Rae vald pälvis tunnustuse „Puudesõbralik omavalitsus“

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) omistas aasta lõpus Rae vallale tiitli „Puudesõbralik omavalitsus“. 2023. aastal võttis vald vastu otsuse senise sisseostetud teenuse asemel hakata Rae sotsiaalkeskuse kaudu ise puudega või suure abivajadusega lastele tugiisiku teenust pakkuma. Rae Sõnumite küsimustele vastasid Rae sotsiaalkeskuse juhataja Liivi Puumets ja üksusejuht Sirle Sülla.

 

Mis oli see, mis tõi just Rae vallale tiitli „Puudesõbralik omavalitsus“?

Rae vald pöörab väga suurt tähelepanu erilistele lastele, pakkudes neile erinevaid teenuseid ja teraapiaid, kohandades lasteaedadesse ja koolidesse vastavaid väikeklasse või individuaalõppeklasse. Tehakse igapäevast koostööd lastevanemate ja asutustega, pakkudes igakülgset toetust. Rae Vallavalitsus koostöös Rae sotsiaalkeskusega võttis alates jaanuarist 2024 vastu otsuse – vormistada tugiisikud töölepingutega tööle sotsiaalkeskuse ridadesse.

Miks otsustas vald puuetega või suure abivajadusega lastele tugiisikuteenuse korraldamise enda kätte võtta ning kuidas on see muutus mõjutanud teenuse kättesaadavust ja kvaliteeti?

Varasemalt pakuti tugiisikuteenust läbi MTÜ-de ning tugiisikud olid tööl käsunduslepingutega, millel kahjuks puuduvad sotsiaalsed garantiid. Seetõttu oli tugiisikute leidmine ja hoidmine keeruline. Lapsed ootasid tugiisikuid pikalt, vanemad ning haridusasutused olid mures, samuti polnud laste vajadused piisavalt kaetud. Seetõttu otsustati vallas, et midagi peab muutuma ning töölepinguga tööle võttes saaksid tugiisikud endale haigekassa, palgalise puhkuse jms, mis puudutab töölepingut. Teenuse kättesaadavus on paranenud kindlasti, samuti ka kvaliteet. Vanemad, kes soovivad lapsele leida tugiisikut, saavad suhelda kas siis vallavalitsuse erivajadustega laste spetsialistiga või Rae sotsiaalkeskuse üksuse juhiga. Omavahelises koostöös on võimalus alati suurem leida puuduolev tugiisik.

Milline on olnud tugiisikute ja abivajajate tagasiside pärast seda suurt muudatust?

Tagasiside tugiisikutelt on olnud positiivne. Kõlama on jäänud lause: „Me tunneme, et kuulume kusagile.“ Varasemalt MTÜ-de all tegutsedes said nad suhelda tööandjaga kas e-posti või telefoni teel. Täna on neil võimalus tulla kohapeale ja enda muresid-rõõme jagada. Neil on olemas kõik sotsiaalsed garantiid, mis puudutavad töölepinguid. Samuti on tänu sellele suurenenud ka nende töötasu. Tagasiside vanematelt on olnud samuti positiivne.

Millised on suurimad väljakutsed puuetega inimeste toetamisel omavalitsuse tasandil ning kuidas neile lahendusi otsitakse?

Oluline on erinevate teenuste paketi jõudmine abivajajateni ja olemasolevate teenusemahtude suurendamine, kuna abivajajate hulk on kasvutrendis. 

Kuidas Rae vald tagab, et puuetega inimeste vajadused saaksid märgatud ja neile pakutavad teenused vastaksid päriselt inimeste ootustele?

Väga oluline on ka erinevaid teemasid käsitleda koos teenusesaajatega ja tagasisidestada, et mõlemal osapoolel oleks järgneval korral kas millelegi toetuda või tagasisidest õppida ja midagi muuta. Suhtlemine on kõige alus.

Millised on tulevikuplaanid, et Rae vald saaks puudesõbraliku omavalitsusena olla ka edaspidi eeskujuks?

Sotsiaalkeskus püüdleb kvaliteetsema teenuse pakkumise poole – esimene aasta on meid palju õpetanud ja kogemusi andnud.

Kui oluline on see tunnustus teie meeskonnale?

Tunnustus on väga oluline ja läheb alati kõigile korda. See annab indu juurde ja ka teavet, et me ajame õiget asja. Tunnustuse eest peaks tänama Rae Vallavalitsust sellise teenuse pakkumise algatamise eest ning vallavalitsuse sotsiaalameti juhti Maile Kubjast ja erivajadustega inimeste spetsialist Kadi Pütseppa. Rae sotsiaalkeskuse poolelt panustasid teenuse elluviimisesse üksusejuht Sirle Sülla ja sotsiaalkeskuse juht Liivi Puumets.

 

EPIKoja tunnustusüritus 2024. Vasakult: EPIKoja juhatuse esimees Meelis Joost, abivallavanem Bärbel Salumäe, vallavalitsuse sotsiaalameti juht Maile Kubjas, EPIKoja tegevjuht Maarja Krais-Leosk ja sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. Foto: Joanna Jõhvikas