2025. aasta eelarve on viimaste aastate keerulisim
TARMO GUTMANN
VALLAVANEM
Rae Vallavolikogu poolt kinnitatud 2025. aasta eelarve on viimaste aastate keerulisim, kuna kohustuste maht aina kasvab, kuid tulupool järgi ei tule. Investeerida tuleb jätkuvalt meie taristusse, lasteaedade ja koolide ehitusse olukorras, kus saadav tulu ei kasva samas tempos.
Seega on tulnud teha raskeid otsuseid vähendada investeeringuid ja tõmmata kokku majanduskulusid. 2025. aasta eelarve põhitegevuse tulud on 71,1 miljonit eurot, põhivarade soetamised 11,5 miljonit eurot. Oleme teinud valikuid, kuidas valla arengusse panustada nii, et järjepidevus säiliks ja kvaliteet ei langeks. Selle eelarve plussiks loen seda, et kõik vajalik saab tehtud ja valla areng jätkub positiivselt tõusvas joones.
Peagi valmib Lagedi lasteaia laiendus, Uuesalus saab valmis täiesti uus lasteaed, uhiuuel Jüri staadionil saab juba suve lõpus esimesi treeninguid ja võistlusi pidada. Edasi liigume ka Raemõisa kooli projekteerimise/ehitamisega, et see 2027. aastal avada.
Sel aastal jätkame HEV kompetentsikeskuse loomisega, panustame Lagedi kandi puhke- ja keskusala rajamisse, samuti on eelarves vahendid Vaida puhke- ja keskusala arendamiseks. Peetri pargi edasiarenduse ning Ülemiste järve liikumisradade jaoks nägime eelarves ette summad, mis aitavad need Peetri kandi inimeste jaoks olulised objektid töösse panna.
2025. aasta suurim tulu laekub füüsilise isiku tulumaksust – 48,2 miljonit eurot. Mahult järgmisena toetusfondi toetustest 13,3 miljonit eurot, millest enamus on üldhariduskoolide pidamiseks antav toetus (11,5 mln eur). Kaupade ja teenuste müügi osas on suurimad tulud koolieelsete lasteasutuste kohatasu (2,56 mln eurot) ja tasu toitlustamiseks (1,25 mln eurot).
Valla eelarve suurim hulk raha läheb haridusse: 73% kogu eelarvemahust ehk 49,3 mln eurot. Teised suurimad valdkonnad on vaba aeg, kultuur, religioon 8,5% ehk 5,7 mln eurot ja sotsiaalne kaitse 4,8% ehk 3,2 mln eurot. Keskkonnakaitsele kulub 4,8% ja üldiste valitsussektori kuludeks 4,6% eelarvest.
Lõpetuseks soovin teavitada ja kutsuda kogukondi üles esitama ideid projektide rahastamiseks Rae valla kaasava eelarve raames. Selle aasta fookuses on puhkealad. Kaasava eelarve maht on 30 000 eurot, mille kasutamise üle saavad meie inimesed suuresti ise otsustada – kuhu ja kuidas seda raha kõige otstarbekamalt investeerida. Täpsem info on leitav valla veebilehelt.
Haridusele kulub lõviosa Rae valla eelarvest
BÄRBEL SALUMÄE
ABIVALLAVANEM HARIDUS-, SOTSIAAL-, KULTUURI-,
SPORDI- JA NOORSOOTÖÖALAL
Rae valla 2025. aasta eelarve eesmärk on jätkata valla kiire arengu toetamist, vastata elanike kasvavatele vajadustele ja parandada elukeskkonda.
Haridus – prioriteetne investeerimisvaldkond, kuid mitte ainult
Haridusvaldkonna osa moodustab Rae valla eelarve põhitegevuse kuludest 73%. 2025. aastal on valdkonna kogukulud planeeritud 49,38 miljoni euro suuruseks, mis hõlmab investeeringuid, personali- ja majandamiskulusid.
