2. oktoobril toimus Rae Ettevõtluspäev 2024, kus osales üle 130 ettevõtja ja valdkonnahuvilise. Päev pakkus sisukaid ettekandeid Rae valla arengusuundadest, Eesti majanduse väljavaadetest ning tehisintellekti mõjust ettevõtlusele. Konverents tõi esile olulised teemad, mis kujundavad nii Rae valda kui ka Eesti majandust laiemalt.
Rae Ettevõtete Liit (RAEEL) korraldas ettevõtluspäeva teist aastat. RAEELi juhatuse esimehe Janar Muttiku sõnul on liit kasvanud tugevaks ja aktiivseks Rae valla ettevõtluskeskkonna arengut suunavaks jõuks, kelle otsuseid võetakse kuulda ning kes jätkab kasvamist ja Rae ettevõtete huvide eest seismist.
Rae valla arengusuundadest andis ülevaate Rae valla abivallavanem Ivari Rannama. Rae vald on kiiresti arenev piirkond, kus on registreeritud üle 3200 äriühingu, millest 56% on töötajatega. Rannama rõhutas, et vald seisab silmitsi töökohtade vajaduse suurenemisega ja ühis-
transpordi arendamise olulisusega, et leevendada pendelrännet. Üheks prioriteediks on autonoomse ühistransporditrassi kavandamine ja Rail Balticu sidumine kohaliku taristuga.
Konverentsi üheks oodatuimaks kõnelejaks oli Eesti Panga president Madis Müller, kes andis põhjaliku ülevaate Eesti majanduse hetkeolukorrast ja tulevikuväljavaadetest. Tema sõnul on Eesti majanduse arvestuslik reaalmaht viimase viie aastaga Euroopa Liidu riikide seas kõige vähem edenenud, kuid jooksvate tulude juurdekasvu poolest on Eesti püsinud ELi riikide keskmikus. Ta tõi esile, et intressilangus jõuab Eesti laenuvõtjani kiiremini kui teistes euroala riikides, mis võib pakkuda kulupoolel leevendust. Samuti märkis ta, et euroala inflatsiooniväljavaade on stabiliseerumas, kuid majanduskasvu varjutavad endiselt raskused tööstussektoris. Eesti majanduse pikaajaline edukus sõltub suutlikkusest kohaneda väljakutsetega ja leida uusi majanduskasvu allikaid.
AI-teemadele andis hoogu majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tehisintellekti programmijuht Indrek Seppo, kes rääkis sellest, kuidas AI aitab ettevõtetel ja ühiskonnal tervikuna areneda kiiresti muutuvas digimaailmas. Seppo rõhutas, et AI-l on potentsiaali lahendada keerulisi probleeme ja toetada jätkusuutlikku arengut, pakkudes uusi võimalusi ja lahendusi erinevates valdkondades.
Veiko Valkiainen, juhtimiskoolitaja ja podcaster, keskendus oma ettekandes sellele, kuidas AI muudab äritegevust, juhtimist ja töökohti. Ta tõi praktilisi näiteid rahvusvahelisest fintech-ettevõttest Klarna, kus AI on aidanud klienditeenindust ja turundust optimeerida, parandades samal ajal kliendikogemust ja ettevõtte tootlikkust.
Rae valla ühistranspordi arengutest andis ülevaate Põhja-Eesti Ühistranspordikeskuse arendusspetsialist Ronnie Kongo, kes tõi välja piirkonna kasvava reisijate arvu ning vajaduse ringühenduse järele Tallinna ja Rae vahel, ent nentis, et paljud vajalikud uuendused jäävad nii riikliku kui kohaliku omavalitsuse rahaliste võimaluste puudumise taha. Rae valla ühistranspordivõrk on viimastel aastatel pidevalt kasvanud, kuid selle arenguks on oluline veelgi tihedam koostöö teiste omavalitsustega.
Liikuvusuuringut ja arenguplaane tutvustasid Rae valla liikuvusspetsialist Õnne Kask ja liikuvusuuringu koostaja Marek Rannala Liikuvusagentuurist. Rannala andis Rae ettevõtjatele esmase ülevaate valmivast uuringust, mis tugineb mobiiliandmetele ja küsitlustele, pakkudes täpset infot tegelike liikumiste ja infrastruktuuri vajaduste kohta. Rannala sõnul aitab uuring kujundada tulevikuplaane, mis parandavad valla liikuvust ja transpordikorraldust.
Rae ettevõtluspäev oli sisukas ja inspireeriv, pakkudes osalejatele väärtuslikke teadmisi ja suuniseid tuleviku arendustegevusteks. Kohtumiseni järgmisel aastal!
RAEEL ootab oma ridadesse tegusaid Rae valla ettevõtteid, kes soovivad ettevõtlusmaastikul kaasa rääkida. Liitumiseks vaata www.raeel.ee või kirjuta relika@raeel.ee.