Eesti alade koduloolise uurimise ajaloo algus ulatub 1637. aastasse, mil baltisakslane Johannes Claudius Rising avaldas „Kõne Tartu linnast“ ning kirjutab seal: „Mitte tunda oma kodukohta on näotu ja häbiväärne, aga seda põhjalikult tundma õppida ja uurida on samavõrd kiiduväärne kui ka austav.“
Koduloo uurimise austavat ülesannet Rae vallas on teostanud mitmed põlvkonnad huvilisi. On avaldatud hulga artikleid ning välja antud teemakohaseid raamatuid. Heal tasemel on olnud kodulugu tutvustav õpe valla haridusasutustes. Regulaarselt on toimunud Rae valla ajalookonverentsid. Viimatine, 2024. aasta märtsikuus toimunu kandis järjenumbrit XVI.
Aeg on liikunud edasi ning kodulooga tegelemine toimub kaasajal põhiliselt veebiavarustes. Nüüdsest ka Rae valla kodulooveebis, mis huvilistele leitav aadressil www.raekodulugu.ee.
Kodulooveeb annab ülevaate valla olulistest inimestest, sündmustest ja lugudest
Koduloo veebiportaal annab ülevaate valla elus aktiivsemalt osalenud või Eesti ühiskonnas laiemat tuntust pälvinud Rae vallast pärit inimestest. Samuti kajastab paikkonna hariduse ning kultuurielu kulgu, teeb ülevaate mineviku majanduselust, seltsielust ja sõjasündmustest ning vahendab muud huviväärset aegade hämaruses toimunust.
Esmase sisu saab pidevalt täienev kodulooveeb juba olemasolevatest allikatest: kohalike koduloouurijate seni avaldatud tekstidest, aegade jooksul kogutud fotopärandist ja dokumendikollektsioonidest.
Suur osa materjalist vajab kodulooveebis avaldamiseks digitaliseerimist. Eesmärgiks on seatud digitaalse kodulooarhiivi loomine, kuhu kogutav aines avaldatakse Rae valla kodulooveebis. Lisaks piirkondlikule koduloolisele materjalile on plaan veebiportaalis avaldada üldist ajalookulgu seletavat-kommenteerivat materjali, et lihtsustada erinevate ajalooperioodide konteksti mõistmist.
Oodatud on valla ajalooga seotud dokumendid, fotod, mälestused ja muu
21. sajandil sündinutel on sageli keeruline iseseisvalt ja adekvaatselt tajuda „nõuka-aja“ veidrana tunduvat olustikku. Sama kehtib varasemate perioodide „rootsiaeg“ ning „tsaariaeg“ mõistmisel. Keskaega ulatuvaid ajalooürikuid Jüri kihelkonna osas leidub, aga napilt.
Algallikatena kasutame Eesti arhiivides, muuseumides ja suuremates raamatukogudes hoiustatud dokumentaalset ainest, millest suuremat kasutushuvi omav materjal on juba digikujule viidud ning vastavates veebiportaalides leitav. Vajadusel teeme või tellime arhiivides leiduvast, kuid seni digiteerimata Rae valla elu kajastavatest arhiiviallikatest ümberpildistusi-koopiaid.
Eeltoodule lisaks on äärmiselt vajalik põliselanikest kogukonna abi. Kindlasti leidub kodudes juba unustatud või taasavastamist ootavaid valla ajalooliste külade, talude ning perede minevikuga seotud dokumente, fotosid, mälestusi, kirju, filmi-, video- ja helisalvestisi.
Erakogude ajalooainesest tehtud digikoopiad on oluline täiendus loodavale kodulooarhiivile ning veebiportaalile. Avardub juurdepääs ja osasaamine paljude jaoks uue kodukandi, Rae valla minevikusündmustest.
Kui soovid Rae valla digitaalse kodulooarhiivi täienduseks enda või oma perepärimust jagada ning mälumaterjali pakkuda, võta ühendust kodulooveebi toimetusega e-posti aadressil kodulooveeb@rae.ee või telefonil 5847 0556 (Mairold Kaus, koduloobibliograaf). Materjale võib toimetada ka Rae valla raamatukokku aadressil Laste 3, Jüri.