Peamised projektid ja suunad 2025:
Suurim haridusinvesteering on 3,19 miljonit eurot Uuesalu lasteaia ehituseks. Lasteaed avatakse 2025. aasta sügisel. Sellega lisandub veel 160 uut lasteaiakohta juba kevadel avatava Lagedi lasteaia laiendusega kaasnevale 80-le kohale. Seega tuleb sel aastal kokku juurde 240 uut lasteaiakohta!
Tugispetsialistide palgad tõusevad koolides 2200 euroni ja lasteaedades 2100 euroni.
Rae valla üldhariduskoolide õpetajatele jätkatakse 140 euro suuruse lisatasu maksmist lisaks riiklikule õpetajate palgamäärale.
Õppevahendid ja koolitused: eraldatud on 5,71 miljonit eurot koolide ja lasteaedade õppevahendite soetamise ning koolituste toetamiseks.
Meie kõige erilisemate vajadustega lapsed ehk hooldusõppeklass ja toimetulekuklass kolivad sügiseks päris oma majja, endisesse hooldekodusse tammiku serval. Juba kevadel algavad seal ümberehitustööd.
Hariduse edendamiseks laekub riigilt 11,52 miljonit eurot, sh 242 000 eurot koolieelsete lasteasutuste õpetajate tööjõukulude toetuseks ja 101 000 eurot huvihariduse ja -tegevuse toetuseks.
Sotsiaalvaldkond Rae vallas 2025. aastal – abi neile, kes seda vajavad
Rae vald jätkab 2025. aastal tugevat panustamist sotsiaalvaldkonda, et tagada abivajajatele vajalik tugi ja parandada nende elukvaliteeti. Sotsiaalvaldkonna eelarve on 3,25 miljonit eurot, et pakkuda igapäevast hooldust, ligipääsu vajalikele teenustele, kohandatud elukeskkonda ning erinevaid heaolu tagavaid teenuseid.
Lapsed ja pered – tugiteenused tuleviku toetamiseks. Rae vald panustab tõhusalt laste ja perede heaolu parandamisse. Olgu need erinevad teenused, toetused, tugiisikud suure abivajadusega lastele jne. Oluline on, et pered saavad vajalikku abi.
Vaimse tervise ja kogukondliku heaolu toetamine Rae vallas. Erinevad vaimse tervise teenused, sealhulgas professionaalne nõustamine ja psühholoogiline abi (kogukonnapsühholoogid!), mida saavad kasutada kõik, kes seda vajavad. Lisaks toetab vald kriisiabi ja nõustamisprogramme, teraapiaid, mis aitavad inimesi rasketel hetkedel ning pakuvad lahendusi kriisisituatsioonidega toimetulekuks.
Eakatele ja liikumisraskustega inimestele on väga olulised koduhooldusteenused, mis võimaldavad neil säilitada iseseisvuse oma koduses keskkonnas. Rae vald pakub abi igapäevaelus, olgu selleks kodukoristus, toidukaupade hankimine või ravimite manustamine. Hooldusteenused aitavad inimestel tunda end hoituna ja toetatuna, pakkudes turvalist tuge seal, kus seda enim vajatakse.
Lisaks hooldusele panustab vald ka sotsiaaltranspordi võimalustesse. Paljudele eakatele ja erivajadustega inimestele on eluliselt tähtis jõuda erinevate teenusteni. Sotsiaaltransport ei ole lihtsalt teenus, vaid oluline ühenduslüli, mis võimaldab inimestel jääda aktiivseks ja osaleda neile olulistes tegevustes.
Sotsiaalvaldkonnas on tähtis ka kogukondlik toetus. Rae vald teeb tihedat koostööd mittetulundusühingutega, toetades algatusi, mis pakuvad sotsiaalteenuseid ja loovad hoolivamat keskkonda. Kogukondlikud sündmused, eakatele ja ka erivajadustega inimestele mõeldud vabaajategevused ja vabatahtlike tegevused tugevdavad ühtsustunnet ning aitavad parandada sotsiaalset sidusust.
