Tarmo Gutmann: Rae vald võiks tulevikus olla paik, kus iga elanik tunneb end koduselt ja turvaliselt

Rae Vallavolikogu valis 19. novembril uueks vallavanemaks Tarmo Gutmanni. Rae Sõnumid vestles uue vallavanemaga, et saada lähemalt tuttavaks, uurida tema plaane, mõtteid valla arengust ja eesmärke tulevikuks.

Millised on Teie esimesed muljed uues ametis?

Minu esimesed muljed on igati positiivsed. Vallamajas valitseb rõõmus ja motiveeritud õhkkond – tundub, et inimestele meeldib nende töö ja nad teevad seda professionaalselt. Mind on soojalt vastu võetud, kolleegid on olnud toetavad ja abiks kiirel sisseelamisel.

Muljetavaldav on see, kui põhjalikud teadmised ja kogemused vallamaja töötajatel oma valdkonnas on. Samuti paistab silma nende innovaatilisus ja valmidus muudatusteks. Kuigi olen ametis olnud vaid mõned päevad, julgen juba öelda, et mind ümbritseb suurepärane meeskond ning ootan huviga, et tööpõlluga põhjalikumalt tutvuda.

Millised teadmised ja kogemused varasemast aitavad Teil Rae valda edukalt juhtida?

Usun, et minu haridus ja senine töökogemus annavad hea põhja ka Rae valla juhtimiseks. Olen õppinud majandust EBS-is ning täiendanud oma teadmisi TTÜ magistrantuuris personalijuhtimise valdkonnas. Just inimeste juhtimise ja organisatsioonikäitumise alased loengud seal olid väga praktilised ning tulevad kasuks ka uues rollis.

Viimased 20 aastat olen töötanud peamiselt tootmisettevõtetes, keskendudes tootmise juhtimisele. Mul on kogemus nii väiksemate kui ka suurte, kuni 500-liikmeliste tiimide juhtimisel. Olen olnud osa juba toimivatest ja kogenud meeskondadest, kuid olen ka ise tiime üles ehitanud, alustades värbamisest ja struktuuri loomisest. Kõige pikemalt töötasin rahvusvahelises ettevõttes ABB, kus olin ametis
12 aastat.

Need kogemused – inimeste ja protsesside juhtimine koostöös erinevate meeskondadega ning strateegiline mõtlemine – on kindlasti abiks ka valla juhtimisel. Omandatud oskused aitavad panustada ka Rae valda, luues tugeva ja tõhusa meeskonna ning pakkudes elanikele parimaid lahendusi.

Millised on Teie peamised prioriteedid Rae valla juhtimisel?

Minu prioriteet on luua tingimused, mis toetavad laste ja noorte kasvu ja arengut. Rae vald on Eesti noorim omavalitsus, kus elanike keskmine vanus on vaid 33 aastat ning 34% elanikest on alaealised. Selline demograafia seab selged sihid – iga laps ja noor peab saama kasvada turvalises ja toetavas keskkonnas, mis pakub parimaid võimalusi õppimiseks, arenemiseks ja eneseteostuseks. See on valla tuleviku vundament.

Samavõrra oluliseks pean kvaliteetse huvihariduse tagamist kõigile noortele. See rikastab põhiharidust ja annab lisavõimaluse avastada oma andeid. On rõõmustav, et Rae Huvialakoolis õpib juba üle 1100 lapse, saades osa mitmekülgsetest ja inspireerivatest huvitegevustest.

Kindlasti on mulle südameasjaks ka elanike sportimisvõimaluste mitmekesistamine. Valgustatud suusarajad, terviserajad, spordikeskused jne – kõik need loovad võimalusi aktiivseks ja tervislikuks elustiiliks.

Oluline on ka eakate heaolu. Rae vallas peab olema ka neile tagatud mugav ja väärikas elukeskkond, olgu selleks näiteks piisav hulk pargipinke kergliiklusteedel või hästi hooldatud teed talvel.

Ühistranspordi arendamine on samuti teema, millega tegeleda – jätkame siin koostööd Põhja-Eesti Ühistranspordikeskusega paremate ühenduste nimel, ja Tallinna linnaga, et kaaluda linnaliinide pikendamist Rae valda.

Lisaks on mul ka üks unistus – et Pirita jõe äärde Vaskjala veehoidla juurde kerkiks kultuuriplats või lauluväljak. See oleks koht kontsertide, teatrietenduste ja muude kogukonda rikastavate sündmuste korraldamiseks, nagu näeme juba naabervaldades.

