Vallavanem Madis Sarik otsustas oma ameti maha panna, kuna keerulised ajad täis tõsiseid väljakutseid, intensiivne töökoormus ja kasvav vastutus hakkasid terviselt lõivu nõudma. Rae Sõnumid tegi temaga intervjuu, et vaadata tagasi olnule, peatuda meeste tervisekuu valguses terviseteemadel ja heita pilk ka tulevikku. Vallavanemaga kokkuleppel sinatame.
Kui peaksid võtma ühe lausega kokku oma ametiaja Rae vallavanemana, siis mis see võiks olla?
Päris ühe lausega läheb keeruliseks, aga selle võib võtta kokku kui pideva „tule tõrjumise“ – alati leidus mõni probleem, mis vajas kiiret sekkumist ja prioriteetide seadmist. Sageli oli korraga mitu „tulekahju“ ning tuli otsustada, milline olukord vajas kõige rohkem tähelepanu ja milline võis oodata. Valla ülikiirele arengule lisaks jäid sellesse aega ka nii koroonapandeemia kui Ukraina sõja algus, energia- ja majanduskriis. Kogu aeg tuli kiiresti ja paindlikult reageerida, leida hetkel parim lahendus.
Kuidas on Rae vald muutunud viimase 12 aasta jooksul, mil olid ametis abivallavanema ja vallavanemana?
Muutunud on väga palju. Esiteks on vallaelanike arv selle ajaga peaaegu kahekordistunud ja on täna ligi 24 000, aastaid ulatus elanike juurdekasv keskmiselt 1000 inimeseni aastas. Samuti on mitmekordistunud vallas tegutsevate ettevõtete hulk. Pole vaja palju ette kujutada, milliseid vajadusi ja arendusi on selline kasv kaasa toonud. Lisaks veel näiteks Rail Baltica, mis läbib risti Rae valda ning mille rajatiste märkimisväärne osa on juba 2024. aastal valmis.
Mis oli vallavanema ametis kõige rahuldust pakkuvam hetk või hetked? Millised on need projektid või algatused, mille üle oled kõige uhkem?
Tõelisteks „palgapäevadeks“ olid need hetked, kui keegi väljastpoolt valda tuli uurima, kuidas me üht või teist asja teinud olime. See näitas, et olime teinud midagi hästi ja sellega teistelegi silma jäänud. Küsimusi tuli erinevatest valdkondadest ja üle kogu Eesti. Sellised hetked tegid rõõmu ja andsid jõudu edasi minna. On olnud võimalus ka ise teistelt õppida, näiteks IT valdkonna ja roheteemadel. Pidev muutuste juhtimine andis samuti palju uusi teadmisi ja teistmoodi kogemusi. Loodetavasti on edaspidi võimalus neid kõiki veel rakendada ja ka teistele edasi anda.
Kui rääkida konkreetsetest projektidest, siis olin iga uue lasteaia, kooli, terviseraja ja spordikeskuse rajamisega nii tihedalt seotud, et on raske üht teisele eelistada. Viimase 12 aasta jooksul on valda lisandunud kaheksa uut lasteaeda, Järveküla ja Kindluse koolid koos spordikeskustega, Kurna disc golf’i park, Jüri terviserada, Tuule spordihoone… Lisaks oleme renoveerinud kõik ülejäänud lasteaiad ja koolid. Projektid on olnud lühikese kestvusega ja intensiivsed, nõudes suurt koostööd ja pühendumist. Olen tänulik kõigile, kellega koos neid ellu viisime! Alati on südantsoojendav meenutada laste rõõmsaid ja elevil nägusid uute koolide avaaktustel.
Olen uhke, et Rae vallas toimusid esimene Harjumaa Omavalitsuspäev 2021. aastal ja Eesti VIII Omavalitsuspäev 2023. aastal. Mõlemad koostöös Tallinna Ülikooli, Harjumaa Omavalitsuste Liidu, Eesti Linnade ja Valdade Liidu ning MTÜ Polisega. Esimese teema oli „Täienduskoolitus ja tasemeõpe ning nutikas kohalik omavalitsus“ ja teisel „Andmepõhine juhtimine – kood eduka omavalitsuseni“. Samuti teeb head meelt, et Rae vallast sai koostöös Tallinna Ülikooliga alguse kohaliku valitsemise mikrokraadiprogramm, eesmärgiga pakkuda teadmisi ja oskusi, mis on olulised omavalitsuse efektiivseks juhtimiseks ja koostöövõimekuse suurendamiseks. Sel sügisel alustas juba kolmas lend.
Naljaga pooleks: kui minu 12 aasta töökogemust saaks akadeemilistes ainepunktides mõõta, vastaks see vähemalt kahele magistrikraadile.
November on meeste tervise kuu ja Sina tõid oma lahkumise põhjusena väga otse ja ausalt välja tervise teema. Kas meeste terviseteemad, sealhulgas vaimne tervis on täna ühiskonnas piisavalt teadvustatud? Või kipub endiselt olema nii, et mehed ei pööra neile teemadele õigel ajal tähelepanu ja halvimal juhul „töötavad end surnuks“?