Vaba aeg, sport ja kultuur – kogukonna heaolu ja elukvaliteedi tõstmine
Rae vald püüab pakkuda oma elanikele mitmekülgseid võimalusi sportimiseks, kultuuri nautimiseks ja vaba aja sisustamiseks. 2025. aasta eelarves on vaba aja, kultuuri ja spordivaldkonna kogukulud 5,73 miljonit eurot, mis on 2,5% rohkem kui eelmisel aastal. Need vahendid on jagatud spordikeskuste haldamise, noorsootöö, kultuurikeskuste, raamatukogude ja kogukondlike projektide toetamise vahel.
Valla spordikeskuste hooldamiseks ja tegevuste korraldamiseks on eraldatud 2,45 miljonit eurot, mis tagab kvaliteetse teeninduse kõigis suuremates spordikompleksides.
Valmib kaua oodatud täismõõtmetes kergejõustiku staadion Jüri spordikeskuse juurde!
Lisaks on noortele ja esindusvõistkondadele ette nähtud toetused:
180 000 eurot on mõeldud noorte spordi- ja huvialase tegevuse edendamiseks ning pakub võimalusi mitmekülgseks arenguks, olgu selleks siis sporditreeningud või muud huvitegevused, mis aitavad noortel oma andeid arendada.
120 000 eurot valla esindusvõistkondadele, kes esindavad Rae valda meistri- ja esiliiga arvestuses.
Rae valla kultuurielu on mitmekesine ja rikastav, pakkudes võimalusi osaleda kontsertidel, etendustel ja suurematel, festivali tüüpi sündmustel. 2025. aasta eelarvest eraldatakse kultuurile ja raamatukogudele üle 1,24 miljoni euro, mis võimaldab jätkata kvaliteetsete kultuurisündmuste korraldamist ja kohaliku kultuuri arendamist.
Jätkuvalt toetab vallavalitsus kogukondi ja nende algatusi. Selleks on ettenähtud eelarvelised vahendid nii MTÜ-de toetamise korra kui ka RVAKSi (Rae Valla Alevike- ja Külavanemate Selts) tegevuse kaudu.
Puhkepargid ja mänguväljakud – looduse ja aktiivse vaba aja nautimiseks
Kujutle jalutuskäiku hästi hooldatud terviserajal, rõõmsaid lapsi turvalisel mänguväljakul või adrenaliini BMX-ratta rajal – see on Rae valla puhkealade ja mänguväljakute tulevik. 2025. aastal investeerib vald 267 000 eurot, et muuta meie elukeskkond veelgi paremaks ja kõigile sobivamaks. Lagedi ja Vaida elanikel tasub siin tähelepanu pöörata alevikuplatsi ehk kogukonna esindusväljaku valmimise protsessile.
Noorsootöö Rae vallas – investeering tulevikku
Rae vald panustab aktiivselt noorte arengusse, pakkudes neile võimalusi enesearenguks, kogukonnas osalemiseks ja mitmekülgse huvitegevuse harrastamiseks. 2025. aastal eraldatakse noorsootööle ja noortekeskustele 911 000 eurot, mis võimaldab laiendada tegevuste valikut ja luua veelgi paremaid tingimusi noortele. Kindlasti pöörame veelgi enam tähelepanu neile noortele, kes on eluga pahuksisse sattunud, ning samuti soovime noorsootööga jõuda rohkem ka väiksematesse kohtadesse.
Rae valla 2025. aasta eelarve peegeldab kiiresti areneva valla vajadusi, pannes rõhku hariduse arendamisele, keskkonna ja teede hooldamisele, kogukonna heaolule ning kaasaegse taristu loomisele. Tehtud valikud ei ole lihtsalt kulud – need on panus paremasse ja jätkusuutlikumasse tulevikku. Olgu see uus lasteaed, turvalised teed või hooliv sotsiaalhoolekanne – Rae vald töötab selle nimel, et pakkuda oma elanikele kvaliteetset ja kaasaegset elukeskkonda.
