Laululinnud on veel lõunamaal talvepaos, kuid laululapsi leidub meie seas iga ilmaga. Rae kultuurikeskus kuulutab välja järjekorras 27. Rae valla laululapse konkursi. Osalejaks ühes kuuest vanuserühmast saab registreeruda 27. märtsini. Järgnevad kohalikud eelvoorud ning 3. aprillil toimub Rae kultuurikeskuses lõppvõistlus.
Konkursi mängureeglid on lihtsad. Lapsed võistlevad vanuserühmades 3–4, 5–6, 7–9, 10–12, 13–15, 16–18/19 eluaastat. Et võimalused oleks võrdsed, võivad alla 1000 lapsega lasteaiad-koolid saata igast vanuserühmast kaks poissi ja kaks tüdrukut. Üle 1000 lapsega aiad-koolid neli poissi ja neli tüdrukut igast vanuserühmast. Huvialakoolid kolm poissi ja kolm tüdrukut igast vanuserühmast.
Lapsed, kes ei käi valla lasteaedades, koolides ja huvialakoolides, kuid on rahvastikuregistris kirjas Rae valla kodanikena, saavad osaleda oma piirkonna lasteaia, kooli või huvikooli eelvõistlusel.
Kui laululapsed kirja pandud, toimuvad eelvoorud lasteaedades, koolides ja huvikoolis. Edasijõudnud kohtuvad omavahel 3. aprillil juba Jüris Rae kultuurikeskuse saalis.
Lauljate saateks võib kasutada kas fonogrammi, klaveri- või muu instrumendi saadet. Kõik eritingimused tuleb teatada korraldajatele registreerimisel, kuid arvestama peab ka kohapealsete võimalustega. Ning mis eriti oluline – kui saade on CD-plaadil, tasub enne kontrollida, kas plaat on täies töökorras ega kipu näiteks hüppama.
Millega veel peaks üks laululaps arvestama? Kindlasti loo pikkusega. Selleks on kolm minutit. Kuid veelgi olulisem on loo sobimine esitajale. Et see oleks tema jaoks õiges helistikus, ei nõuaks võimete piiril häälekasutust. Nii on kõige kindlam, muidu võib rambipalavik teha oma töö ning ehkupeale minek maksab punktiarvestuses kätte.
Žürii hindab intonatsiooni, diktsiooni, laulutehnikat ja hääle enda eripärasid. Samuti kuulub hindamisele lavalt paistva-kostva terviklikkus ehk üldine dünaamika, saatja ning laulja koostöö ja laulu sõnumi usutav edastamine. Igas vanuserühmas hinnatakse tüdrukuid ja poisse eraldi. Hindamine toimub 10 palli süsteemis, kuid vajadusel võib žürii pingerea otsustada omavahel vaieldes. Tulemused teatatakse pärast iga vanuserühma esinemist.
Auhinna saavad iga vanuserühma kolm parimat tüdrukut ja poissi. Kes millegi erilisega silma paistavad, saavad eripreemiad. Kuid tühjade kätega ei lahku keegi – väikese meene saavad kõik võistlejad. Järgmisele ja suuremale lauluvõistlusele „Harjumaa laululaps 2017“ saadetakse edasi žürii otsusel igast vanuserühmast kolm lauljat.
Rae kultuurikeskus
„Rae laululaps 2017“ žürii
Külli Murand – Lasteekraani Muusikastuudio õpetaja.
Toomas Voll helilooja -vokaalpedagoog ja koorijuht. Ta oli 1997, 2002 ja 2007 noorte laulupeo- ning 1999 üldlaulupeo üldjuht, 2009 üldlaulupeol juhatas segakooride esituses põimikut Raimond Valgre lauludest. X noorte laulupeol 2011 juhatas neidudekoore. XXVI üldpeol ( 2014 ) oli lastekooride ja naiskooride liigidirigent.
Kaisa Lillepuu (Neitsov) – laulja ja lauluõpetaja. Ta on õppinud H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis ja Toomas Volli Laulustuudios, ta on võitnud auhinnalisi kohti Alo Mattiiseni konkursil vokaalansambliga Sünky, laulnud indie-folk-ansamblis Wilhelm.
Foto Evelin Lillepuu
2016. aasta võistluse Rae valla laululaps Marta Romina Niinepuu Mamma Mia laulustuudiost.