Vaimne tervis on kindlasti viimastel aastatel rohkem fookuses olnud kui varem, kuigi ikka kohtab veel arusaama, et tervisemured on eelkõige seotud füüsiliste haigustega. Meil, meestel on ühiskonnas juurdunud kuvand, et me peame olema iga hinna eest tugevad ja vastupidavad, mis võib viia selleni, et terviseprobleeme eiratakse või lükatakse edasi – eriti, mis puudutab vaimset tervist, nt stressi ja läbipõlemist. Piltlikult öeldes: kui akusid ei ole võimalik enam laadida, siis tuleb neid uuendada.
Minu otsus võtta aeg maha ei tulnud kergelt, kuid oli selgelt vajalik, ja võib-olla oleks pidanud sündima juba varem. Teadvustasin endale, et tervis ei ole lõputu kurnatav ressurss, ja kui selle eest hoolt ei kanna, siis see võib lõpuks kurjalt kätte maksta. Loodan, et minu avameelsus julgustab teisi, nii mehi kui naisi oma tervisest rohkem rääkima ja vajadusel pausi tegema. Lõpuks on meie töövõime ja elukvaliteet otseses sõltuvuses sellest, kui hästi me enda eest hoolitseme.
Milliseid märke peaks oskama märgata, et võtta aeg maha ja puhata?
Kahjuks kiputakse sageli märkama märke alles siis, kui keha ja vaim on juba tugevalt pihta saanud. Oluline on kuulata oma keha ja mitte ignoreerida muutusi. Näiteks, kui väsimus ei kao ära isegi pärast pikka puhkust, töö tegemine nõuab tavapärasest kõvasti rohkem pingutust või kui tekib närvilisus – siis võiks häirekell küll juba tööle hakata. Ja kui endal jääb midagi kahe silma vahele, siis tasub kuulata oma lähedasi, kes näevad kõrvalt mõnikord asju selgemini kui inimene ise.
Millised on Sinu edasised plaanid ja mõtted?
Ennekõike plaanin aja maha võtta ja keskenduda oma heaolu ja tasakaalu taastamisele, et tulevikus värske energiaga uusi väljakutseid vastu võtta. Olen avatud kõigile uutele võimalustele ja mõtetele. Usun, et järgmised sammud kujunevad orgaaniliselt, kui olen endale piisavalt aega andnud. Tööd õpetajana siiski praegu jätkan.
Sa töötad õpetajana Rae Gümnaasiumis. Mida see töö Sinu jaoks tähendab, miks pead seda oluliseks?
Olen nii hingelt kui hariduselt õpetaja – nagu olen ka varem korduvalt öelnud. Töötasin õpetajana enne vallavalitsusse tulekut ja pole sellest tööst viimase 12 aasta jooksul loobunud. Praegu annan gümnaasiuminoortele majanduse ja ettevõtluse aluste ja projektijuhtimise tunde, et viia nendeni teadmisi ja praktilisi oskusi, mida pean elus oluliseks. Õpetajatöö on minu jaoks kutsumus ja hariduses toimuv tõeliselt südamelähedane. Mul on hea meel, et saan anda oma tagasihoidliku panuse noorte mõtlemise kujundamisse ja toetada neid nende teel.
Mida sooviksid või soovitaksid oma järeltulijale vallavanema ametis?
Ennekõike kannatlikku meelt ja iseendaks jäämist, see töökoht ei ole kindlasti lihtne. Soovin, et ta teeks oma tööd südame ja pühendumusega, hoides valla ja selle elanike huve esikohal. Ja muidugi tugevat tervist!
Tuleviku ennustamine on tänamatu tegevus, aga kui korraks siiski proovida seda teha: milline on ideaalis Rae valla tulevik, mille poole püüelda?
Rae vald jõuab kiirest ja mõneti kaootilisest kasvufaasist tasakaalustatud arenguni. Varem on kvaliteetse avaliku ruumi loomine jäänud mõnevõrra tagaplaanile, kuid õnneks on veel ruumi, et seda parandada. Hiljuti kinnitati valla põhjapiirkonna üldplaneering, samuti on käimas Lagedi kandi planeeringu uuendamine – mõlemas on olulisel kohal ka avaliku ruumi arendamine.
Praegu on 34% valla elanikest alaealised, mistõttu ehitamegi täna 14. lasteaeda ja 7. kooli ehitus algab kõigi eelduste kohaselt järgmisel aastal. Kuna tulevikus hakkab laste arv vähenema, on hooned kavandatud selliselt, et neid saab edaspidi kasutada näiteks hooldekodude või päevakeskustena.
Meie tugevad kogukonnad on samuti suur väärtus ja loodan, et neid tekib veelgi juurde. Peetri kandis elab palju noori peresid, kellel on puudus lähedal asuvast tugivõrgustikust, sest paljudel on vanavanemad ja pere kaugemal. Loodan, et ajapikku tekib võimalus põlvkondade sidususe ja lähedase kooselu loomiseks. Kogukond on muuhulgas ka vaimse tervise alustala. Positiivse näitena võib siin tuua Kindluse Kooli, millest on saamas muuhulgas tore ja toimiv kogukonnakeskus.
Olen kindel, et Rae valla kiire areng jätkub ning uus vallavanem ja tema meeskond viivad ellu kõik alustatud olulised projektid, nagu Jüri täismõõtmetes staadioni rajamine, uue Raemõisa kooli ehituse algatamine, hariduslike erivajadusetega laste teenindamiseks mõeldud kompetentsikeskuse loomine. Soovin kõigile palju edu ning elan kindlasti ka edaspidi kaasa Rae valla heale käekäigule.
Foto: Ott Kattel