Lagedi üldplaneeringu koostamine saab hoo sisse ja mais toimub teistkordselt Rae valla keskkonnanädal
IVARI RANNAMA
ABIVALLAVANEM PLANEERINGUTE, EHITUSE JA KESKKONNA ALAL
Ruumiline planeerimine on protsess, kus aja mõõtmel on oluline roll. Sellest tulenevalt vaatan käesolevat aastat läbi erinevate „prillide“ ja räägin tegevustest, mis avaldavad mõju meie valla elukeskkonnale erinevas ajaperspektiivis.
Lähivaade
Rae vallas on järjest rohkem hoolsaid koduomanikke ning neid on meil jätkuvalt kavas tunnustada konkursi „Kaunis kodu“ raames. Toetamaks hajaasustuse püsimist ja elukvaliteedi parandamist valla maalistes piirkondades, on 3. veebruarist kuni 3. aprillini taas avatud hajaasustuse toetusprogramm, kus saab taotleda vahendeid vee-, kanalisatsiooni-, juurdepääsuteede ja autonoomsete elektrisüsteemide loomisega seotud küsimuste lahendamiseks.
Et keskkond oleks hoitud, kavandame kevadel taas ohtlike jäätmete kogumisringi ja haljastusjäätmete äraveo kampaaniat. Eelmisel aastal ellu kutsutud Rae valla keskkonnanädala algatus saab tänavu jätku ning toimub 1.–8. maini. Eesmärk on, et me kõik märkaksime rohkem looduses toimuvat, teadvustaksime veidi enam oma käitumise mõju keskkonnale ja oskaksime oma ühist planeeti paremini hoida.
Hiljemalt kevadel, pärast lume sulamist, on põhjust avastama minna mitmeid uusi kohti avalikus ruumis, mis on valminud koostöös piirkonna arendajatega. Olgu selleks Jüris Õielehe arendusala Aaviku poolses servas paiknev jõusaal ja grillimisala aadressil Õie tn 10a või näiteks mänguväljakud Järvekülas – Jõhvika tee 17, Hiiemäe põik 7 ja Uus-Järveküla tee 5.
Hoiame jätkuvalt fookuses liikuvuse teemad. Aasta alguses valminud liikuvusuuringu põhjal koostame liikuvusalaste strateegiliste eesmärkide elluviimiseks liikuvuskava. Innustamaks lapsi ja lapsevanemaid rohkem jalgsi, jalgratta ja ühistranspordiga liikuma, on kavas kevadel ja sügisel korraldada koolide ja lasteaedade „Aktiivse koolitee“ kampaania. Suurimaid valla liikuvuse väljakutseid lahendame jätkuvalt koostöös Transpordiameti ja politseiga eelmisel aastal loodud liikuvuskomisjoni formaadis.
Märtsist maini osaleme Riigikantselei korraldatavas katsetamise praktikumis, kus oleme fookuse seadnud koolide ümbruse liikuvusele – eesmärgiga tõsta ohutust ning luua paremad võimalused lastele jalgsi ja rattaga liikumiseks.
Kesk-pikk vaade
Käesoleval aastal on vallal kavas mitme olulise avalikkusele suunatud detailplaneeringu koostamine. Kavandame algatada Peetri pargi III etapi detailplaneeringu, et leida terviklik ruumilahendus Vana-Tartu maantee ja juba planeeritud Peetri pargi vahelisel alal.
Koostamisel on eelmisel aastal algatatud Jüri aleviku keskuseala detailplaneering, millega soovime ümber kujundada Jüri aleviku keskuseala avalikku ruumi, muuta see inimsõbralikumaks ning rajada ühiskondliku funktsiooniga hoonestust (näiteks kavandame Jüri staadioni tribüünihoone ehitust).
