Taas on kätte jõudnud aasta kõike pimedam aeg. Päevavalgust on iga päevaga vähem ning seetõttu muutub aina olulisemaks enda nähtavaks tegemine liikluses!
Kus ja miks kanda helkurit?
Rippuv helkur tuleb kinnitada sõiduki tulede kõrgusele, maapinnast 50–80 cm kõrgusele. See tähendab, et täiskasvanul peab helkur rippuma põlve ja lastel puusa kõrgusel. Asulavälisel teel vasakul tee ääres kõndides peab helkur olema kindlasti paremal pool. Samas sõidutee ületamisel jääb helkur tihtipeale sõidukijuhile nähtamatuks, kuna sõidukid tulevad kõige pealt vasakult ja alles poole tee peal paremalt. Soovitame kanda paremal pool näiteks rippuvat helkurit ning vasakul pool rullhelkurit. Lisaks tuleb meeles pidada, et helkur peab olema igast küljest nähtav teiste liiklejate jaoks ehk kui kinnitada helkur koti külge ja kanda kotti õla peal, siis helkurit ei pruugi olla näha.
Maanteel kuivades teeoludes 90 km/h sõitva sõiduki peatumisteekond on 70 meetrit, asulas samadel tingimustel 50 km/h sõites 28 m. Sügis-talvisel perioodil on teekate enamasti märg või libe ning seetõttu on peatumisteekond mõlemal juhul palju pikem. Helkurita kõndivat jalakäijat on lähitulede valguses näha alles 30 meetri pealt. See tähendab, et jalakäija ilmub sõidukijuhi vaatevälja ootamatult ning liiklusõnnetuse ärahoidmiseks ei jõua juht ennetavalt reageerida.
Helkiv toode või helkur – mis neil vahet on?
Aina rohkem koguvad populaarsust erinevaid helkivad tooted – olgu selleks siis näiteks helkurprossid, helkurpaelad, helkurvihmavari, helkurmaterjalist kindad, helkurkleebised ja helkivad kotid. Need on helkivad tooted, mis teevad meid silmapaistvaks, kuid need ei asenda sertifitseeritud helkurit. Sertifitseeritud helkuritel on CE EN 13356 märgistus, lisaks on seal ka andmed tootja kohta ja nimetus „helkur“. Sertifitseeritud helkur on lähitulede valgusvihus nähtav vähemalt 150 meetri ja kaugtulede valgusvihus vähemalt 300 meetri kauguselt.
Millal peab helkuri välja vahetama?
Kasutuses olev helkur tuleb välja vahetada iga paari aasta järel ning kindlasti juhul, kui see on kriibitud või tuhmunud. Ka ise saab helkurit kontrollida. Selleks tuleb valgusallikas (nt taskulamp) tõsta silmade kõrgusele ja teises (väljasirutatud) käes tuleb hoida helkurit. Kui valgus paistab helkurile peale, peab töökorras helkurilt valgus selgelt tagasi peegelduma.
Helkuri kandmisega tasub meeles pidada, et mida rohkem, seda uhkem!
Foto: Ott Kattel