Mis on Rae valla suurimad väljakutsed praegu?

Rae valla suurimad väljakutsed on seotud kiire arengu ja kasvava elanikkonna vajaduste rahuldamisega. Üks esmatähtis ülesanne on tagada lasteaiakohad kõigile lastele. Selles suunas on juba tehtud märkimisväärseid samme – olemasolevale 2100 lasteaiakohale lisandub 2025. aastal veel 260 kohta, kui valmib meie 14. lasteaed ning ühe olemasoleva lasteaia laiendus. Samas peame hoidma avatud dialoogi nende vanematega, kelle lapsed praegu veel kohta ei saa, ning leidma koos lahendusi, et ka nende vajadused oleksid võimalikult hästi kaetud.

Teine oluline väljakutse on leida tasakaal kiire kasvu ja kvaliteetse elukeskkonna vahel. Rae vald on aastaid kiiresti arenenud, kuid edaspidi peame keskenduma sellele, et looduskeskkond ja ehitatud keskkond püsiksid tasakaalus. Lõunapiirkonna hoiame looduslähedasena, samal ajal kui linnaline areng on keskendunud Peetri kanti. Samuti tuleb valla eri piirkonnad paremini omavahel ühendada, et tagada elanikele sujuv liikuvus ja sidus kogukond. Erilist tähelepanu vajab alevike keskusalade arendamine. Need peaksid muutuma kogukonna jaoks olulisteks kohtumis- ja ühistegevuste paikadeks.

Millisena kujutate ette Rae valla tulevikku?

Kujutan Rae valda tulevikus paigana, kus igaüks tunneb end koduselt ja turvaliselt. Siin on tagatud võimalused kvaliteetseks hariduseks, kultuuri nautimiseks, tervislikuks liikumiseks ja kogukonnaelus osalemiseks. Gil Penalosa sõnastas kunagi kontseptsiooni, et kui elukeskkond on ohutu ja meeldiv nii 8-aastasele lapsele kui ka 80-aastasele eakale, siis on see sobiv ja turvaline kõigile elanikele. Just selline võiks tulevikus olla ka Rae vald: areneda tasakaalustatult, pakkudes head elukvaliteeti kõigile elanikele, olenemata nende vanusest või vajadustest.

Mida peate oma töös oluliseks? Mis kõige rohkem motiveerib?

Oma töös pean oluliseks eesmärgistatust ja meeskonnatööd – igaühel peab olema selge roll ja meeskond toimima ühtselt. Mulle meeldib töötada ägedas tiimis, kus kõik on valmis oma ülesandeid täitma ja asju ära tegema. Mind motiveerib võimalus areneda, luua uusi lahendusi ja innovatsioone, et midagi pidevalt paremaks teha.

Rääkige palun endast veidi lähemalt. Milliseks inimeseks end peate? Kuidas veedate vaba aega?

Olen inimeste inimene, loomult optimist – minu jaoks on klaas alati pooltäis ja mitte pooltühi. Usaldan inimesi, mis on enamasti hea omadus, kuigi mitte alati. Olen lahendustele suunatud ja usun, et igale probleemile on vähemalt üks lahendus.

Sport ja liikumine on mulle olulised. Mulle meeldib jalgrattaga sõita, suusatada, disc golf’i mängida ja lumelauaga sõita. Hobiks on ka puutöö tegemine – olen oma kätega valmistanud näiteks vannitoa mööbli ja arvutilaua. See on vähem teada fakt, et mul on ka kaks kutseharidust – tisleri ja müürsepa kutse.

Üks hobi on veel: kogun firmalogoga kirjutusvahendeid juba ligi 15 aastat. Tänaseks on kogus umbes 5000 pastakat, pliiatsit, sulepead. Mulle meeldib käia väga teatris, kinos ja kontsertidel. Vaba aega on kahjuks väheseks jäänud.

Selja taga on mul alati toetav perekond: abikaasa Kaja, kellega oleme abielus olnud 30 aastat, ja täiskasvanud poeg ning tütar. Olen ise Jüri Gümnaasiumis käinud, samuti minu lapsed. Tütar töötab täna personaaltreenerina ja poeg tegutseb IT valdkonnas. Abikaasa on pikalt juba ametis Rae valla ettevõttes Filter, toimetades seal personalivaldkonnas.

Foto: Ruth Roht