Kehtestame detailplaneeringu puhke- ja keskuseala rajamiseks Lagedile (Kingu tn 6) ning lasteaia laiendamise võimaldamiseks Assakule. Jätkame koostöös elanike ja arendajatega üldplaneeringute elluviimist detailplaneeringute ja loamenetluste kaudu.
Parim viis planeeringutega kursis olemiseks ja kaasarääkimiseks on Rae GIS-i (geoinfosüsteemi) kaudu (https://map.rae.ee/), kuhu lisasime 2024. aastal eraldi rakenduse avalikul väljapanekul olevate detailplaneeringute kohta.
Edendamaks valla kaasamiskultuuri, soovime koostöös kogukondadega viia lõpule eelmisel aastal alustatud kaasamise hea tava koostamise protsessi.
Teeme koostööd Rail Baltic Estonia ja objektide ehitajatega, et riikliku eriplaneeringuga kavandatud Rail Balticu põhitrassi ehitustööd Rae vallas toimuksid kohalikke kogukondi kaasavalt ning nende huve arvestavalt.
Pikk vaade
Kui eelmisel aastal kehtestati Rae valla põhjapiirkonna üldplaneering, siis käesoleval aastal on meie fookus suunatud Lagedi üldplaneeringu uuringutele ja eskiislahenduse koostamisele. Uuringutest on olulisemad keskkonnamõjude strateegiline hindamine ja asustuse arengu suunamise uuring.
Üldplaneeringut koostame koostöös kogukonnaga, kellega käesoleva aasta esimene kohtumine toimus juba 16. jaanuaril Lagedi koolimajas. Üldplaneering on oluline ühiskondlik ja ruumiline kokkulepe, mis saab Lagedi piirkonna arengu suunamise aluseks kehtestamise järgseks kümnendiks.
Piirkondlike üldplaneeringute kehtestamisega muudame Rae valla üldplaneeringu osade kaupa kehtetuks ning selle käigus uuenevad enim muutuvates piirkondades meie planeerimisnormid ja ootused ruumilistele lahendustele ning kvaliteedile.
Tasakaalustatud ruumilahenduste leidmiseks räägime aktiivselt kaasa valda puudutavates riiklikes planeeringuprotsessides, nagu energia varustuskindlusega tegelev „Tallinna piirkonna kõrgepingevõrgu tugevdamise riigi eriplaneering“ ja maavarade varustuskindlusega tegelev „Harju maakonna maavarade teemaplaneering“, mille otsuste mõju ulatub juba aastatesse 2030+.
Valla areng nõuab investeeringuid
HANNES OJANGU
ABIVALLAVANEM ARENDUSE JA HALDUSE ALAL
Eesti majandus on pikalt olnud languse faasis, kuid lõpuks on märgata esimesi majanduskasvu märke. Kuid vaatamata neile märkidele on kaua kestnud inflatsioon, prognoositust väiksemad maksutulud ning ebastabiilne geopoliitiline olukord avaldamas survet nii riigi kui ka kohalike omavalitsuste eelarvetele. Vaatamata pingelisele finantsseisule peame leidma võimalusi Rae vallale oluliste objektide rajamiseks. 2025. aasta investeeringute eelarve mahuks on 11,5 miljonit eurot, mis on kolmandiku võrra vähem kui 2024. aastal. Põhiline fookus on sarnaselt eelmisele aastale suunatud investeeringutele haridusasutustesse, sotsiaaltaristusse ning teedevõrgustiku parendamisse.
Suuremad ehitusobjektid 2025. aastal
Kui 2024. aasta alguses kirjeldasime investeeringute kava plaanide tasandil, siis 2025. aastal on meil hea meel rääkida nende objektide valmimisest.
