Enamus Eesti lapsi saavad oma elu elatud kenasti nii, et nad ei suitseta e-sigarette – neil on muudki teha ja neil pole oma ellu suitsetamist vaja. Kahjuks on ka neid lapsi, kes ei suuda ilma e-sigaretita enam elada või ei suuda sõprade survele vastu hakata. Ja nendega me peame tegelema, seda nii kodus aga ka riigis laiemalt. Eelkõige peame takistama e-sigarettide sattumist laste kätte ja suurendama lapsevanemate tähelepanelikkust, et lapse suitsetamine ei jääks märkamata.
E-sigaret ei ole kindlasti inimese organismile ohutu. Kuigi pikaajaliste mõjude kohta ei ole veel palju andmeid, on teada, et e-sigareti tarvitamist seostatakse astma, südamehaiguste ja kopsukahjustuste tekkega. Nende sigarettide tarvitamist oleme täheldanud ka Rae valla laste hulgas. Meile on teada juhtumeid, kus lapsed korjavad e-sigarette prügikastidest ja paraku on ka neid inimesi, kes laste palvel e-sigarette ostavad.
Teavitustööd peetakse sageli võluvitsaks, mis probleemid lahendab, kuid paraku see ei ole nii. Paremaks teeb olukorra kaks asja – see, kui me õpetame lastele, kuidas suitsetamise survele vastu seista ja see, kui me teeme e-sigarettide lastele müümise raskemaks ehk teised täiskasvanud, vennad ja õed ei osta alaealistele lastele tubakatooteid.
Palju abi on ka sellest, kui lapsevanem on tähelepanelik ja sekkub enne, kui lapsel on kujunenud sõltuvus. Rääkige kodus ohtudest tervisele, mis kaasnevad, kui kasutada prügikastist korjatud e-sigarette. Näiteks, kui ühte e-sigaretti tarvitab mitu inimest, tähendab see riski haigestuda mõnda nakkushaigusesse, nagu näiteks C-hepatiit, herpes (kõnekeeles ohatis), hingamisteede viirused jt. Eestis ei tohi e-sigareti nikotiiniga ega nikotiinita vedelik sisaldada maitse- ega lõhnaaineid, välja arvatud tubaka ning mentooli maitse ja lõhn. Keelatud on maitsestatud e-sigareti müük ning tellimine välismaa e-poodidest. 2% nikotiinisisaldusega e-sigaretis on nikotiini 20 mg/ml kohta, mis on ebamõistlikult suur nikotiinisisaldus, ükski tavasigaret nii kange ei ole.
Head lapsevanemad, tundke ka huvi, millega teie laps vabal ajal tegeleb ning mida ta taskuraha eest endale soetab. Rääkige lapsele tubakatoodete kahjulikkusest ja olge ise eeskujuks ning püüdke alternatiivtubakaid ja e-sigarette laste ees mitte teha. Kui aga on olukord nii kaugel, et laps ei suuda suitsetamisest loobuda, siis soovitame pöörduda tubakakabineti poole, kes vajadusel kaasab ka teised spetsialistid.
Rohkem infot Tervise Arengu Instituudi kodulehelt www.tai.ee.