Ravimtaimed – väärt abimehed külmetushaiguste hooajal

  • Tiiu Väinsaar
  • 09.12.2024
  • tervis

Sügise saabudes ja päevade lühenedes algas ka külmetushaiguste hooaeg, mis paneb meid tihti otsima looduslikke viise tervise turgutamiseks. Ravimtaimed võivad olla suurepäraseks toeks nii haiguste ennetamisel kui ka nende ravimisel ja hilisemal taastumisel. Kuidas ravimtaimed meid täpsemalt aitavad?

Fütoteraapia ehk taimravi on paljudele tuttav ning sellel on kolm põhi-
eesmärki: haiguste ennetamine, toetav ravi haiguse ajal ja taastumine pärast haigust.

Taimravi profülaktiline ehk ennetav osa

See osa taimravist on väga tähtis. Näiteks 1–2 korda aastas tehtavad puhastuskuurid peaks olema igale inimesele lihtsalt kättesaadavad, ei nõua suuri kulutusi, kuid eeldavad enesedistsipliini ja hoolimist iseendast. Selliseid kuure tehakse tavaliselt maksa või neerude kaudu.

Maksale sobivad saialill, võilille juur või hobumadar. Neerudele on hea kaseleht, raudrohi, võilille leht, orasheina juur, põldosi või jõhvikas. Külmal ajal võiks immuunsussüsteemi tugevdada vitamiinirikaste marjade ja puuviljadega nagu must sõstar, mustikas, astelpaju, õun jms. Neid võiks tarvitada näiteks hommikuse pudru juurde või vahepalaks päevasel ajal. Ka taimeteed kibuvitsast, pihlaka- ja astelpaju marjadest on omal kohal. Paljud taimravi võtted koos tervisliku toitumisega on suurepärane profülaktika.

Tugiravi

Tugiravist on palju abi tervenemisel. Nii saame taimedega aidata alandada palavikku ja soodustada higieritust, näiteks angervaksa või pajukoore teega, head on ka pärnaõis või mustsõstra leht. Palaviku vastu aitavad ka hapud mahlad jõhvikast ja mustast sõstrast. Joogid, mida palaviku ajal juuakse, peavad olema jahedad, kuid mitte külmad. Siinkohal tuletan meelde, et palavik on meie üks võitlusvahend haiguse vastu ja seda võiks tabletiga hakata langetama alles siis, kui palavik tõuseb üle 38°C.

Köha võib olla väga piinav, eriti kinnine köha. Köha algstaadiumis tuleks kasutada limaaineid sisaldavaid taimi nagu kassinaeri õied ja lehed, üheksavägise- või vägiheina õied, teelehed. Röga eemaldavad taimed on männikasvud, paiseleht, Islandi samblik, liivateed. Üldiselt juua päeva jooksul palju. Kerge on valmistada ka koduseid köhasiirupeid: küüslauguga, sibulaga, mädarõikaga – kõik need on looduslikud antibiootikumid.

Nohu puhul on osutunud kergendavaks küüslaugu vesi: purustage 1 küüslaugu küüs, valage üle 1 klaasi kuuma (u 70°C) veega ja laske kaane all 15 minutit tõmmata. Kurnake ja jooge aeglaselt lonkshaaval. Seda võib juua päeva jooksul 1–4 klaasi. Selline vesi on abiks olnud ka põsekoopapõletiku puhul.

Taimeteede valmistamise põhireeglid: 1 teelusika täis kuiva taimepuru valada üle 1 klaasi peaaegu keeva veega ja lasta 5–20 minutit tõmmata. Kurnata ja juua. Pärast tee tõmbamist on vaja tee kindlasti kurnata – et tee sisse ei imbuks mittevajalikud, kanged toimeained, mis võivad kasu asemel tekitada kahju.

Taastusravi

Taastusravi ajal on taimede peamine funktsioon toetada organismi elujõu taastamist, aga tähtis on ka siseelundite töö toetamine või närvisüsteemi rahustamine.

Näiteks saab talvisel ajal teha tugevdavat okkavanni.

Ühe vanni jaoks on vaja 1/4 ämbrit kuuse- või männiokkaid. Okkaid lastakse tõmmata keevas vees pool tundi ja kurnatakse, vedelik lisada vanniveele. Vann sobib ka gripihaigele. Kui vanni pole, siis jalavanni saab kausis ikka teha.

Kõik kodumaised marjad peaks olema sügavkülmas, et neid saaks talvisel ajal igapäevaselt vähemalt 1–2 supilusikatäit süüa. Poes on müügil idud, mis on väga head meie keha turgutamiseks. Jälgida tuleb kindlasti idude kõlblikkust ja vajadusel neid loputada enne söömist sõelal rohke külma
veega.

Foto: Pexels.com