Suurematest objektidest on esimese kvartali lõpuks valmimas Lagedi lasteaia juurdeehitus ja sügiseks Uuesalu lasteaed. Raemõisa koolimaja projekteerimisega on eesmärk jõuda aasta lõpuks lõpusirgele, et 2026. aastal saaks alustada ehitustegevusega. Peale selle viime läbi terve hulga olemasolevate koolide ja lasteaedade remont- ja parendustöid ning pöörame tähelepanu energiatõhususele.
Spordi- ja vabaajavaldkonnast on hea uudis, et suvel valmib Jüri staadioni täiemahulise ehituse esimene etapp, mis loob Rae valla kergejõustiku ja jalgpalli harrastajatele nõuetele vastavad tingimused treenimiseks ja võistlemiseks. Samuti liigume sammhaaval edasi Peetri pargi arendusega, mida sealsed elanikud juba pikisilmi ootavad. Lisaks alustame Järvekülla planeeritud Ülemiste liikumisradade etapiviisilist väljaehitamist. Peale selle vaatame üle olemasolevate pargialade ja mänguväljakute olukorra ning tegeleme nende parendamisega.
Kindlasti väärib märkimist kauaoodatud Vaida ja Lagedi alevikuplatsi väljaarendamine, kus 2025. aastal alustatakse vastvalminud Vaida keskuseala projekti etapiviisilist realiseerimist. Lisaks liigume edasi Golfi tee kergliiklustee rajamise ettevalmistavate tegevustega ja koostame taotluse struktuurivahenditest raha kaasamiseks. Selleks vajalikud eeldused on tänaseks täidetud.
Kergliiklus- ja sõiduteede võrgustik areneb
Teedeehituses on fookuses jätkuvalt nii jalg- ja jalgrattateede kui ka sõiduteede võrgustiku edasiarendamine. Murekoht on Järveküla–Jüri tee ehk Vana-Tartu maantee Peetri kandi teelõik, kus liikluskoormus on muutunud väga suureks. Kuna nimetatud tee on riigi omandis, siis koostöös Transpordiametiga katsume leida lahendusi liiklusvoo paremaks ja turvalisemaks muutmiseks. Ühe näitena saame siin välja tuua möödunud aasta lõpus valminud Graniidi tee ringristmiku väljaehitamise Assakul.
Oleme saanud positiivse rahastusotsuse Lagedi keskuseala ja rongipeatuste ühendamiseks jalg- ja jalgrattateedega, mille käigus rajatakse ka uus jalakäijate sild. Ehitustööd on plaanis läbi viia 2025. aastal. Samuti on käesoleval aastal kavas rajada Vana-Järveküla tee jalg- ja jalgrattatee puuduolev osa ning tegeleda kitsaskohtadega Liiva teel.
Oluline märksõna – energiatõhusus
Olulisel kohal on ka energiatõhusus. Selle raames liigume edasi tänavavalgustuse uuendamisega ja asendame vanad valgustid kaasaegsete LED-tehnoloogial põhinevate valgustitega – 2025. aastal jõuame uute valgustitega Peetri–Järveküla piirkonda.
Paralleelselt vallavalitsuse tegevustega liigub riik ka 2025. aastal hoogsalt edasi Rail Balticu rajamisega, kus viaduktid on suuresti valmis ja tööde järjekord jõuab trassi enda ehituseni. Elanikele kõige märgatavam on tegevus Assaku–Uuesalu lõigus, kus kogu pikkuses süvistatakse trassikoridor maasse.
Muuhulgas plaanib Rae vald üle minna andmepõhisele lähenemisele, et parandada otsustusprotsesside kvaliteeti ja tõhusust. Andmepõhise otsustamise projekt võimaldab koguda ja analüüsida reaalajas uuenevat infot, koondades selle intuitiivsele ja kasutajasõbralikule „juhtimislauale“. Piloteerime mõningates tööprotsessides tehisintellekti kasutamise võimalusi.