Möödunud aastal lõpetas oma elu märjas hauas 46 inimest, selle aasta esimese kolme kuuga on Eestis uppunud juba kümme inimest.
Alkohol ja suplemine ei sobi omavahel kokku
Suvi on puhkuste aeg ja puhkuse juurde kuulub meie kultuuriruumis olenevalt seltskonnast suuremal või vähemal määral alkohol. Seltskonnaga veekogude äärde kogunedes võetakse pahatihti kaasa alkohol, mida pruukinuna ja sellest julgust saanuna kiputakse oma võimeid üle hinnates vette ujuma. Ei maksa arvata, et oht uppuda ähvardab vaid suure joobe puhul – juba väike joove või pohmell mõjutab inimest piisavalt. Alkoholi tarvitanu väsib kiiresti, lisaks tekivad reflektoorsed südamevereringesüsteemi talituse häired. Kiiresti võib tekkida alajahtumine ja jäsemete verevarustus võib järsult halveneda.
Vee ääres tuleb lastel silm peal hoida
Liialt tihti usaldavad lapsevanemad oma noorimad pereliikmed vanemate õdede-vendade hooleks, kellel ei pruugi jätkuda piisavalt tähelepanu väikelapse eest hoolitsemiseks. Samuti kipuvad vanemad unustama, et veesügavus või lainetus, mis täiskasvanu jaoks on väike, võib lapsele osutuda eluohtlikuks. Liiga kiirevoolulisse jõkke või suure lainetuse korral merevette minna on arutu risk. Hulgaliselt vigastusi juhtub vette hüppamisel selleks mitte ettenähtud kohtadest, näiteks sildadelt ja muulidelt. Tuleb meeles pidada, et kohtades, mis ei ole ujumiseks ette nähtud, võib leiduda veealuseid poste, kive, kände ja muud. Samuti võib põhi olla reostatud teravate ja ohtlike esemetega.
Päästevest tagab veekogul ohutuse
Veekogule minnes tuleb alati jälgida ilmateadet ja veenduda, et ilmastikuolud on veekogule minekuks sobilikud. Päästevest selga ning töökorras ja laetud sidevahend taskusse – alles siis võib veekogule minna. Sagedasemad veesõidukitega juhtunud õnnetuste põhjused on paatide ülekoormamine, paadisõit alkoholijoobes, sõiduks kõlbmatute paatide kasutamine ja kogenematus juhtimisel. Nende õnnetuste puhul saaks uppumisi vältida, kui kaatri, jahi või paadiga sõites kasutaksid kõik inimesed neile sobiva suurusega päästeveste.
Veikko Juusu
Assaku päästekomando pealik