäeta enam väärisesemeid, käe- ja arvutikotte parkivates autodes nähtavale kohale.
Kuid sama hoolikalt tuleks suhtuda oma andmetesse ja varasse internetis osteldes. Üha suurem osa kauplemisest on kolinud internetti ning veebi teel saame tellida, osta ja müüa kõike eluks vajalikku. Samuti investeerida ja ajada oma rahaasju ilma kodust lahkumata. See on küll väga mugav võimalus, kuid mugavuste kasutamine võib lõppeda ka õnnetult, kui ei ole ettevaatlik.
Oma töös puutun igapäevaselt kokku inimestega, kes on sattunud arveldusarvelt raha varguse ohvriks. Vestluse käigus on reeglina selgunud, et tegelikult oleks neil olnud võimalik seda vältida.
Kindlasti teavad kõik põhimõtet, et kahtlastele või tundmatutele linkidele ei tasu klikkida. Kui senini on see soovitus põhiliselt seostunud sotsiaalmeediakontode kaitsmisega, siis tegelikult kehtib see laiemalt. Muuhulgas on selle põhimõtte järgimine vajalik ka oma pangakonto ja raha kaitsmiseks.
Klikkides kahtlasel, viirusega nakatunud lingil, nakatub arvuti või nutiseade pahavaraga, mis jääb ootama hetke, kui inimene sisestab mingil lingil maksmiseks oma deebet- või krediitkaardiandmed. Pärast makse kinnitamist kanduvad kaardiandmed pahavara omanikule, kes siis omakorda üldjuhul öösel teostab nende andmetega hulgaliselt makseid. Nii võibki kannatanu hommikul ärgata hoopiski tühja pangakontoga.
Kui Sa ei ole igapäevane internetimaksete tegija, siis soovitan oma panga kodulehel internetimaksete võimaluse välja lülitada. Juhul, kui sinu seade on nakatunud pahavaraga või kui kaotad pangakaardi, ei saa siis kelmid kaardiandmeid kuritarvitada ja Sinu teadmata raha endale kanda. Ühtlasi tuletan meelde, et kellel on pangakaardil aktiveeritud viipemaksed, siis kaardi kaotamise korral saab kelm sellega sama hõlpsasti makseid sooritada kui Sina.
Vältimaks olukorda, et keegi võõras saab ligipääsu Sinu rahale, pea meeles:
· Ära ava mitte ühtegi tundmatut linki, eriti kui saatjaks on võõras inimene! Ka tuttava puhul küsi alati enne avamist üle, mis lingiga on tegu.
· Kui puudub tihe vajadus internetimakseteks, lülita need välja. Internetimakse saab alati vajadusel uuesti sisse lülitada. Täpsemateks juhisteks pöördu vajadusel oma panga poole.
· Ära edasta mitte kellelegi pilte ega andmeid oma pangakaardist.
· Vältimatu vajaduse korral kaalu viipemaksest loobumist või päevase limiidi vähendamist.
· Veendu, et su seadmetel on kehtiv ja toimiv viiruskaitse.
Kui oled langenud kelmuse ohvriks, teavita sellest kindlasti politseid, sellega kaitsed ennast ja teisi. Mida varem politsei kelmusest teada saab ja kelmi suhtes menetlust alustab, seda väiksem on ohvrite arv.
Kui on toimunud manipulatsioonid pangakontoga või on Sinu teadmata Sinu pangakontolt võetud välja sularaha, siis teavita sellest koheselt panka. Pangaülekannete ja krediitkaardi tehingute puhul on kiire teavitamise puhul lootust, et tehingut ei jõuta lõpuni viia ja pank peatab tehingu/väljamakse.