29. aprillil toimus Peetri koolis esmakordselt ülevallaline 8. klassidele suunatud rahatarkuse ja ettevõtlikkuse päev Rahatark Rae, mis tõi ühe katuse alla üle 200 noore. Sündmuse korraldamine oli praktiline osa Peetri kooli 8. klassi õpilaste valikainest „Rahatarkus ja ettevõtlus.“
Rahatarkusele pühendatud päeva eesmärgid olid:
· tõsta noorte finantsteadlikkust ehk aidata noortel mõista raha väärtuse, eelarvestamise, säästmise investeerimise tähtsust ja rolli läbi elu;
· pakkuda teadmisi, mis annavad noortele enesekindluse oma rahaasjade iseseisvaks korraldamiseks;
· inspireerida, julgustada neid olema ettevõtlikud ja seadma eesmärke, mille eest nende tuleviku-mina on neile tänulik.
Päeva juhatasid energiliselt sisse Peetri kooli õpilased Elis Leinatamm ja Joonas Konga, kes aitasid terve sündmuse vältel hoida tempot ja sidet publikuga: „Me ei räägi täna igavast Excelist ega ainult sellest, kuidas säästa jäätise ja krõpsu raha. Me räägime päris elust – sellest, kuidas rahaga toime tulla, kuidas mõelda nagu ettevõtlik inimene ja ettevõtja ning peatume ka sellel, kuidas see rikkaks saamine siis ikkagi käib.“
Kätemeri pärast iga esinejat – läbi võetud teemad läksid noortele korda
Esimesena astus lavale ettevõtja ja UGC-sisulooja Anet Põlismäe, kes rääkis enda mõtteviisist ja õppetundidest ettevõtlusteekonnal ning sellest, kuidas sisuloomest võib saada (lisa)sissetuleku allikas. LHV panga investeerimisteenuste spetsialist Robert Veidega sukelduti investeerimise maailma, kus Robert selgitas otsekoheselt ja humoorikalt miks „seisev raha“ ei too tulevikus kindlust. Abiturient ja noor ettevõtja Tristan Ots jagas oma kogemust, kuidas ta ettevõtlusteekonda alustades teenis tossude müügiga viiekohalisi summasid ning millist rolli on tema elus mänginud julgus ja järjepidevus.
Viimasena astus lavale mees, kelle nime taga pole nägu, vaid mask, ja kelle sulest on sündinud Eesti kõige ausam ja naljakam investeerimisteemaline blogi. Rahakratt pani publiku kordamööda nii tõsiselt mõtlema kui ka oma robustsete ja vaimukate näidetega itsitama. Oli väga äge näha, kuidas kõik päeva jooksul läbi võetud teemad läksid noortele korda – mõeldi kaasa ja pärast iga esinemist oli näha küsimuste küsijate kätemerd.
Eraldi Rahatark Rae vestlusõhtu täiskasvanutele
Et aga kogukonda veelgi laiemalt kaasata, toimus samal õhtul Peetri kooli aulas veel eraldi täiskasvanutele suunatud Rahatark Rae vestlusõhtu, mida modereeris Kaspar Kikerpill. Kuna üles astus veelkord Rahakratt, siis polnud see tavaline „kuidas raha koguda“ üritus, vaid otsekohene ja ilustamata vestlusõhtu rahast, elust ja edust.
Mis aga edasi?
Rahatark Rae saab olema iga-aastane sündmus, mis mitte ainult ei edenda rahatarkust Rae vallas, vaid seisab ka ettevõtlikku mõtteviisi eest. Kui vallas leidub veel inimesi, organisatsioone või ettevõtteid, kellel seda lugedes tekkis äratundmine ning tahtmine Rahatark Rae tegemistesse panustada või mõtteid põrgatada, siis olete oodatud ühendust võtma raerahatark@gmail.com. Ikka koos aina (raha)targemaks!
Rahakratt pani publiku nii tõsiselt mõtlema kui ka oma robustsete ja vaimukate näidetega itsitama. Foto: Elisa Rannala