Kuidas tööturul silma paista ehk 6 peamist aspekti, mida tööle kandideerimisel silmas pidada

Viimased aastad on olnud täis väljakutseid – pandeemia, geopoliitilised sündmused, looduskatastroofid ja majanduslangus on mõjutanud meid kõiki, sundides ettevõtteid töökorralduses erakorralisi muudatusi tegema.

Töötades värbamisettevõttes CV Partneri värbajana, olen märganud, et täna otsivad ettevõtted inimesi, kes on võimelised kiiresti kohanema muutuvate tingimustega ja efektiivselt reageerima äriprotsesside muudatustele. Vajalik on digitaalne osavus ja valmisolek õppida uusi tehnoloogiaid. Kandidaadilt oodatakse ka algatusvõimet ja loovust, samuti suurepäraseid meeskonnatöö- ja suhtlemisoskusi. Oluline on pühendumus, kõrge tööeetika, usaldusväärsus, järjepidevus ning tähtaegadest kinnipidamine.

 

Kuus punkti, millele mõelda enne kandideerimist

Enne tööle kandideerimist on oluline mõelda mitmele punktile, mis aitavad paremini ette valmistuda ja esineda enesekindlalt, suurendades seeläbi võimalusi edukaks kandideerimiseks. Siin on kokkuvõtlikult olulisemad aspektid, millele keskenduda:

 

CV kui pilet intervjuule. Esita ausalt, ajakohaselt ja mõjusalt oma oskused ning kogemused. CV peab olema hoolikalt koostatud ja pidevalt uuendatud, et tuua välja sinu tugevaid külgi ja professionaalseid saavutusi. See on esimene samm, mis aitab sul intervjuule pääseda.

 

Pikaajalise töösuhte potentsiaal. Kas sinu CV peegeldab stabiilsust ja motivatsiooni pikaaegseteks töösuheteks? Lühikesed töösuhted CV-s nõuavad põhjalikku selgitust, et veenda tööandjat kandidaadi pühendumuses. Tööandjad otsivad tihti kandidaate, kes soovivad pikemalt ettevõttesse panustada, mitte ainult ajutisi lahendusi.

 

Suhtlusoskus ja eneseväljendus tööintervjuul. See on võimalus näidata oma professionaalseid oskusi ja tugevusi. On oluline sobituda ettevõtte kultuuri ja näidata end hea suhtlejana. Hea suhtlemisoskus ja enesekindel esinemine võivad mõjutada otsustusprotsessi sinu kasuks.

 

Tööandja tausta uurimine. Enne kandideerimist tee põhjalik kodutöö seoses ettevõttega, kuhu soovid tööle asuda. Uuri ettevõtte missiooni, visiooni, kultuuri ja hiljutisi saavutusi. Need teadmised aitavad sul intervjuul näidata oma siirast huvi ja valmisolekut panustada ettevõtte eesmärkidesse ja edusse.

 

Tööpakkumise nõuete mõistmine. Veendu, et mõistad tööpakkumises toodud nõudeid ja ootusi. Mõtle sellele, kuidas sinu varasemad kogemused ja oskused vastavad neile. See aitab paremini ette valmistada kandideerimismaterjale ning tõsta esile olulisi aspekte, mis teevad sind sobivaks kandidaadiks.

 

Eneseanalüüs ja motivatsiooni selgitamine. Enne kandideerimist analüüsi oma karjäärieesmärke ja motivatsiooni sellele töökohale asumiseks. Oluline on mõista, miks sa soovid seda tööd ja kuidas see aitab sul saavutada sinu pikaajalisi eesmärke. See teadlikkus mitte ainult ei aita sul olla kindlam oma soovis tööd saada, vaid ka efektiivsemalt kommunikeerida oma kavatsusi tööandjale.

 

Lisaks eeltoodud kuuele põhipunktile soovitan:

Arenda pidevalt oma oskusi osaledes kursustel ja seminaridel, et püsida kursis oma valdkonna uusimate trendidega.

Näita üles initsiatiivi pakkudes välja uusi ideid ja lahendusi. Initsiatiivikus ja loovus aitavad silma paista.

Küsi küsimusi. Enne intervjuud uuri võimalikult palju ettevõtte kohta ja valmista ette sisulisi küsimusi ettevõtte ja ametikoha kohta.

Tööta oma suhtlemisoskuste kallal nii kirjalikult kui suuliselt.

Rõhuta oma pühendumust jagades näiteid varasemast töökogemusest, mis näitavad teie pühendumust ja tööeetikat.

Ole valmis kaugtööks ja paindlikuks tööajaks näidates, et oled paindlik ja võimeline töötama erinevates töökeskkondades.

 

Olgu kandidaat tööturul alles algaja või kogenud professionaal, on CV visiitkaart, mis esindab teda tööandja juures. Kui koostad CV-d, tasub olla konkreetne, tuua välja ühisosa enda ja pakutava ametikoha vahel ning lisada kõik asjakohased töökogemused ja õpingud. CV esile tõstmiseks lisa sinna ka hiljutine foto. Isiklike huvide ja tugevuste lisamine võib anda eelise ning suurendada võimalusi esimesse vooru pääsemiseks. Kui pääsed sinna, ole viisakas, avatud ja motiveeritud. Julget pealehakkamist kandideerimistel!

 

RAEELi liikme, Hilding Anders Baltic OÜ personalijuht Carmen Forš:

„Kandideerimise esmane valik tehakse enamasti CV alusel, seega selle vormistus ja korrektsus on oluline. CV võiks olla pigem lühike ja konkreetne ning mahtuda ühele lehele. Enda pildi lisamine CV-le annab palju juurde ja muudab kandideerimise juba palju personaalsemaks. Samuti loe ja mõtle tööpakkumine alati põhjalikult läbi ning kohanda oma CV-d vastavalt, et sinu kogemused ja teadmised just otsitavale vastaksid.“

 

RAEELi liikme, AS-i Saku Metall personaliosakonna juht Kaidi Trumsi:

„Ükskõik, kas oled tegemas tööturul alles esimesi samme või juba pikemalt karjääriteel ringi reisinud, ei saa sa siiski üle ega ümber ühest tähtsast dokumendist – CV-st. See on sinu visiitkaart, mida saad virtuaalselt tööandjale terekäe asemel ulatada. See on nagu hea loo jutustamine, mille peategelane oled sina ise.

Kõige rohkem küsimusi tekitab n-ö poolikuks jäänud lugu. Seega lisa CV-sse kõik asjakohased töökogemused ja õpingud, mitte vaid viimase töökoha kirjeldus. Tööandja soovib näha sinu teekonda, sest see loob talle sinust parema ettekujutuse. Öeldakse küll, et on hea mõte hoida mitu rauda tules, kuid see ei kehti tööotsingute kohta. Selle asemel, et saata oma CV kõikvõimalikesse kohtadesse, keskendu ühele kindlale tööle, mida sa sooviksid teha ning mille jaoks sa oled kvalifitseeritud – sul on palju parem võimalus saada intervjuukutse. Suvalistele töökohtadele kandideerimine ja kaaskirjade kirjutamine on lihtsalt aja raiskamine. Veelgi parem, kui sa tead, mida sa täpselt teha tahad, tee endale nimekiri ettevõtetest, kus sa sooviksid töötada ning anna endast kõik, et neile silma jääda. Sellisel juhul AS-i Saku Metall värbajad märkavad sind kindlasti ja peagi võid saada kutse töövestlusele meie väga huvitavasse ja mitmekesisesse ettevõttesse!“

 

RAEELi liikme, Pakendikeskus AS-i müügidirektor Jelena Tamm:

„Kandidaadi ausus on alati külgetõmbefaktor. Tore, kui juba CV-s on näha inimese väärtusi ja hoiakuid ning kandidaadi ootused on realistlikud.  Vestlused on eriti meeldivad avatud ja  motiveeritud inimestega. Hindame kõrgelt, kui kandidaat kirjutab CV-s lisaks töökogemustele kokkuvõtte. Näiteks midagi enda kohta, millega tegeleb vabal ajal, miks ta soovib meile kandideerida, mis on tema tugevused.  Vahest on CV-s väljatoodud ainult töökogemused, kuid me ei loe midagi välja inimese kohta. Kandidaate on palju ja võib juhtuda, et just lisainfo annab suurema võimaluse esimesse vooru saamiseks.“

 

Foto: erakogu